Video: Zbláznil se? Ital mačkal za jízdy soupeřovi brzdu. Tým Moto2 ho vyhodil

Radek Vičík Rudolf Černík, Radek Vičík
Aktualizováno 10. 9. 2018 13:17
Neuvěřitelný zkrat předvedl při GP San Marina Romano Fenati. V plné rychlosti sáhl po brzdě vedle jedoucího soupeře a zmáčkl ji.
GP San Marina, Romano Fenati, Stefano Manzi | Video: Youtube.com

San Marino/Praha - Jen kousek chyběl k tragédii při neskutečné hlouposti, kterou při motocyklové Grand Prix San Marina světového šampionátu ve třídě Moto2 převedl Ital Romano Fenati. V rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu sáhl v Misanu po brzdě vedle jedoucího Stefana Manziho a zmáčkl ji. Jen s velkým štěstím Manzi "souboj" ustál a neporoučel se k zemi!

Za tento bláznivý počin krok Ital v pondělí postupně přišel o dvě příští Velké ceny i o místo v týmu Marinelli Snipers.

"Fenati se ke mně připojil na rovince, levou rukou se pustil své přední brzdy a v rychlosti 217 kilometrů za hodinu zmáčkl moji brzdu," kroutil hlavou Manzi nad šíleným počínáním svého krajana. "Byl to rychlý kontakt, ani nevím, jak se mi podařilo zůstat v sedle," děkoval štěstí.

22letý jezdec e znám svými hazardními kousky. V roce 2016 byl třeba vyloučen z jezdeckého programu slavného šampiona Valentina Rossiho kvůli "chování, které se neslučuje s disciplinárními pravidly týmu". Tentokrát však bez nadsázky ohrozil život soupeře.

Za to okamžitě následovala smršť trestů. Vedení šampionátu Fenatiho vyloučilo z příštích dvou podniků mistrovství světa a za hrubé porušení disciplíny s ním jeho tým Moto2 okamžitě ukončil smlouvu.

"Za nesportovní, nebezpečné chování, které poškozuje obraz nás všech, ukončíme smlouvu s Romanem Fenatim. Extrémně litujeme toho, že jeho nezodpovědné chování ohrozilo život jiného jezdce a nelze ho nijak omluvit. Jezdec se už nebude účastnit dalších závodů s týmem Marinelli Snipers. Celá naše stáj se omlouvá všem fanouškům mistrovství světa," uvedl italský tým v tiskové zprávě.

Sám Fenati ukončil mlčení až v pondělí odpoledne, kdy si na svých stránkách začal sypat popel na hlavu. "Omluvám se celému sportovnímu světu! Ráno jsem se probral s bolavou hlavou a doufal,že to nebyl jen zlý sen," uvedl rodák ze středoitalského regionu Marche.

"Neustále se v mysli vracím do těch ostudných chvil. Nechoval jsem se jako muž. Ten by po závodě zašel na ředitelství, aby dostal satisfakci za předchozí události na trati. Na provokace jsem neměl nijak reagovat. Kritika je na místě a chápu, že negativní pohled lidí na mě. Nechci se nijak omlouvat, vím, že to nejde. Jen chci všem vyjádřit svoji lítost. Teď budu mít čas se nad vším zamyslet a vyjasnit své myšlenky,." dodal vítěz deseti Grand Prix ve třídě Moto3.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 23 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy