Olympiáda bez atletiky? Zainteresováno je až příliš sponzorů. Rusy ale peníze nechrání

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 11. 2015 10:12
Atletika má nejen kvůli dopingovému skandálu Ruska obrovský problém. Ten se na ni valí i z chystané další zprávy WADA, která by mohla doporučit vyřadit z her v Rio de Janeiru všechny atlety - tedy všechny členy IAAF. Dle sportovního marketingového experta Tomáše Janči je to ale kvůli především finančním důvodům nereálné.
Takto slavil Usain Bolt na olympiádě v Londýně. V Riu by rád svoji misi pod pěti kruhy uzavřel. Dostane šanci?
Takto slavil Usain Bolt na olympiádě v Londýně. V Riu by rád svoji misi pod pěti kruhy uzavřel. Dostane šanci? | Foto: Reuters

PrahaOlympijský atletický stadion v brazilském Riu bouří, fenomenální Jamajčan Usain Bolt právě běží se svými parťáky ze štafety vítězné kolečko a završuje svoji dominanci nad historií tohoto sportu devátou zlatou medailí zpod pěti kruhů. Střih. Zpět do reality, která může rekordní ambice nejslavnějšího atleta současnosti nadobro rozprášit.

"K IAAF jsme se nevyjádřili a nevydali jsme žádné doporučení, ale v příští zprávě to uděláme. Jde o to, že jsme nechtěli narušovat kriminální vyšetřování," zaznělo před týdnem z úst Richarda McLarena, . Co tato slova od jednoho ze tří členů panelu Mezinárodní antidopingové agentury (WADA), která zpracovala zprávu týkající se Ruska (a i nadále pracuje), znamenají?

Že podobné doporučení, jaké dostala Mezinárodní atletická federace (IAAF) směrem právě k Rusům, může dostat Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ohledně atletiky jako celku. Krátce řečeno, start nejen ruských, ale všech atletů sdružených v IAAF na hrách v Riu je v ohrožení. Včetně Usaina Bolta.

Podezřelé jsou stovky vzorků

S jakými fakty tříčlenný panel pracuje?

1. WADA prozkoumala reportáž ARD z prosince loňského roku, která se dotýkala nejvíce ruských sportovců.

2. Jenže je tu ještě druhá reportáž ze srpna letošního roku, na kterou se tak trochu pozapomnělo. Na té spolupracovala ARD s britským listem The Times a všeobecně se mělo za to, že se snaží pouze a hlavně pomoct dostat do čela IAAF britského kandidáta Sebastiana Coea.

WADA ale nyní zkoumá i tento podnět, který zmiňuje dvanáct tisíc vzorků od pěti tisíc atletů z let 2001 až 2012. 800 podezřelých hodnot, z toho u 144 medailistů z olympiády a světového šampionátu v těchto letech především na středních a delších tratích.

V této reportáži bylo do dopingového skandálu namočeno nejen Rusko, ale většina zemí celého světa včetně Česka a Slovenska. (Na druhou stranu šéf českého antidopingového úseku Jan Chlumský v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že od české agentury si WADA od srpna zatím žádné podklady nevyžádala. Více si můžete přečíst zde.)

Už nyní je jasné, že velké problémy má Keňa, která dosud nemá vlastní antidopingovou kancelář a která má ve zmíněné reportáži také své místo. Přestože dle procenta podezřelých vzorků jsou před ní ještě další, "horší" státy.

3. Jenže jsou tu ještě další dvě důležité informace obsažené v jedné citaci. "Jestli půjde ještě o další sporty? Musel jsme počkat, abychom nepřesáhli své pravomoci a rozpočet - a nedotkli se také další svazů a organizací," prohlásil zmíněný McLaren.

WADA potřebuje více peněz

Je třeba si uvědomit, že podobné důkladné analýzy, testy i zprávy něco stojí. A rozpočet WADA není neomezený, zhruba 1,2 miliardy korun ročně. Pokud například jeden test na EPO stojí 200 dolarů, není těžké se dopočítat, že v celosvětovém měřítku není tato částka na chod aktuálně 34 akreditovaných laboratoří zas tak velké číslo.

Ta 35. laboratoř - moskevská - o licenci přišla minulý týden společně s dočasným vyřazením ruské atletiky z IAAF. O svoji licenci navíc ve středu večer přišla také RUSADA (ruská antidopingová kancelář, více zde) a tak se na území největší evropské země nemohou momentálně konat žádné mezinárodní sportovní akce.

Co z výše uvedených faktů zatím vyplývá? "Pro sport je to obrovský problém. Doping je podvod, který narušuje důvěru fanoušků a veřejnosti v to dané odvětví. A to částečně eliminuje marketingové výhody, které vidí sponzoři ve sportu a za důvody, proč dávají peníze právě do něj, a nikoliv jiných marketingových kanálů," řekl Aktuálně.cz Tomáš Janča, český expert na sportovní marketing.

Jde o velký byznys

Že by ale nakonec MOV opět atlety ze svého středu pro hry v Riu vyloučil, podle něj není pravděpodobné, a to především z finančních důvodů. "Podle mne je to v rovině nula procent. I z pohledu toho, že by o to žádali sponzoři MOV. Atletika je základem olympiády, hry si bez ní nedovedu představit."

V otázce Ruska si ale už tak jistý není. A to i přes slib ruského ministra sportu Vitalije Mutka, že do tří měsíců dá společně se svými krajany všechno do pořádku (to ale bylo ještě před odebráním licence pro RUSADA). Důvod? Na Rusy není vázáno tolik sponzorů jako na atletiku či olympijské hry jako celek.

