Na start v Zlaté přilbě stojí plochodrážní hvězdy frontu. Listina by prý mohla mít i sto jmen

Radek Vičík Radek Vičík
19. 9. 2017 20:12
Domácí želízko Václava Milíka čeká v prestižním závodě těžký boj. Na startu budou hvězdy Grand Prix i obhájci cenění trofeje z dílny pardubického klenotníka Pavla Lejhance.
Vítězství ve Zlaté přilbě bude obhajovat ruský jezdec Emil Sajfutdinov.
Vítězství ve Zlaté přilbě bude obhajovat ruský jezdec Emil Sajfutdinov. | Foto: ČTK

Praha - I  když velké jubileum Zlaté přilby přijde až příští rok, o start na letošním 69. ročníku nejstaršího stále pořádaného plochodrážního závodu na světě je mezi světovými hvězdami nebývalý zájem.

Může za to šťastné termínové sladění s rozhodujícími závody play off a baráže polské extraligy a dalších tamních soutěží, protože jinak by řada výborných plošinářů startovala tam.

A mezi nimi také největší domácí favorit Václav Milík. Ten v dresu Sparty Wroclaw bojuje o svůj první titul v soutěži, k jejíž exkluzivitě lze ve sportovním světě jako ekvivalent přiřadit snad jen fotbalovou Ligu mistrů. Proto může 1. října bojovat o krásnou trofej, která i s polstrováním váží necelá dvě kila.

"Termín jsme nevybírali kvůli polské lize, ale kvůli Václavu Milíkovi. Je to náš nejlepší jezdec a chceme, aby čeští  fanoušci měli komu fandit," řekl na úterní tiskové konferenci předseda AMK Zlatá Přilba Pardubice Evžen Erban, který se o startovní listinu závodu stará.

"Kdyby to šlo, klidně bych mohl pozvat stovku jezdců na Zlatou přilbu a šedesát na juniorskou Zlatou stuhu," líčí pardubický manažer velký zájem závodníků z celého světa. "Oni asi vědí, že chodím spát pozdě, takže se mi třeba v jednu hodinu v noci rozdrnčí telefon a volá mi jezdec, jestli je ještě volno. Nikomu zatím neříkám přímo, že je plno, všechno se rozhodne koncem týdne."

I když kvůli zranění předčasně ukončili sezonu hvězdní Dánové Nicki Pedersen a Niels Kristian Iversen i Američan Greg Hancock, je seznam jezdců pro hlavní pardubický závod impozantní.

Symbolické číslo 1 bude mít na hrudi loňský vítěz, Rus Emil Sajfutdinov. Dalšími držiteli cenné trofeje jsou Chorvat Jurioca Pavlic, Hans Andersen z Dánska, Nor s polským pasem Rune Holta (ten vyhrál dvakrát) či Švéd Andreas Jonsson.

Z řad stálých účastníků Grand Prix se mohou fanoušci těšit z první pětky na loňského finálového smolaře Patryka Dudka z Polska, Švéda Fredrika Lindgrena a Taie Woffindena z Velké Británie.

A to má Erban ještě schovaného "žolíka" v zásobě. "Jednáme s lídrem Grand Prix Jasonem Doylem a myslím, že se dohodneme," řekl se spikleneckým úsměvem.

V takové konkurenci to nebude mít Milík lehké. Očekávání fanoušků jsou totiž velká, na českého šampiona se na oválu ve Svítkově čeká od roku 1996.

"Jsem rád, že se můžu Zlaté přilby po pauze zúčastnit. V Pardubicích jsem toho v závodech moc nenajezdil Jen jednu extraligu, ale to pršelo a nedalo se moc předjíždět. Nepůjdu do toho po hlavě, že bych jel každou rozjížďku na krev. To se pak nemusí vyplatit a v nemocnici si to člověk vyčítá," uvedl 24letý plochodrážník, jehož ještě před Zlatou přilbou čeká tuto neděli odvetné finále polské extraligy.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ruský hacker se přiznal k největší bankovní loupeži přes internet, hrozí mu až 20 let

Ruský hacker vydaný loni z Gruzie do USA se v pondělí v New Yorku přiznal k rozsáhlé internetové krádeži osobních dat klientů americké banky JP Morgan Chase. Oznámila to agentura Bloomberg. Šestatřicetiletý Andrej Ťurin má vyslechnout rozsudek manhattanského soudu v polovině února, hrozí mu trest vězení 15 až 20 let.

Ťurin podnikl útok proti americké bance před čtyřmi lety a zmocnil se dat 80 milionů jejích klientů. Ve své době to byla podle agentury AP největší internetová bankovní loupež na světě. Jeho oběťmi se rovněž staly finanční ústavy Fidelity Investments, E-Trade Financial a Dow Jones, burzovní zpravodajské weby a makléřské firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy