Milík by ziskem Zlaté přilby překonal tátu, ale titul v orbě mu bude stále chybět

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2017 9:45
Václav Milík je v závěru povedené sezony jedním z hlavních favoritů na vítězství v 69. ročník nejstaršího stále pořádaného závodu na ploché dráze, pardubické Zlaté přilby.
Václav Milík.
Václav Milík. | Foto: Reuters

Pardubice - Plochodrážník Václav Milík zažívá téměř snovou sezonu. V Grand Prix v Praze se postavil na stupně vítězů, v celém seriálu získal z pozice náhradníka už celkem 20 bodů, v polské extralize patřil mezi opory stříbrného týmu Sparta Wroclaw a v evropském šampionátu je před posledním závodem na druhém místě. V neděli  rodáka z Pardubic čeká další vrchol sezony - Zlatá přilba.

V 69. ročníku to nebude mít domácí jezdec snadné. Díky sladění termínu závodu s polskou extraligou se v Pardubicích představí řada hvězd světové ploché dráhy a také sám Milík, který kvůli povinnostem v nejkvalitnější klubové soutěži světa o tradiční závod přišel.

"Jsem rád, že v Přilbě zase jednou svezu. Poslední dobou se mi vcelku daří, ale je jasné, že konkurence bude obrovská," řekl 24letý závodník.

I když v české extralize závodí za Pardubice, na svítkovském oválu se mu ve Zlaté přilbě zatím příliš nedařilo. "O výhodě domácí dráhy nejde mluvit ani letos, závod jsem jel v Pardubicích jen jediný. A to ještě pršelo, takže se nedalo moc předjíždět. Je to specifická dlouhá a široká trať.  Ale věřím, že ji pořadatelé perfektně připraví."

Zatím posledním českým vítězem Zlaté přilby byl v roce 1996 Tomáš Topinka. Prolomení této smolné série Milíka láká, ale žádný velký tlak nepřipouští.

"Určitě bych jako český zástupce chtěl dát Zlatou přilbu po tak dlouhé době na hlavu. Ale že bych do závodu šel nějak bezhlavě a jel bezhlavě všechny jízdy, to určitě ne… Pak si to v nemocnici vyčítáte," zafilozofoval nejlepší český závodník na ploché dráze současnosti.

Ziskem slavné přilby by překonal svého otce, bývalého plochodrážníka Václava Milíka staršího. "Asi bych se na něj mohl vytahovat. Ale on má zase doma Zlatou přilbu SNP ze Žarnovice. A taky titul mistra Evropy v orbě traktorem. Tady ho netrumfnu určitě, protože na traktoru už skoro nesedím," řekl se smíchem jezdec klubu Zlatá přilba Pardubice.

Závod o Zlatou přilbu je jedinečný nejen svojí historií ale i zvláštním systémem vylučovacích čtvrtfinálových a semifinálových skupin, po nichž následuje finále na šest kol. Pro Milíka mladšího je dodnes tak trochu záhadou.

"Abych se přiznal, tak jsem ten rozpis dodneška nepochopil. Mechanici to sledují a vždycky mi řeknou, kdy mám jet a jakou barvu povlaku na přilbu si mám vzít," dodal pobaveně český reprezentant.

Případný úspěch by korunoval úspěšnou Milíkovu sezonu, protože na aktuální startovní listině je spousta hvězd.

Vedle obhájce prvenství, Rusa Emila Sajfutdinova, se do Pardubic chystá trojice dalších stálých účastníků Grand Prix: Polák Maciej Janowski, Matěz Žagar ze Slovinska, Švéd Antonio Lindbäck. A nelze zapomenout ani na vítěze z minulých let Rune Holtu, Juricu Pavlice a Hanse Andersena.

O tom, kdo si na hlavu nasadí legendární trofej z dílny pardubického klenotníka Pavla Lejhance, se rozhodne na oválu v Pardubicích-Svítkově v neděli od 12:00 hodin. Součástí už tradičního třídenního mítinku je v pátek třetí závod finále MS juniorů do 21 let a v sobotu 43. Zlatá stuha juniorů.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy