Pátek v Suzuce patřil Mercedesu. Kvůli tajfunu se kvalifikace pojede až v neděli

Radek Vičík Radek Vičík
11. 10. 2019 8:38
Tým Mercedes opanoval páteční tréninky na Grand Prix Japonska formule 1. Blížící se tajfun Hagibis přiměl pořadatele zrušit sobotní program a kvalifikaci přesunout na nedělní ráno.
Valtteri Bottas v Mercedesu v pátečním tréninku na Velkou cenu Japonska.
Valtteri Bottas v Mercedesu v pátečním tréninku na Velkou cenu Japonska. | Foto: Reuters

Změny v programu a hrozící další komplikace s počasím rapidně zvýšily význam druhého pátečního tréninku. Pokud by byla zrušena i kvalifikace, právě jeho výsledky určí postavení pilotů na startu.

Trénink číslo jedna vyhrál Valtteri Bottas. Také ve druhém byl na nejvyšší příčce výsledkové listiny. Týmového kolegu od Mercedesu Lewise Hamiltona porazil o rovnou desetinu vteřiny.

Do imaginární druhé řady startovního roštu by se postavili Max Verstappen v Red Bulu a Charles Leclerc s Ferrari. Také třetí řada by patřila vozům těchto značek v pořadí Sebastian Vettel, Alexander Albon.

Nejlepší tři stáje potvrzují i v Japonsku svoji dominanci. Za pilotem z Thajska zeje ve výsledcích díra více než šesti desetin vteřin. Ze "zbytku světa" zajel nejlépe na sedmém místě Carlos Sainz junior v McLarenu.

Supertajfun má kulminovat právě v sobotu, kdy má během 24 hodin spadnout až 600 mm srážek a rychlost větru může překonat 120 km/h. Kvůli tomu byly už na nejbližších letištích zrušeny sobotní spoje. Okruh v Suzuce je umístěn 300 km jihozápadně od Tokia, kam míří centrum tajfunu.

Kvalifikace byla přesunuta na 3:00 našeho času. Třetí trénink, který jí v sobotu předchází, byl zrušen bez náhrady. Start závodu, tedy 7:10 SEČ, byl zachován.

Odhadovaný úhrn srážek při přechodu tajfunu Hagibis přes Japonsko:

Domácí fanoušky v pátek potěšila premiéra domácího pilota Naokiho Jamamota, jenž odjel první trénink v barvách týmu Toro Rosso. 31letý jezdec byl jen o 98 tisícin vteřiny rychlejší než kmenový pilot italské stáje Daniil Kvjat.

Výsledky pátečních tréninků na VC Japonska formule 1 - první:

Druhý:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy