Salač ani na druhý pokus v Misanu na body nedosáhl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 20. 9. 2020 14:48
Filip Salač skončil v nedělní Velké ceně Emilie-Romagny třídy Moto3 těsně za bodovanou patnáctkou. Šestnáctým místem si tak o čtyři pozice vylepšil pozici z prvního závodu v Misanu, který se před týdnem jel jako Velká cena San Marina.
Filip Salač na Hondě kategorie Moto3 v sezoně 2020.
Filip Salač na Hondě kategorie Moto3 v sezoně 2020. | Foto: Rivacold Snipers Team

Český jezdec po startu z páté řady dokonce klesl na 23. pozici. Brzy se vrátil do druhé desítky výsledkové listiny. Ovšem přes veškerou snahu závodník v barvách stáje Rivacold Snipers na body nedosáhl a dojel šestnáctý. Od patnácté příčky ho dělilo 84 tisícin vteřiny.

"Po startu jsem byl zase vytlačen, byla to i trošku moje chyba, že jsem chtěl jet zvnějšku do čtvrté zatáčky. Protože je tady nový asfalt, který není ještě na okraji dráhy nagumovaný, nemohl jsem přidat a propadl jsem se až na třiadvacátou pozici. Dotahoval jsem se dopředu, ale pak mi opět praskla kapota, vypadl airbox a motorka zase nejela," popsal Salač nevydařený závod.

Pro vítězství si v Misanu dojel domácí jezdec Romano Fenati před krajanem Celestinem Viettim. Fenati uspěl v místě, kde před dvěma lety předvedl kontroverzní kousek, když soupeři v plné rychlosti zamáčkl brzdu.

V průběžném pořadí si Alberto Arenas ze Španělska drží dvoubodový náskok na Japonce Ai Oguru, který byl v Misanu třetí. Salačova bilance činí nadále 12 bodů, klesl na dvacátou pozici.

V závodě MotoGP byl blízko životního úspěchu Francesco Bagnaia. Jenže Ital, jenž si v čele držel více než vteřinový náskok, spadl. Nabídnutou šanci využil Maverick Viňales. Držitel pole position v sedle Yamahy se v Misanu dočkal prvního letošního triumfu. Španělský den podtrhli druhým místem Joan Mir (Suzuki) a Pol Espargaro (KTM).

Díky 25 bodům za vítězství Viňales poskočil v celkovém pořadí na třetí pozici. Ovšem Španěl ztrácí jeden jediný bod na druhého Fabia Quartarara a pouhé dva na lídra Andreu Doviziosa. Ital ve službách Ducati zůstal v čele i přes to, že v neděli dojel osmý.

V kategorii Moto2 v přerušeném a znovu restartovaném závodě triumfoval Enea Bastianini. Ital se díky triumfu před krajanem Marcem Bezzecchim dotáhl na pouhých pět bodů za lídra MS a dalšího jezdce z Apeninského poloostrova Lucu Mariniho. Nevlasatý bratr Valentina Rossiho skončil v neděli čtvrtý za Britem Samem Lowesem.

Ve dvojzávodě Světového poháru MotoE nasbíral Jakub Kornfeil celkem sedm bodů. V sobotu byl dvanáctý, v neděli si o místo pohoršil. S 11 body je závodník týmu WithU Motorsport celkově osmnáctý. Do konce sezony elektrických motorek zbývají už jen dvě bodované jízdy začátkem října v Le Mans.

Velká cena Emilie-Romagny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu (Itálie):

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 39:30,124, 2. Vietti (It./KTM) -0,036, 3. Ogura (Jap./Honda) -0,121, 4. Arenas (Šp./KTM) -0,199, 5. Masiá (Šp./Honda) -0,280, 6. Fernández (Šp./KTM) -0,439, …16. Salač (ČR/Honda) -6,249.

Průběžné pořadí MS (po 8 závodech): 1. Arenas 119, 2. Ogura 117, 3. McPhee (Brit./Honda) 98, 4. Vietti 86, 5. Suzuki (Jap./Honda) 75, 6. Arbolino (It./Honda) 75, …20. Salač 12.

Moto2 (zkrácen na 10 kol): 1. Bastianini 16:11,077, 2. Bezzecchi (oba It./Kalex) -0,720, 3. Lowes (Brit./Kalex) -1,124, 4. Marini (It./Kalex) -2,310, 5. Schrötter (Něm./Kalex) -4,132, 6. Dixon (Brit./Kalex) -7,201.

Průběžné pořadí MS (po 8 závodech): 1. Marini 125, 2. Bastianini 120, 3. Bezzecchi 105, 4. 6. Lowes 83, 5. J. Martín (Šp./Kalex) 79, 6. Nagašima (Jap./Kalex) 68.

MotoGP: 1. Viñales (Šp./Yamaha) 41:55,846, 2. Mir (Šp./Suzuki) -2,425, 3. P. Espargaró(Šp./KTM) -4,528, 4. Quartararo (Fr./Yamaha) -6,419, 5. Oliveira (Portug./KTM) -7,368, 6. Nakagami(Jap./Honda) -11,139.

Průběžné pořadí MS (po 7 závodech): 1. Dovizioso (It./Ducati) 84, 2. Quartararo 83, 3. Viňales 83, 4. Mir 80, 5. Morbidelli (It./Yamaha) 64, 6. Miller (Austr./Ducati) 64.

Světový pohár MotoE:

1. závod (sobota): 1. Aegerter (Švýc.) 12:11,346, 2. Torres (Šp.) -0,103, 3. Ferrari (It.) -0,178, …12. Kornfeil (ČR) -16,973.

2. závod (neděle): 1. Ferrari 12:11,053, 2. Casadei (It.) -0,996, 3. Torres -1,098, …13. Kornfeil -12,652.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Ferrari 86, 2. Aegerter 82, 3. Torres 78, …18. Kornfeil 11.

před 40 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.