Dopingový expert: Účast Rusů na olympiádě je nepředstavitelná, pokud se potvrdí nový skandál

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 11. 2015 12:02
Šéf Úseku dopingových kontrol a monitoringu Jan Chlumský si v případě zprávy Mezinárodní antidopingové kanceláře WADA o systematickém dopingu v ruské atletice nebere příliš servítky. A na rozdíl od jiných si dovede představit, že Rusové budou chybět v atletických soutěžích na olympiádě v Riu 2016.
Šéf WADA Richard W. Pound chce pro Rusko ten nejpřísnější možný trest, vyloučení z řad IAAF.
Šéf WADA Richard W. Pound chce pro Rusko ten nejpřísnější možný trest, vyloučení z řad IAAF. | Foto: Reuters

Praha – Nebojí se ostrých slov. Dopingový skandál, který v pondělí večer otřásl atletickým světem a Ruskem, totiž může rozjet "velké věci". Mezi nimi i zákaz účasti atletů této velmoci na olympijských hrách v Riu 2016.

"Pokud se vše potvrdí na všech úrovních, nedovedu si naopak představit, že by Rusové pod pěti kruhy startovali," tvrdí mimo jiné v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Chlumský, šéf Úseku dopingových kontrol a monitoringu.

V některých jeho odpovědích se navíc skrývá mnohé nezodpovězené a tajemné, což naznačuje, že celá kauza ještě nemusí být u konce a že se nemusí týkat pouze největší evropské země.

Co říkáte na závěry zprávy WADA? A četl jste ji už podrobněji, nebo zatím čerpáte z informací v médiích?

Zprávu už mám staženou z internetu, ale celou ji přečtenou ještě nemám, nebyl na to dosud čas. Ale zásadní výsledky znám. Je to dle mého skandál srovnatelný s případem cyklisty Lanceho Armstronga. Zejména zapojení moskevské laboratoře je zvláště ostudné.

Věděl jste, že se něco podobného chystá?

O práci komise jsem věděl, byla zřízená před necelým rokem, a to zcela veřejně.

Ptám se i proto, že jste v létě při otevření kauzy britských Timesů a německé ARD říkal, že je možné, že vás může kvůli možnému vyšetřování WADA kontaktovat.

Komise pracovala už od zmíněného prosince 2014 a po zveřejnění druhé reportáže jen dostala další úkol navíc, protože se to opět týkalo údajně především a hlavně ruských sportovců a trenérů. Od nás si komise pana Pounda ani WADA nic nevyžádala.

Týká se dle vás situace jen Ruska, nebo se mohou objevit další a další studie WADA?

Tato komise se týká hlavně Ruska, ale určitě by se našly zatím neprokázané případy dopování i jinde, ale nejspíše ne v takto obludné míře systematičnosti a cyničnosti, co se týče pohrdání základních pravidel fair-play. Je možné, že ze šetření vyplyne i něco pro osoby z jiných států a IAAF. To však bude publikováno později v separátní zprávě.

Jak moc velká rána to je pro sport a samotnou atletiku?

Pro sport i pro atletiku je to velká rána, zejména pokud se prokáže i účast a vina někoho z vedení atletické federace (IAAF).

Hodně reakcí je zatím takových, že si málokdo dovede představit, že bude Rusko vyřazené z IAAF a že by tak atleti z této země nestartovali na olympiádě v Riu 2016. Opravdu si myslíte, že IAAF dá na doporučení WADA a přijde takto tvrdý postih pro tak silnou zemi na poli sportu, ekonomiky i politiky?

Já si to představit umím. Pokud budou závěry komise potvrzeny a akceptovány na patřičné úrovni, nedovedu si naopak představit olympijskou účast Ruska, zejména atletů tohoto státu. A to z hlediska jejich soupeřů, diváků, médií i sponzorů.

Jaké poselství vyslala touto zprávou WADA sportovnímu světu?

Že je v postihování dopingu důsledná, což je jen dobře.

Co říkáte na informaci, že šéf ruské antidopingové kanceláře (RUSADA) zničil před příjezdem komisařů na 1400 vzorků (nejen atletů)?

To mě vůbec nepřekvapuje. Pokud tedy kryli pozitivní nálezy, což je v praxi laboratoří, pracujících v souladu s mezinárodním standardem pro laboratoře, poměrně složité. Bohužel ale nikoliv nemožné.

Je možné, aby o něčem takovém, nevěděl šéf ruského sportu Vitalij Mutko i místní politici v čele s Vladimirem Putinem?

To nemohu posoudit, byly by to ode mne spekulace.

Lze vlastně do budoucna něčemu podobnému - tedy systematicky řízenému dopingu v takové míře - zabránit?

Zcela zabránit asi ne, alespoň to minimalizovat ale, myslím, že ano. Bude to ale znamenat další restriktivní opatření ve smyslu zpřísnění už tak omezujících antidopingových předpisů, například hlášení míst pobytu elitních sportovců a dosažitelnost některých "odlehlých" sportovců někde v tajze nebo v Tibetu.

Ptám se i proto, zda vám tato kauza tak trochu nepřipomíná 70. a 80. léta minulého století? Lze vlastně někdy boj s dopingem vyhrát?

To je, jako nelze vyhrát boj se zločinem v jiných oblastech. Takové ambice ani nemáme. Doping lze jen maximálně omezit a pachatelům těchto podvodů jejich čachry znepříjemnit. Co se týče druhé části otázky, oproti zmíněným létům jsou dávky například steroidů řádově výrazně nižší právě díky systematickým dopingovým kontrolám, což znamená i menší zdravotní následky dopování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy