Rivalové: Vítejte ve světě opravdových hrdinů formule 1

Foto: Bioscop/Rush Film Limited
Radek Vičík Radek Vičík
3. 10. 2013 6:00
Dnes má premiéru jeden z neočekávanější filmů letošního roku, Rivalové. Jak dopadla snaha režiséra Rona Howarda vzkřísit legendární souboj pilotů formule 1 Jamese Hunta a Nikiho Laudy?

Recenze - I když je prostředí automobilových závodů velmi atraktivní, filmů ze světa rychlých kol moc nenajdete. A dobrých filmů ze světa rychlých kol je jako šafránu. Jeden z nich, Rivalové, dnes vstupuje do českých kin.

Cenami ověnčený režisér Ron Howard se rozhodl převést na plátno jeden z ikonických duelů pilotů formule 1: souboj playboye Jamese Hunta a chladně kalkulujícího Nikiho Laudy.

Na rozdíl od legendárního Frankenheimerova filmu Grand Prix z roku 1966 nemohl Howard natáčet přímo s reálnými vozy a celou historii filmu - od soubojů v F3 v roce 1970 až po sezonu 1976 - musel vytvořit znovu.

Je třeba přiznat, že až na nějakou tu "básnickou licenci" se to filmovému štábu podařilo dokonale.

Vzkříšený ohnivý děs na Nordschleife

Tak dokonale, že můžeme mluvit o nejlepším závodním filmu od Le Mans se Stevem McQueenem z roku 1971.

Ano, tak dlouho trvalo natočit realistické dílo z motoristického prostředí, které se vyhne směšným akčním scénám jako ve Stallonově Formuli! i přeslazené milostné zápletce jako v Bouřlivých dnech s Tomem Cruisem a Nicol Kidmanovou, a přesto bude akční i milostný.

Režisér Howard dokázal závodní rok 1976 vytvořit se vším všudy. Měl k dispozici skutečné formule z té doby a také některé tratě byly reálné.

Děsivá Laudova havárie se točila přesně v těch místech starého Nürburgringu, kde Rakušan 1. srpna 1976 málem uhořel (více včetně videa najdete ZDE).

Monza nahoru a dolů

Někdy šla ovšem realita stranou. Jako například ve scénách z Monzy, které byly natočeny na jedné z malých britských tratí. To se pak milovník F1 znalý italské trati hodně diví, kde se na placce u Milána vzaly ty kopečky.

Pokulhávaly trochu i české titulky, které se po celý film umanutě snažily diváky přesvědčit, že spoiler je vlastně blatník. Ale podobné mouchy k velkým dílům patří a celkový dojem z něj běžnému divákovi nepokazí.

Na úspěchu Rivalů mají velkou zásluhu oba představitelé hlavních rolí. Australan Chris Hemsworth musel zapomenout na siláka Thora a shodit velkou část své muskulatury.

Protože je stejně vysoký jako skutečný Hunt, je iluze dokonalá. Do role Laudy si Howard prosadil Němce Daniela Brühla a také tady měl šťastnou ruku.

Jeho vizuální podobnost, rakouský akcent a celková odměřenost a strohost dělají z filmového Laudy Laudu až děsivě skutečného.

I láska může být brzda

Scénář od prvních minut rozvíjí příběh Laudy a Hunta jako souboj dvou protikladných osobností, které spolu zápasí na trati i mimo ní.

Jenže oba jsou si ve své jinakosti vlastně až mrazivě podobní. Ani jeden na trati neuhne byť o centimetr a skutečná láska je pro ně svým způsobem přítěží.

Zatímco Hunt v době, kdy se oženil s modelkou Suzy, jakoby ztrácí rychlost a nachází ji až zase s rozvodem a novými milostnými eskapádami, Lauda ve finále filmu místo dalšího riskování na mokré trati raději zajede do boxů.

Tím vymění titul mistra světa za to být živý (a relativně i zdravý) se svojí milovanou Marlene. Ať obojí zní jakkoliv klišovitě, scénáristovi Peteru Morganovi se povedlo milostnou linii zakomponovat tak nenásilně, že není brzdou akčního děje, ale naopak ho dokáže šikovně posouvat vpřed.

Bolest jako hrdinská cesta zpět

Nakonec je mistrem světa playboy Hunt, který je ztělesněním "bondovské" lásky k životu a všemu krásnému, zvláště pak k ženám. I proto se na začátku filmu představuje stylově "Hunt. James Hunt".

Ale vyhrál i Lauda, který se díky rivalitě s britským soupeřem za neuvěřitelných šest týdnů vrátil zpět do kokpitu formule 1.

Scény trpícího Laudy, který si jako imaginární trest za Huntova vítězství "nakládá" stále bolestivější lékařské procedury, jen aby byl zase na trati, patří k nejemotivnějším momentům filmu.

Protože i když jsou Rivalové filmem o závodech, hlavní roli v něm hraje gentlemanský souboj dvou skutečných hrdinů historie formule 1.

Rivalové (Rush)
Režie: Ron Howard
Hrají: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wildeová, Natalie Dormerová, Pierfrancesco Favino a další
Hudba: Hans Zimmer
Kamera: Anthony Dod Mantle
Scénář: Peter Morgan
Délka: 123 minut
Česká premiéra: 3. října 2013
Hodnocení Aktuálně.cz: 4,5 z 5
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy