Další dopingový skandál v motorismu, po Engem motocyklista

Radek Vičík Radek Vičík
1. 11. 2012 15:29
Australský závodník Anthony West měl pozitivní nález na zakázaný alkaloid metylhexanamin.
Anthony West začal sezonu na stroji Moriwaki, pak se však QMMF Racing Team rozhodl pro podvozek Speed Up.
Anthony West začal sezonu na stroji Moriwaki, pak se však QMMF Racing Team rozhodl pro podvozek Speed Up. | Foto: Honda Pro Racing

Praha - Po třech měsících řešily nejvyšší orgány světového motoristického sportu další dopingový skandál. Zatímco Tomáš Enge si za opakovaný pozitivní nález nezajezdí 18 měsíců, australský motocyklový závodník Anthony West musí vynechat jen měsíc.

Jezdec třídy Moto2 měl pozitivní nález po květnovém závodu v Le Mans.

"Vzorek obsahoval látku metylhexanamin, jejíž užití je v rozporu s bodem 2.1 Antidopingového kodexu FIM pro rok 2012," stojí v oficiálním vyjádření Mezinárodní motocyklové federace (FIM).

31letý jezdec stroje Speed Up v barvách stáje QMMF Racing Team má teď pět dní na odvolání, ke svému trestu se zatím oficiálně nevyjádřil.

Australan by kromě posledního závodu sezony ve Valencii měl přijít také o body z Le Mans, kde dojel na sedmém místě. O ostatní výsledky, včetně druhého místa z víkendové domácí Grand Prix se strachovat nemusí.

Metylhexanamin je doplněk stravy na černé listině Světové antidopingové agentury (WADA), který slouží ke zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence. Ne v každém doplňku stravy je ale jeho přítomnost uvedena. To je vedle toho, že se jedná o Westův první prohřešek, zřejmě i důvodem relativně mírného trestu.

Kvůli podobnému prohřešku přišel Norijuki Haga v roce 2000 o titul mistra světa superbiků. Japonec měl tehdy pozitivní nález v GP Jižní Afriky na efedrin obsažený v produktu tradiční čínské medicíny. I když po odvolání dosáhl zkrácení trestu z měsíce na 14 dní, přišel o závěrečný závod sezony. V něm se stal šampionem Colin Edwards.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy