Španělé ovládli motorky, mají vlastní továrnu na šampiony

FOTO Nejen fotbal. Španělé dominují i světu dvou kol
Angel Nieto je se 13 tituly druhým nejúspěšnějším závodníkem všech dob. Víckrát byl mistrem světa už jen Ital Giacomo Agostini.
Dvojnásobný šampion třídy do 50 ccm Ricardo Tormo roku 1987 podlehl leukémii. Jeho jméno nese okruh umístěný 26 km od Valencie, kde v neděli vyvrcholí letošní sezona.
Jorge "Aspar" Martinez byl nejen úspěšný závodník (čtyři tituly mistra světa), ale také výborný šéf stáje ve všech třech současných třídách.
Sito Pons obhájil roku 1989 svůj titul ve třídě do 250 ccm. Na svět závodů nezanevřel, má stáj v Moto2 i ve formulové World Series by Renaul.
Foto: Yamaha Motorsport
Radek Vičík Radek Vičík
7. 11. 2012 14:48
Na Pyrenejském poloostrově sice závodí mladíci z celého světa, dominují jim však domácí jezdci.

Praha - Už čtyři desítky let platí, že Španělé pravidelně kralují v nejnižších kubaturách. Ať už šlo o třídy do 50, 80 nebo 125 ccm, byly vždy na špici. Ale až v posledních letech se dokázali prosadit i mezi tu největší elitu.

Poslední tři roky aspoň dva ze tří titulů „brali“ Španělé, v roce 2010 dokonce vyhráli všechny tři vypisované třídy. Co stojí za takovým rozmachem závodění v zemi, kterou zmítá ekonomická krize?

Kouzlo se jmenuje CEV. Tato tři písmena znamenají Campeonato de Espaňa de Velocidad, tedy mistrovství Španělska silničních motocyklů.

Souhvězdí šampionů

Když v roce 1998 převzala pořádání CEV Buckler, jak se seriál oficiálně jmenuje, promotérská organice MotoGP Dorna, ani ti největší optimisté zřejmě netušili, že se zrodila legenda. Ale promyšlený systém podpory mladých jezdců spojený s bohatým a vyrovnaným jezdeckým polem přinesl brzy úspěch.

Za patnáct sezon se na jeho startovní listině objevily přes dva tisíce jezdců z více než třiceti zemí včetně Česka. Letos sice český zástupce na startovním roštu chyběl, ale loni se objevila hned dvě jména. Ve stopětadvacítkách to byl Miroslav Popov a v Moto2 Lukáš Pešek.

Patnáct mistrů světa má ve svém curriculum vitae alespoň jednu sezonu v CEV. Jedná se také o jediný seriál, který se může pochlubit regulérní třídou speciálů Moto2.

Není tedy divu, že touto „školou života“ prošli nejen španělské hvězdy Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, Alvaro Bautista, Marc Marquez, Julian Simon, Nicolas Terol či Toni Elias, ale také Australan Casey Stoner, Stefan Bradl z Německa, Ital Andrea Dovizioso i Mike de Meglio z Francie.

„Byla to obrovská škola. Díky tomu jsem se dokázal orientovat v našlapaném poli stopětadvacítek v mistrovství světa,“ řekl Lorenzo, který v CEV závodil ve věku, ve kterém by u nás ještě ani nedostal občanský průkaz.

Jízdenka mezi elitu

Ještě vám to nestačí. Tak zkusíme jinou statistiku: ze stálých účastníků třídy MotoGP, Moto2 a Moto3 jich CEV prošlo více než 70 procent. Největší zastoupení je samozřejmě v Moto3, ale také z absolutní elity se po španělských okruzích, jako například Alcaniz, Albacete nebo Navarra, se proháněla plná polovička.

Letošními mistry se v nejsledovanějších třídách stali Jordi Torres (Moto2) a Alex Marquez. Oba se již pravidelně zúčastňují závodů světového šampionátu a je jen otázka času, kdy uslyšíme o jejich vítězství ve Velkých cenách. Cestu k nim zvolili správně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy