Pro dnešek je to z olympijského dění vše. Ne však na dlouho, s novým online přenosem pro sobotu 24. července se přihlásíme hned v 1:30 českého času. Zatím se mějte hezky!
Před spaním si můžete projít zítřejší tokijský program. A že bude hned v první oficiální den co sledovat!
Cyklisté budou o první medaile bojovat už zítra ráno. I s dvěma českými želízky místo původních tří.
Ugandský vzpěrač Julius Ssekitoleko, jenž minulý týden na přípravném kempu v Japonsku opustil olympijskou výpravu a uprchl, se vrátil do vlasti.
Připomínáme, že v Praze a Brně můžete navštívit areály Olympijských festivalů. Ve Stromovce dnes bavila návštěvníky například Eva Samková, oheň na brněnském koupališti Riviéra zapálila Lucie Šafářová. Na místě si návštěvníci mohou vyzkoušet jednotlivé sporty, poslechnout koncerty či sledovat na dálku dění v Tokiu.
Jeden v Tokiu, druhý v Praze a Brně! 🔥 Přijďte se k nám podívat na slavnostní zahájení olympijských her. 🤩 Vstup je zdarma, ale kapacita je omezená. Zarezervujte si vstupenky na https://t.co/V4QBuDtShB a nenechte si ujít vystoupení zpěváka Miraie Navrátila. Těšíme se na vás 👋 pic.twitter.com/zAw4VGgiBn
— Český olympijský tým (@olympijskytym) July 23, 2021
Podívejte se na fotogalerii ze slavnostního zahájení.
Stejně jako Michal Schlegel přijde o sobotní olympijský závod cyklistů s hromadným startem kvůli pozitivnímu testu na covid-19 i Simon Geschke. V německé výpravě je prvním olympionikem, pro něhož hry v Tokiu skončily, ještě než začaly. Geschke se o tom dozvěděl jen pár minut před dnešním slavnostním zahájením. Podle organizátorů bylo dnes 19 nových případů spojených s koronavirem.
Petra Kvitová i Tomáš Satoranský, vlajkonoši české výpravy, si nástup na zahájení velmi užili. "Bylo to skvělé. Musím říct, že vlajka je docela těžká a jsem ráda, že to nesl hlavně Tomáš. Byla to sranda a jsem ráda, že ta možnost byla," řekla tenistka.
""Byl to fakt zážitek. Musím říct, že jsem nečekal, jak je to velkolepé. Trošku škoda, že nemohli být fanoušci, protože by člověk víc vnímal atmosféru, ale byl to zážitek, který jsem si užil, a byla to pocta," dodal tahoun českých basketbalistů.
Nejde slovy vyjadrit, jak moc jsem si to dnes uzila. Vzdy byla pro me cest reprezentovat a nest vlajku to jen umocnilo. Navzdy si to budu pamatovat. Ani maska nedokazala schovat usmev, ktery jsem po celou tu dobu mela. Dekuju, ze jste u toho byli se mnou ❤️🇨🇿#TokyoOlympics pic.twitter.com/f6LlP4NJnV
— Petra Kvitova (@Petra_Kvitova) July 23, 2021
Ještě jednou slova prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha v přesném znění: "Dnes je okamžik naděje. Ano, velmi se to liší od toho, jak jsme si to všichni představovali. Ale uchovejme si tuto chvíli, protože nakonec jsme tu všichni společně. Právě pocit soudržnosti je světlem na konci pandemického tunelu."
Olympijský oheň zapálila Naomi Ósakaová, která má být jednou z největších domácích hvězd Japonců. Ještě před začátkem her se však dostala pod velký mediální tlak. Poté, co vynechala French Open a Wimbledon a zvýšila intenzitu své působnosti mimo tenis.
Závěrečný ohňostroj ale samozřejmě nemohl chybět.
Olympijský oheň na stylizované hoře Fuji vzplanul a slavnostní zahájení her v Tokiu pomalu končí.
Olympijský oheň zapaluje tenistka Naomi Ósakaová, to je velké překvapení!
Oheň už doputoval skoro až ke stylizované hoře Fuji, kde by měl hořet ode dneška až do slavnostního zakončení her 8. srpna. Ještě ale zbývá určit posledního člena štafety, který oheň zapálí.
A nyní už se vše chystá na zapálení olympijského ohně. Pochodeň za tónů Ravelova Bolera putuje stadionem, přičemž si ji předávají japonské sportovní legendy.
Přichází ještě humorné scénky v japonském podání, po kterých následuje tanec.
Nyní probíhá na ploše stadionu představení jednotlivých sportů i s využitím piktogramů, které jako první použili právě pořadatelé tokijské olympiády v roce 1964.
Tokijským stadionem zní oficiální olympijská hymna a na žerď stoupá olympijská vlajka.
Po Thomasi Bachovi přišel na pódium japonský císař Naruhito, který olympiádu krátkou oficiální formulí právě teď zahájil!
"Bylo to skvělý, ještě tím, že jsme byli dva, tak o to je to jinačí. Vlajka byla docela těžká, jsem ráda, že to nesl hlavně Tomáš. Byla to sranda. Jsem strašně ráda, že ta možnost byla," hlásí po slavnostním nástupu Petra Kvitová.
Nyní hovoří Thomas Bach, prezident MOV, který vítá účastníky her a děkuje pořadatelům her za organizaci., Dnešek je podle něj "dnem naděje".
A následují projevy funkcionářů. Nejprve mluví předsedkyně olympijského výboru Seiko Hašimotová, která zmiňuje těžkosti při pořádání letošní olympiády, ale zároveň se raduje z toho, že se hry nakonec přeci jen podařilo zrealizovat.
A stadionem zní píseň Johna Lennona "Imagine", kterou doprovází klip, v němž účinkují zpěváci z různých zemí, kultur i kontinentů.
Pozornost se nyní přesouvá nad stadion, kde se rozehrává velkolepá hra světel, kterou má na starosti 1824 dronů. Ty se nyní zformovaly do podoby zeměkoule.
Motiv dřeva se opět vrací na scénu. Účinkující z barevně pomalovaných dřevěných boxů staví různé obrazce.
Na ploše bylo nyní slavnostně představeno nové motto olympiády: Rychleji, výše, silněji - společně" ("Citius, Altius, Fortius - Communiter").
Nyní přichází na řadu olympijský slib. který za sportovce složili atlet Rjota Jamagata a stolní tenistka Kasumi Išikawaová. Sportovci v něm především slibují, že budou bojovat čestně.
The Olympic Oath is taken 🙌
— Olympics (@Olympics) July 23, 2021
Oath takers come together to swear their commitment to inclusion, equality and non-discrimination as they take part in the Olympic Games. #OpeningCeremony | #StrongerTogether | #Tokyo2020 pic.twitter.com/zKncaZwoim
Na plochu už nastoupila poslední, japonská výprava. Slavnostní zahájení se chýlí ke konci.
Takto vypadá nejpočetnější výprava letošní olympiády. Američanů přijelo do Tokia 613.
Čeští vlajkonoši Petra Kvitová a Tomáš Satoranský:
🇨🇿 ❤️ pic.twitter.com/iZC5MkXKyH
— Český olympijský tým (@olympijskytym) July 23, 2021
Protesty proti konání olympiády se před stadionem zjevně poněkud přiostřují. Skupina demonstrantů se sešla před stadionem, další lidé protestovali před radnicí japonské metropole. Na transparentech demonstrantů byly vzkazy jako "Ne olympiádě", "Uhaste olympijskou pochodeň" nebo "Globální zločin proti Japonsku". Hlasité skandování odpůrců bylo ve chvílích ticha během ceremoniálu slyšet i uvnitř arény.
Pokud si chcete na chvilku odpočinout od zahájení, ale nikoliv od her jako takových, doporučujeme strávit alespoň pár minut studiem programu olympiády. Sportovat se obvykle začíná - kvůli sedmihodinovému časovému posunu - už po půlnoci našeho času. A hned zítřek je i z českého pohledu pořádně nabitý:
Dostali jsem se do závěrečné čtvrtiny nástupu výprav. Na konci defilé uvidíme postupně Američany, Francouze (jako pořadatelé příštích her, 2024 v Paříži a 2028 v Los Angeles) a nástup jako vždy uzavře výprava hostitelské země.
Češi mimochodem mají 27. největší výpravu na olympiádě. Co je ale 115 Čechů , Moravanů a Slezanů proti 406 Číňanům, kteří nastupují po nich.
Českou výpravu, které je oblečená do pozoruhodných krojů, vedou Tomáš Satoranský a Petra Kvitová. Celkem ze 115 českých reprezentantů na ploše vidíme kolem čtyřicítky českých sportovců.
Jako 107. výprava na plochu olympijského stadionu nastupuje Česko!
Slavnostnímu zahájení olympiády přihlíží i první dáma Spojených států amerických, Jill Bidenová.
Na plochu právě nastupuje slovenská výprava. kterou vedou Zuzana Reháková Štefečeková (střelba) a Matej Beňuš (vodní slalom). Celkem do Tokia přijelo 41 slovenských sportovců.
Svůj nástup už za sebou mají i Rusové, kterých na olympiádu přijelo přes 300. Nezávodí ovšem v důsledku dopingové kauzy pod národní vlajkou, nýbrž pod vlajkou Ruského olympijského výboru (ROC).
Aktuálně jsme u písmene K (konkrétně Komorské ostrovy). Olympijských her se účastní více než 11 000 sportovců z více než 200 zemí.
Defilé jednotlivých výprav pokračuje (aktuálně nastupuje Gabon), Češi by měli přijít na řadu přibližně uprostřed nástupu.
478 sportovců vyslala na olympiádu Austrálie. Víc jich má letos ve hře jen domácí Japonsko a USA.
Argentinci na anticovidová opatření a doporučené rozestupy příliš nedbali. Emoce byly při nástupu na plochu zjevně silnější.
Na plochu nastupují Italové, jejichž výprava čítá bezmála 400 sportovců. Ti, kteří se dnes účastní zahájení, stejně jako všichni ostatní usilovně mávají v podstatě prázdným tribunám.
Tiskové agentury informují, že slavnostní zahájení olympijských her v Tokiu provází i několik protestních akcí, na nichž účastníci požadovali s ohledem na koronavirovou situaci v zemi jejich zrušení. Skupina demonstrantů se sešla před stadionem, další lidé protestovali před radnicí japonské metropole.
Výpravy nastupují rychle za sebou a v předepsaných rozestupech. Po uprchlících následuje Island a Irsko. Obě výpravy vedou vždy dva vlajkonoši, což je letošní novinka.
A slavnostní nástup jednotlivých výprav právě začíná! Jako první tradičně nastupuje Řecko. Po něm následuje tým uprchlíků.
Pouští se další video, tentokrát sportovní, ve kterém se mihl i sportovní střelec David Kostelecký, který se letos účastní už šestých olympijských her.
Krátká vsuvka do slavnostního zahájení, představen je profesor Yunus, přezdívaný "bankéř chudých", čerstvý držitel ceny Olympijský vavřín. Sám Yunus následně na videu děkuju za ocenění.
Motiv dřeva provází ceremoniál dál, na ploše se začínají spojovat olympijské kruhy právě z tohoto materiálu.
Po ploše stadionu se stále pohybují dřevěné stoly, které truhláři a tesaři "zpracovali". V posledních minutách za doprovodu nejprve stepu a následně japonské písně.
Nyní se na ploše vzpomíná na tokijskou olympiádu v roce 1964 a také truhlářské umění Japonců.
Zahájení pokračuje sólovým představením japonského umělce. Jak už pořadatelé varovali předem, při dnešní slavnosti nebudou kvůli opatřením proti koronaviru k vidění tradiční hromadné choreografie tanečníků a dalších umělců.
Následuje minuta ticha, při které se vzpomíná na zemřelé sportovce a tragédie olympijských her minulosti.
Olympijským stadionem zní japonská hymna.
Na stadionu byli představeni dva nejčestnější hosté, císař Naruhito a šéf MOV Thomas Bach.
Ostatně propojení se nově dostalo i do aktualizovaného olympijského hesla, které nyní zní: "Rychleji, výše, silněji - společně".
Jednotlivé postavy na ploše propojují alespoň vizuálně barevné paprsky. I přestože se sportovci trénovali sami, spojovala je myšlenka na olympiádu.
Individuální přípravu, do které pandemie nahnala většinu sportovců na planetě, připomíná hraná scéna na ploše stadionu.
Po videu následují mohutné ohňostroje z ochozů olympijského stadionu.
Na úvod zahájení režisér promítá video s historii tokijské olympiády a připomíná přitom, jak sportovce i pořadatele zasáhla pandemie covidu-19. Hry kvůli ní, jak známo, musely být o rok odloženy.
Slavnostní zahájení XXXII. olympijských her v Tokiu právě započalo.
Rychlá zpráva z českého basketbalového týmu. V konečné nominaci na OH došlo k jedné změně oproti nedávné kvalifikaci. Místo Patricka Samoury je v kádru David Jelínek.
Diváci na dnešní slavnostní zahájení olympiády nesmí, a tak budou v ochozech jen vybraní funkcionáři a politici. Včetně japonského císaře Naruhita.
Slavností ceremoniál začne už za půl hodiny. Připomeňte si, v čem nastoupí čeští olympionici.
Očekávaný tajfun, který by mohl na začátku příštího týdne ovlivnit počasí v Tokiu, si vyžádal změny ve víkendovém programu veslařských soutěží. S předstihem bylo už rozhodnuto, že se v pondělí nebude závodit. Čechů se tato změna výrazněji nedotkne.
Do zahájení slavnostního zahajovacího ceremoniálu zbývá necelá hodina. Chvíli si zatím můžete ukrátit pohledem na olympijské Tokio shora.
See #Tokyo2020 Olympics from above: https://t.co/oPEOdhZe03 pic.twitter.com/HPbXkQGRpH
— CNN (@CNN) July 23, 2021
Surfing zažívá letos na olympiádě premiéru. Bude se ale soutěžit i v zápasech sumo? Zkuste si náš olympijský test.
Eva Samková už za přibližně 45 minut otevře v Praze brány Olympijského festivalu. Ten se koná v areálu Olympu Centra Sportu u Stromovky. Pokud si chcete vyzkoušet olympijské sporty a třeba zde i sledovat slavnostní zahájení, máte příležitost. Olympijský festival se koná také v Brně.
"Každý postup do finále A a za zázrak bych považoval zisk některé z medailí," říká Václav Chalupa v rozhovoru pro Aktuálně.cz A dnešní první výsledky veslařů mu dávají za pravdu, všichni museli do oprav.
Politická gesta jsou sice na olympiádě zakázaná, ale politika i bez toho dění na olympiádě ovlivňuje. Příkladem budiž alžírský judista Fathí Nurín, jenž vzdal účast na hrách, aby se nemusel utkat se soupeřem z Izraele. Třicetiletý závodník měl podle losu v Tokiu nastoupit na úvod soutěže do 73 kg proti soupeři ze Súdánu, ve druhém kole by ale mohl narazit na izraelského reprezentanta Tohara Butbula.
Na olympiádu se nepodívá jihoafrický chodec Lebogang Shange, jenž dostal u sportovní arbitráže CAS čtyřletý trest za doping a přijde o účast na olympijských hrách v Tokiu. Třicetiletý bývalý africký šampion měl startovat 5. srpna v závodě na 20 km. Shange měl pozitivní test na anabolické steroidy.
Tokijská olympiáda není jediná, do níž zasáhly nepředvídatelné události. Hry se ve 20. století staly dějištěm protestů, ukázkou moci totalitních režimů nebo místem, kde docházelo k teroristickým útokům. Připomeňte si bouřlivé olympiády minulosti zde:
Pořadatelé už zveřejnili zítřejší tenisový program. Do akce se dostanou i dvě Češky, Barbora Krejčíková se po osmé hodině (našeho času) utká se Zarinou Dijasovou, Markétu Vondroušovou čeká po desáté Kiki Bertensová. Karolína Plíšková, Petra Kvitová a Tomáš Macháč se do akce dostanou až zítra. Kompletní program najdete na oficiálních stránkách olympiády.
Jako při každé velké akci i při olympiádě pro vás chystáme Sportovní Sociál. V dnešním díle zjistíte, čím sportovce fascinují japonské toalety, nebo jak to vlastně v Tokiu bude s tolik propíraným poklekáváním a dalšími politickými gesty.
To nejpodstatnější z dnešního dění v Tokiu:
- Všichni čeští veslaři, kteří zasáhli do dnešního programu, musí do sobotních oprav.
- Lukostřelkyně Marie Horáčková obsadila v kvalifikaci 34. místo a ve vyřazovací části nastoupí proti Japonce Miki Nakamuraové, která byla o tři příčky lepší.
- Slavnostní ceremoniál proběhl stejně jako celá olympiáda bez diváků a ve výrazně skromnější podobě, než bývá zvykem. Češi předvedli kroje, Petra Kvitová a Tomáš Satoranský si roli vlajkonošů velmi užili. Olympijský oheň pak zažehla tenistka Naomi Ósakaová.
Čeští vodáci s obavami sledují množící se případy nákazy covidem-19 v české výpravě. Nařídili si proto sami co nejpřísnější opatření. "Snažím se být zavřenej a moc nikam nechodit, abych se k tomu závodu dostal," říká například úřadující mistr světa kajakář Jiří Prskavec. První závody čekají vodní slalomáře už v neděli.
Jedna pastilka obsahovala zakázanou látku a olympiáda má dopingového hříšníka. Švýcarský olympijský výbor ve zrychleném řízení udělil devítiměsíční trest bývalému evropskému šampionovi v běhu na 400 metrů Kariemu Husseinovi. V polovině července měl pozitivní test na zakázaný stimulant. Trest přijal.
Tokijské vedro, až se asfalt roztéká, už si vybralo první daň. Ruská lukostřelkyně Světlana Gombojevová utrpěla při dnešní kvalifikaci úpal a těsně po skončení soutěže omdlela. Všechno nakonec dobře dopadlo, po ochlazení a dostatečném přísunu tekutin je Ruska v pořádku.
Ale zpět ke covidovým starostem. Své si v Tokiu prožívá stolní tenista Lubomír Jančařík. Ten je jedním z českých sportovců, kteří museli opustit olympijskou vesnici, přiletěl totiž do Japonska v charterovém letu, z něhož jsou všechny české pozitivní případy.
"Už jsme vystěhovaní z olympijské vesnice, protože jsme vedeni jako blízké kontakty a už nás nebylo možné ve vesnici udržet, i když máme všechny testy od začátku negativní. Včetně posledních dvou, které jsou PCR. Je to blbé. Nejhorší turnaj, jaký jsem zažil," uvedl třiatřicetiletý Jančařík na Instagramu.
Olympiáda znovu nabídne nepřeberné množství lidských příběhů. Jeden z nich rezonuje už dnes. Jde o taekwondistku Kimíu Alízadeovou, emigrantku z Íránu, která na hrách nastoupí za tým uprchlíků. Do prvního kola vyfasovala soupeřku z Íránu, olympiáda tak zažije velmi pikantní souboj.
Hlavní událostí před zahájením her jsou bohužel problémy české výpravy s covidem. V přiloženém článku si připomeňte, s jakým skandálem se Češi v Tokiu potýkají.
Lukostřelkyně Marie Horáčková obsadila v olympijské v kvalifikaci 34. místo z 64 účastnic. V prvním kole vyřazovací části soutěže nastoupí česká reprezentantka ve středu proti Japonce Miki Nakamuraové, která byla o tři příčky lepší.
Horáčková nastřílela 636 bodů. "Já si přála vyšší, ale je v podstatě takový, který umím - a je fajn," řekla novinářům lukostřelkyně s osobním rekordem 657.
V Tokiu už se ale také samozřejmě sportuje. Na programu byly rozjížďky veslařů, Češi ovšem příliš úspěšní nebyli. Ani jedna ze tří českých posádek, které zasáhly do úvodního dne nedokázala postoupit přímo do čtvrtfinále respektive do semifinále.
Skifař Jan Fleissner obsadil v úvodní rozjížďce čtvrté místo, dvojskif Jakub Podrazil, Jan Cincibuch i Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou byli pátí. Všichni tak budou o postup do další fáze regaty bojovat v sobotu v opravách.
Nejprve to nejdůležitější, tedy informace o slavnostním ceremoniálu XXXII. letních olympijských her. Slavnostní ceremoniál začne ve 13:00 našeho času a nebudou na něm přítomni žádní diváci kvůli opatřením proti koronaviru. V hledišti bude jen několik stovek funkcionářů.
Jindy pompézní slavnost bude tentokrát výrazně komornější. Nebudou k vidění hromadné choreografie tanečníků a dalších umělců, ani kouřové nebo světelné efekty.
"Bude to mnohem střízlivější ceremoniál, ale i tak s nádhernou japonskou estetikou. Velmi japonský, ale také v souladu s dnešní náladou, s realitou. Ta pandemie má pochopitelně důsledky. Hromadné choreografie se nekonají kvůli covidu-19," řekl poradce tvůrců programu Marco Balich.
Dobrý den, vítejte u celodenního online přenosu z olympijských her v Tokiu. Dnes ve 13 hodin bude olympiáda slavnostně zahájena, i předtím ale bude aktuálního dění víc než dost. Pojďme tedy společně sledovat, co dnes ze země vycházejícího slunce přijde za zprávy.