"Tomu, že budou Rusové chybět v Riu, dávám tak padesát procent. V jejich případě to každopádně nestojí na sponzorech, jelikož jejich peníze do atletiky příliš netečou," vysvětluje Janča.

Odolá Coe tlaku zevnitř i zvenčí?

Ten připomíná ještě jednu zajímavost. "Šéf IAAF Sebastian Coe je v supertěžké pozici. Zvláště po rétorice, která předcházela jeho zvolení. Součástí problému jsou totiž stále i lidé kolem něj, které zdědil po předchozím vedení. Bude mít odvahu říznout do svého týmu?" pokládá Janča řečnickou otázku.

Jen pro připomenutí zmíněné rétoriky ze srpna letošního roku po zveřejnění reportáží ARD a britských deníků. "Budeme postupovat tvrdě a nekompromisně," znělo z úst Coa i jeho protikandidáta – Ukrajince Sergeje Bubky, který mluvil o "nulové toleranci s těmi, co podvádějí".

V tomto kontextu jistě není na škodu zmínit fakt, že právě Bubka tak nějak na svá slova zapomněl, když se nechal slyšet, že čistým ruským sportovcům by start v Riu nezakázal a že plošný trest pro celou zemi je příliš krutý. Kromě samotných ruských sportovců (těch nevinných i těch zmíněných v reportážích i zprávě WADA) ale příliš velkou podporu nemá.

Medvědí služba od Diacka

"Rozhodnutí potrestat Rusko bylo velmi těžké. Ale čisté atlety nejlépe ochráníte tím, že jim demonstrujete svou neochvějnou oddanost. A to nejen slovy," je zatím pevný ve svých prohlášeních Sebastian Coe, který musí řešit i potíže svého předchůdce – Senegalce Lamina Diacka.

Právě jeho nyní vyšetřuje zmíněná francouzská policie kvůli přijímání úplatků, které měly doping krýt. Jeho aktuální slova o boji s podvodníky tak IAAF dvakrát dobrou reklamu nedělají.

"Jsou hlasy, že plošný trest pro Rusko je příliš tvrdý. Ale jedině tak můžeme ochránit sport a čisté sportovce. Pokud bychom polevili nebo nenavrhli plošný trest, nikdy by se nic nezměnilo. Je to vůči těm čistým sportovcům tvrdé, ale takový je život," přidává daleko pádnější a tvrdší slova McLaren z WADA.

Toho podporují i další členové pod hlavičkou WADA, například ti z Institutu národních antidopingových organizací (iNADO). "Změnit takhle narušený systém a znovu získat důvěru, to není práce na šest měsíců. To potrvá roky,“ řekl předseda iNADO David Kenworthy. Podobně mluví i šéf světové organizace plaveckých trenérů (WSCA) John Leonard. Oba vyzvali k případnému bojkotu her, pokud by na nich startovali ruští atleti.

Rusové pod olympijskou vlajkou?

Rusové ale mají ještě jeden alternativní plán. Kromě snahy splnit požadavky IAAF, na což bude dohlížet speciální pětičlenný nezávislý tým, pokukují po možnosti startovat v Riu pod olympijskou vlajkou. Té bylo využito například v roce 1980 v Moskvě u zemí, které politicky bojkotovaly Sovětský svaz, ale jejichž sportovci chtěli pod pěti olympijskými kruhy startovat.

Případ současného Ruska je ale zcela odlišný a šéf MOV Thomas Bach je zatím ohledně vyjádření na toto téma hodně opatrný. Navíc aktuální odebrání licence pro moskevskou laboratoř WADA i RUSADA značně komplikuje vůbec možnosti ruských atletů a atletek závodit, a tím i začít posléze plnit olympijské limity.

Nemůže současná situace tak nakonec nabídnout rozuzlení v tom, že by se sport vrátil ke kořenům, čisté zábavě bez obří marketingové bubliny? "Sport dostal velkou ránu, ale že by ho to úplně zdiskreditovalo? To ne, i když nejde jen o atletiku, problémy má více sportů, což profil sportu oslabuje. Ke kořenům se ale už vrátit nelze, jen paralelně se sportovním byznysem současnosti," říká Janča.

Je třeba zůstat tvrdý a striktní

A vše následně dokládá konkrétním důkazem: "Příkladem je F.C. United of Manchester, který si po vstupu Američanů do Manchesteru United založili na zelené louce fanoušci. Nyní klub postupuje nahoru soutěžemi, mají zbrusu nový stadion a pokouší se o čistý klub fanoušků. Ale zároveň jak jdou nahoru, tak je na klub čím dál tím větší tlak na kompromisy s tím, proti čemu se vymezují a co kritizují. Podaří se jim to vybalancovat? To je otázka."

Stejně tak je momentálně i otázka, jak celý případ nejen ruské atletiky, ale také minimálně IAAF dopadne. Více světla do případu přinese konečná zpráva WADA, která by měla být známa během příštích čtyř týdnů.

Jedno je jisté už nyní: současná kauza strčí do kapsy všechny dosavadní průšvihy minulosti – Lance Armstronga, laboratoř BALCO, sprinterský doping na olympiádě v Soulu 1988, přijímání úplatků ve strukturách FIFA či členů MOV před olympiádou v Salt Lake City 2002 nebo krádeže výkresů konkurence ve formuli 1. Jen tak snadno ji nikdo nezamete pod koberec. Jen tak snadno z ní nikdo nevybruslí. S ohledem na blížící se olympiádu mají všechny zúčastněné strany pomyslný nůž na krku.

"Jen plošné a tvrdé tresty mohou nyní ochránit sport a čisté sportovce. Je to vůči nim tvrdé, ale takový je život." Kdo všechno se zvládne těmito slovy nyní řídit?

 

Právě se děje

Další zprávy