Milík by ziskem Zlaté přilby překonal tátu, ale titul v orbě mu bude stále chybět

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2017 9:45
Václav Milík je v závěru povedené sezony jedním z hlavních favoritů na vítězství v 69. ročník nejstaršího stále pořádaného závodu na ploché dráze, pardubické Zlaté přilby.
Václav Milík.
Václav Milík. | Foto: Reuters

Pardubice - Plochodrážník Václav Milík zažívá téměř snovou sezonu. V Grand Prix v Praze se postavil na stupně vítězů, v celém seriálu získal z pozice náhradníka už celkem 20 bodů, v polské extralize patřil mezi opory stříbrného týmu Sparta Wroclaw a v evropském šampionátu je před posledním závodem na druhém místě. V neděli  rodáka z Pardubic čeká další vrchol sezony - Zlatá přilba.

V 69. ročníku to nebude mít domácí jezdec snadné. Díky sladění termínu závodu s polskou extraligou se v Pardubicích představí řada hvězd světové ploché dráhy a také sám Milík, který kvůli povinnostem v nejkvalitnější klubové soutěži světa o tradiční závod přišel.

"Jsem rád, že v Přilbě zase jednou svezu. Poslední dobou se mi vcelku daří, ale je jasné, že konkurence bude obrovská," řekl 24letý závodník.

I když v české extralize závodí za Pardubice, na svítkovském oválu se mu ve Zlaté přilbě zatím příliš nedařilo. "O výhodě domácí dráhy nejde mluvit ani letos, závod jsem jel v Pardubicích jen jediný. A to ještě pršelo, takže se nedalo moc předjíždět. Je to specifická dlouhá a široká trať.  Ale věřím, že ji pořadatelé perfektně připraví."

Zatím posledním českým vítězem Zlaté přilby byl v roce 1996 Tomáš Topinka. Prolomení této smolné série Milíka láká, ale žádný velký tlak nepřipouští.

"Určitě bych jako český zástupce chtěl dát Zlatou přilbu po tak dlouhé době na hlavu. Ale že bych do závodu šel nějak bezhlavě a jel bezhlavě všechny jízdy, to určitě ne… Pak si to v nemocnici vyčítáte," zafilozofoval nejlepší český závodník na ploché dráze současnosti.

Ziskem slavné přilby by překonal svého otce, bývalého plochodrážníka Václava Milíka staršího. "Asi bych se na něj mohl vytahovat. Ale on má zase doma Zlatou přilbu SNP ze Žarnovice. A taky titul mistra Evropy v orbě traktorem. Tady ho netrumfnu určitě, protože na traktoru už skoro nesedím," řekl se smíchem jezdec klubu Zlatá přilba Pardubice.

Závod o Zlatou přilbu je jedinečný nejen svojí historií ale i zvláštním systémem vylučovacích čtvrtfinálových a semifinálových skupin, po nichž následuje finále na šest kol. Pro Milíka mladšího je dodnes tak trochu záhadou.

"Abych se přiznal, tak jsem ten rozpis dodneška nepochopil. Mechanici to sledují a vždycky mi řeknou, kdy mám jet a jakou barvu povlaku na přilbu si mám vzít," dodal pobaveně český reprezentant.

Případný úspěch by korunoval úspěšnou Milíkovu sezonu, protože na aktuální startovní listině je spousta hvězd.

Vedle obhájce prvenství, Rusa Emila Sajfutdinova, se do Pardubic chystá trojice dalších stálých účastníků Grand Prix: Polák Maciej Janowski, Matěz Žagar ze Slovinska, Švéd Antonio Lindbäck. A nelze zapomenout ani na vítěze z minulých let Rune Holtu, Juricu Pavlice a Hanse Andersena.

O tom, kdo si na hlavu nasadí legendární trofej z dílny pardubického klenotníka Pavla Lejhance, se rozhodne na oválu v Pardubicích-Svítkově v neděli od 12:00 hodin. Součástí už tradičního třídenního mítinku je v pátek třetí závod finále MS juniorů do 21 let a v sobotu 43. Zlatá stuha juniorů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy