Už se jedná o šest případů, počínaje lékařem Vlastimilem Voráčkem, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu, přes plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče, trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche, stolního tenistu Pavla Širučka, plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou a nejnověji silničního cyklistu Michala Schlegela.
Všichni přiletěli do Japonska leteckým speciálem z Prahy. Informaci zveřejnil Český olympijský výbor.
Nausch Sluková musí na deset dnů do izolace a s Barborou Hermannovou tak nezasáhnou do olympijského turnaje, do kterého měly vstoupit v sobotu. Schlegel měl jet ve stejný den v Izu silniční závod cyklistů dlouhý 244 kilometrů.
Schlegelův pozitivní antigenní test potvrdila také analýza testu PCR v cyklistické vesnici v Izu. Nyní je zpět v hotelu pro silniční cyklisty v izolaci.
Na testování přímo do Tokia odjeli podle zprávy ČOV také další reprezentanti v silniční cyklistice Tereza Neumannová a Michael Kukrle, Zdeněk Štybar zůstal v cyklistickém hotelu, neboť nebyl jako ostatní závodníci na paluběcharterového letu z Prahy a do Japonska dorazil až o dva dny později.
Babiš považuje situaci za skandální
Ke kauze se vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO), který novinářům při návštěvě průmyslové zóny v Kvasinách řekl, že je to nefér vůči sportovcům i daňovým poplatníkům a hrubě se mu to nelíbí. Podle serveru Seznam Zprávy totiž nebyl lékař Vlastimil Voráček, první člen české výpravy s pozitivním testem na covid-19, očkován. "Považuji to za skandální. Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát," uvedl Babiš.
Premiér v posledních dnech navštěvuje kraje, kde se otevírají centra pro očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace. "Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit," uvedl. Doplnil, že "neuvěřitelná" situace bude stát peníze i daňové poplatníky.
"Situace je vážná, ale udělali jsme od začátku tohoto problému maximum pro to, abychom šíření zastavili. Bohužel se nám nevyhnuly sportovní tragédie, je mi to nesmírně líto," uvedl Martin Doktor, sportovní ředitel výpravy.
Podle potvrzených informací ČTK na palubě občas někdo během čtrnáctihodinového letu roušku sundal. Například nakažený Perušič ale měl mít v letadle nasazený respirátor a je očkovaný proti koronaviru. Přesto u něj testy v olympijské vesnici odhalily covid-19.
Vedení výpravy bezprostředně po prvním zachyceném případu ubytovalo všechny sportovce z inkriminovaného letu na jednolůžkových pokojích a doporučilo jim, aby se drželi stranou od ostatních. Během posledních dvou dnů absolvovali přetestování a následně odcestovali do ubytování mimo olympijskou vesnici. "Jejich tréninkový a soutěžní program však nijak omezen není. Zároveň probíhá každodenní další testování," uvedl ČOV.
"ČOV bere situaci maximálně vážně a hned od začátku přijal veškerá nutná opatření k minimalizaci rizika pro zúčastněné členy týmu. Vedení výpravy aktuální stav řeší v souladu s japonskými organizátory a úřady intenzivně téměř 24 hodin denně," uvedl olympijský výbor.
Vyšetřování převezme Vojtěchův úřad
Vedení ČOV chce zjistit, co se stalo. Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser ale s tímto postupem nesouhlasí a domluvil se s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, že události vyšetří jeho úřad.
Na vyšetřování lídrů olympijského výboru bude dohlížet ombudsman ČOV Alexander Károlyi. "Toto vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci covid-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Výsledek vyšetřování bude zveřejněn do 14 dnů," uvedl ČOV v tiskové zprávě.
Už v pátek začínají pro českou výpravu olympijské soutěže, jako první by do nich měla vstoupit lukostřelkyně Marie Horáčková.
"Vedení Českého olympijského výboru považuje nyní za maximálně důležité, aby se čeští sportovci mohli v klidu soustředit na bezproblémovou a co nejlepší možnou přípravu na sportovní výkon. Žádné další komentáře proto nebude ČOV v tomto případu poskytovat, dokud vyšetřování nebude uzavřeno a nebude zveřejněna zpráva o jeho výsledku," dodal olympijský výbor.
Speciálem cestovalo 42 lidí včetně čtrnácti sportovců. Letěly oba beachvolejbalové páry, sportovní gymnasté Aneta Holasová a David Jessen, lukostřelkyně Horáčková, šermíř David Jurka, cyklisté Michael Kukrle, Michal Schlegel a Tereza Neumannová a trojice stolních tenistů Širuček, Lubomír Jančařík a Hana Matelová. V karanténě nebo v samoizolaci jsou z letadla všichni cestující, sportovci ale mohou trénovat a soutěžit, s výjimkou nakažených.
Pod palbou kritiky je přítomnost lékaře Voráčka v charterovém letadlu. Ortoped tenistů měl před cestou negativní oba PCR testy, ale není naočkovaný. "Ctíme Olympijskou chartu, nemůžeme dát očkování sportovcům a jejich doprovodu jako povinnost. A respektujeme nominaci svazů, co se týče sportovců i jejich doprovodu," vysvětloval již dříve ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi.
Nicméně vedení Českého tenisového svazu striktně odmítá, že by na tokijskou olympiádu nominovalo neočkovaného sportovního lékaře Vlastimila Voráčka, který byl jako první z české výpravy pozitivně testován na koronavirus.
"Je to pouze a jenom odpovědnost Českého olympijského výboru, nebyla to žádná nominace tenisového svazu. Olympijský výbor často mluví sportovním svazů do věcí, které mu ani nenáleží a teď, když se vyskytne problém, tak svou vinu přehazuje na nás," uvedl v reakci na dotaz Seznam Zpráv šéf tenisového svazu Ivo Kaderka.
Mírnit nenávist vůči Voráčkovi se snaží bývalý vodní slalomář, olympijský vítěz z Barcelony 1992 a lékař Lukáš Pollert. "Dav má o vině vždy jasno a lynč je na dosah. Vše kvůli pozitivnímu testu, který neznamená ani nakažení?" upozornil Pollert na sociálních sítích. "Sportovci mohli nakazit lékaře, stejně i naopak. Vinen je test, který se vůbec nemusel dělat."
České testy jsou stejně citlivé, říká šéfka SZÚ
Širuček v rozhovoru pro iDnes.cz uvedl, že má informace, že v Japonsku jsou testy mnohem citlivější než v Česku. To ale odmítá ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková.
"Je prakticky vyloučeno, aby laboratoře v ČR, které mají povolení PCR testy provádět, používaly 'jakési' méně citlivé testy," uvedla Macková. Všechny zapojené laboratoře podle ní deklarovaly, že používají diagnostiku schválenou pro použití v EU.
Podle SZÚ tedy není možné, aby někdo, kdo má nemoc covid-19, měl v ČR negativní výsledek PCR testu. "Pokud je člověk v momentě testování PCR negativní, je považován za zdravého. Teoreticky může mít ale v sobě po vystavení nákaze již virus, který se v následujících hodinách v jeho těle pomnoží až do úrovně, kdy ji už testy zachytí. Tomu se říká inkubační doba," napsala ČTK mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.
Nausch Sluková byla podle svých slov za poslední den testovaná asi osmkrát a výsledky se různily. Verdikt ale nakonec zněl pozitivní.
Pro Širučka, Nausch Slukovou i Schlegela desetidenní izolace znamená, že nemohou zasáhnout do olympijských soutěží. Perušič, který byl pozitivní nejdříve, by mohl s Davidem Schweinerem stihnout alespoň druhý zápas ve skupině.