Rusko má problém: Přišlo o agenturu, nesmí pořádat mezinárodní sportovní akce

ČTK ČTK
18. 11. 2015 22:56
Ruská antidopingová kancelář (RUSADA) přišla o svoji licenci, kvůli tomu nemůže Rusko hostit mezinárodní soutěže a ani se ucházet o jejich pořádání.
Rusové mají nyní další problém navíc.
Rusové mají nyní další problém navíc. | Foto: Reuters

Colorado Springs - Světová antidopingová agentura (WADA) suspendovala ruskou antidopingovou agenturu, jejíž fungování označila za nevyhovující. Vedení WADA se na tom jednomyslně shodlo na svém zasedání v Colorado Springs. Bez fungující antidopingové agentury Rusko nemůže hostit mezinárodní soutěže a ani se ucházet o jejich pořádání.

Odebrání oprávnění ruské agentuře doporučila ve své zprávě nezávislá vyšetřovací komise WADA, podle které v Rusku v minulosti docházelo k systematickému a státem podporovanému dopování atletů. Na základě těchto informací už mezinárodní federace IAAF až do odvolání vyloučila ruské atlety ze všech soutěží.

O licenci WADA přišla v minulých dnech také antidopingová laboratoř v Moskvě, pracovat se vzorky nesmí podle předběžného rozhodnutí půl roku. O případném prodloužení trestu nebo navrácení licence bude rozhodovat disciplinární komise WADA.

Na jednání v Colorado Springs zaznělo i volání po rozšíření vyšetřování na veškerý sport v Rusku. Podle kanadské olympijské vítězky v běhu na lyžích Beckie Scottové, jež předsedá komisi sportovců WADA, si i ostatní zaslouží prověření čistoty svých sportů.

Šéf WADA Craig Reedie se k tomuto požadavku konkrétně nevyjádřil. Konstatoval ale, že vyšetřovací pravomoci a finanční možnosti WADA budou rozhodně předmětem dalších diskusí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy