Plochodrážník Milík zazářil při domácí GP, dojel senzačně třetí

Aktualizováno 10. 6. 2017 23:25
Parádní úspěch si připsal plochodrážník Václav Milík mladší, který dojel v domácí Grand Prix na třetím místě.
Václav Milík během domácí Grand Prix.
Václav Milík během domácí Grand Prix. | Foto: Jiří Šimeček

Praha - Plochodrážník Václav Milík skončil v domácí Grand Prix třetí, když se jako první český jezdec dostal na oválu břevnovského stadionu Markéta do finále. Dosavadním historickým maximem od roku 1997, kdy Praha stabilně figuruje v kalendáři seriálu mistrovství světa, byla pátá příčka Antonína Kaspera (1999). Vyhrál Jason Doyle.

Posledním českým zástupcem na stupních vítězů byl v prestižní sérii Lukáš Dryml, jenž takřka přesně před 14 lety obsadil druhé místo v Brovallenu při Grand Prix Švédska. "Když jsem se dostal do finále, tak jsem si říkal, že už to musí vyjít na bednu," řekl Milík novinářům.

"Z mého pohledu to byly dnes fantastické závody, při nichž se hodně předjíždělo. Musím poděkovat za divokou kartu, kterou jsem dostal. Využil jsem ji až na bednu, takže pro mě je hodnocení celého závodu parádní. Po první jízdě jsem si jen řekl, abych se uklidnil, protože jsem to nebyl já, byl jsem křečovitý. Pak už to bylo super, mám velkou radost," dodal Milík.

Čtyřiadvacetiletý Milík předváděl po celý večer vynikající výkony. Před vyprodaným hledištěm vyhrál dvě z pěti rozjížděk a již před poslední z nich měl zajištěný postup mezi nejlepší osmičku. V semifinále se vyvezl za čtyřnásobným světovým šampionem Gregem Hancockem z USA a postupovou pozici udržel před Slovákem Martinem Vaculíkem.

Ve finále se nezalekl velkých jmen a držel se hned za Australanem Doylem a Hancockem, přičemž vedoucí muž MS Polák Patryk Dudek nedostal jedinou příležitost, aby ho obral o místo na pódiu. Doyle dokázal obhájit loňský triumf, přestože začal diskvalifikací za předčasný start, po druhé jízdě měl na kontě jediný bod a nakonec postoupil až jako poslední osmý. Úřadující mistr světa Hancock, který suverénně ovládl základní rozpis, skončil druhý.

"Naplno mi to dojde asi až doma, co jsem dokázal. Takhle po závodě je člověk furt ještě v adrenalinu a takové věci mi nedochází, ale doma si asi řeknu 'sakra, vždyť já byl třetí na Grand Prix'. Určitě jsou to super pocity a je to dobře i pro celou českou plochou dráhu," prohlásil Milík.

Třetí příčkou zároveň výrazně vylepšil osobní maximum v GP České republiky. Ze startovní pozice 16 jako držitel divoké karty startoval čtvrtým rokem za sebou. Již v roce 2012 okusil závod v jedné jízdě jako náhradník. Jeho dosud nejlepším výsledkem byla 15. příčka.

Do pražského závodu dnes zasáhli z pozic náhradníků i Josef Franc, který jel dvakrát, a Matěj Kůs. Na body však nedosáhli.

Grand Prix České republiky, závod MS na ploché dráze v Praze:

Finále: 1. Doyle (Austr.), 2. Hancock (USA), 3. Milík (ČR), 4. Dudek (Pol.),

další pořadí: 5. Holder (Austr.), 6. Vaculík (SR), 7. Lindbäck (Švéd.), 8. Kildemand (Dán.), 9. Zmarzlik (Pol.), 10. Woffinden (Brit.).

Průběžné pořadí (po 4 z 12 závodů): 1. Dudek 51, 2. Doyle 50, 3. Vaculík 44, …15. Milík 13.