Salač zajel druhý nejlepší výsledek sezony, drama v MotoGP graduje

rav rav
Aktualizováno 1. 10. 2023 8:56
Filip Salač obsadil pátou pozici v závodě Moto2 v rámci Velké ceny Japonska silničních motocyklů.

Po startu z páté pozice se český jezdec mírně propadl, ale stále se držel v čelní skupině. "Navzdory nepříliš vydařenému startu to byl výborný závod. Do první zatáčky jsem ztratil tři místa," uvedl závodník.

Soupeřům sice záhy ujel Somkiat Čantra z Thajska, ale za ním se rozhořel souboj o další pozice. V něm si jezdec týmu QJmotor Gresini na rozdíl o několika předchozích Velkých cen dokázal udržet rychlé tempo a bojoval až do posledních metrů o páté místo.

Na tom také před dotírajícím Manuelem Gonzalezem ze Španělska dojel a vyrovnal tak letošní druhý nejlepší výsledek, který zajel v americkém Austinu. Lépe skončil už jen v Le Mans, kde obsadil druhou pozici. V průběžném pořadí seriálu se Salač se ziskem 108 bodů drží na sedmé pozici.

"V prvních kolech jsme měli tempo lídrů, aniž bychom tlačili na pilu, a tehdy jsem pomýšlel na stupně vítězů. Kolo bylo perfektní, ale pak můj výkon ovlivnilo pravé předloktí, protože pumpa na ruce mi nedovolila být tak rychlý, jak bych si přál. Je to škoda, protože motorka byla hodná vítězství," dodal Salač.

Vedení si dnešním třetím místem upevnil španělský jezdec Pedro Acosta, mezi ním a vítězným Čantrou umístil Japonec Ai Ogura.

Závod MotoGP krátce po startu zdramatizoval déšť. Jezdci tak zajeli do boxů pro motorky s nazutými pneumatikami na mokrou vozovku. Grand Prix v Motegi se změnila v souboj rivalů v boji o titul. Ten byl ale ve 13. kole kvůli neutuchajícímu lijáku přerušen. Pokus o restart nevyšel a jezdci po zaváděcím kole zajeli do boxů. Protože byla odjeta více než polovina Velké ceny, rozdával se plný počet bodů.

Jorge Martin s Ducati zopakoval triumf ze sobotního sprintu. Lídr seriálu Francesco Bagnaia sedlající tovární stroj stejné značky, byl druhý a tím se jeho náskok v čele seriálu ztenčil na pouhé tři body. Třetí dnes skončil Marc Marquez, který se na stupně vítězů (nepočítaje letošní novinku v podobě sprintů) vrátil po roce.

V kategorii Moto3 si triumfem v Motegi upevnil vedení španělský jezdec Jaume Masia, který ale před Ajumi Sasakim vede jen o šest bodů. Japonec totiž na domácí trati obsadil druhou pozici.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 33:30,0180, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -1,546, 3. Holgado (Šp./KTM) -1,602, 4. Nepa (It./KTM) -5,200, 5. Ortolá -5,230, 6. Muňoz (oba Šp./KTM) -8,900.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 20 závodů): 1. Masiá 199, 2. Sasaki 193, 3. Holgado 190, 4. Alonso (Šp./GasGas) 160, 5. Öncü (Tur./KTM) 147, 6. Ortolá 145.

Moto2: 1. Čantra (Thaj./Kalex) 35:19,273, 2. Ogura (Jap./Kalex) -1,353, 3. Acosta (Šp./Kalex) -3,080, 4. Dixon (Brit./Kalex) -5,065, 5. Salač (ČR/Kalex) -10,492, 6. González (Šp./Kalex) -12,961.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 20 závodů): 1. Acosta 252, 2. Arbolino (It./Kalex) 202, 3. Dixon 159, 4. Canet (Šp./Kalex) 124, 5. López (Šp./Boscoscuro) 119, 6. Čantra 114, 7. Salač 108.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 24:06,314, 2. Bagnaia (It./Ducati) -1,413, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -2,013, 4. Bezzecchi (It./Ducati) -2,943, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -3,181, 6. Miller (Austr./KTM) -6,837.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 20 závodů): 1. Bagnaia 319, 2. Martín 316, 3. Bezzecchi 265, 4. B. Binder (JAR/KTM) 201, 5. A. Espargaró 171, 6. Zarco (Fr./Ducati) 162.