"V dešti nebylo vidět na trať." Portugalec v MotoGP zopakoval Laudův japonský tah

Radek Vičík Radek Vičík
2. 10. 2023 16:28
Portugalský motocyklový závodník Miguel Oliveira neviděl během nedělní Velké ceny MotoGP v japonském Motegi kvůli průtrži mračen ani asfalt, tak závod raději vzdal. Připomněl tak 47 let starý krok pilota F1 Nikiho Laudy na jiném japonském okruhu.
Miguel Oliveira na své Aprilii
Miguel Oliveira na své Aprilii | Foto: Reuters

24. října 1976 se pod mytickou horou Fudžijamou rozhodovalo o titulu mistra světa formule 1. Lauda, který jen o pár měsíců dříve málem uhořel na Nürburgringu, měl tříbodový náskok před Britem Jamesem Huntem v McLarenu.

Rakušan ve Ferrari startoval o jednu řadu dál než jeho vyzývatel. Při tehdejším bodování mu stačilo skončit před Huntem a měl titul v kapse. Dokonce i kdyby nedojel, pořád musel jezdec McLarenu skončit aspoň čtvrtý.

V neděli se nad okruhem ve Fudži doslova ženili čerti. Lilo jako z konve a nad tratí visel mlžný opar. To v kombinaci s gejzíry vody odlétajícími od kol monopostů znamenalo jen minimální viditelnost.

Dokonce se uvažovalo o zrušení závodu. Nakonec se organizátoři rozhodli pokračovat, což se například Laudovi vůbec nelíbilo.

Po startu se Hunt dostal do vedení, rozvážně jedoucí jezdec Ferrari klesl až na desátou příčku. Ve druhém okruhu přišel šok - Lauda zamířil do boxů a ze závodu odstoupil.

"Můj život má větší cenu než titul," komentoval rozhodnutí. O několik kol později se stejně zachoval i další legendární pilot Emerson Fittipaldi. Závod dokončilo jen osm z 25 pilotů na startu.

Hunt si na vodě vybojoval třetí místo, a tím i jediný titul světového šampiona. Lauda ten svůj druhý získal o rok později a korunu krále F1 číslo tři vybojoval v sezoně 1984.

O 47 let později v Japonsku znovu pršelo, tentokrát ne při závodě formule 1, nýbrž krátce po startu nedělní Grand Prix motocyklové MotoGP.

Podle pravidel se jezdci s prvními kapkami deště okamžitě vrhli do boxů a přesedlali na motorky s pneumatikami se vzorkem určeným na jízdu v dešti.

Liják stále houstl a s tím také rostlo riziko pádu. Citelně si ho uvědomoval i Oliveira v sedle Aprilie satelitního CryptoData RNF MotoGP Teamu. Portugalec se i přes náročné podmínky držel v elitní šestici, což se mu letos zatím povedlo jen čtyřikrát.

Jenže v polovině Velké ceny zajel do boxů, kde motorku odstavil. O pouhé kolo později byl závod přerušen, ale k plánovanému restartu nebyl Oliveira připuštěn. Grand Prix byla nakonec předčasně ukončena a pro 28letého závodníka to znamenalo konečnou 18. pozici bez nároku na body.

Proč se Oliveira rozhodl tak dobře rozjetý závod vzdát? "Cítil jsem, že na to dneska mám. Jak déšť sílil, byl můj pocit ještě lepší. Ale tři kola před odstoupením jsem začal mít problémy s viditelností. Neviděl jsem nic, neviděl jsem ani to, kudy mám jet. Bylo tam tolik vody," uvedl první portugalský vítěz závodu MotoGP v historii.

"Tohle se mi ještě nikdy nestalo. Prostě jsem neviděl vůbec nic - při brzdění ani v zatáčkách. A to i ve chvíli, kdy jsem jel schválně tak, aby na mě soupeři nestříkali vodu od kol. Bylo to hodně frustrující," dodal Oliveira.