Komentář: Ferrari naráží na limit vztahu dvou hvězd, Vettel probudil démona Multi 21

Radek Vičík Radek Vičík
2. 10. 2019 6:48
V Soči Ferrari znovu narazilo na limit špičkového týmu se dvěma vyrovnanými piloty. Ale Sebastian Vettel na post dvojky nikdy neustoupí a Charles Leclerc nabuzený dvěma triumfy už nechce hrát druhé housle.

Vettel si musí připadat, že v tomhle kousku už jednou hrál. Tehdy to byl ale on, kdo roku 2010 jako nováček v Red Bullu vyštípal z pozice hvězdy týmu o 11 let staršího Marka Webbera.

Léta Páně 2019 si sám musí pozici "number one" hájit u Ferrari proti ambicióznímu Monačanovi. A co čert nechtěl, piloty Scuderie teď dělí také 11 let.

Čtyřnásobný mistr světa cítil v šíji Leclercův dech od začátku sezony. Ale s tím, jak Vettel začal hromadit chyby, začalo se bodové skóre přiklánět na stranu jeho rivala. A jen vinou zpackané strategie v Monze nedosáhl rodák z Monte Carla na vítězný hattrick. Možná právě v té chvíli začal Vettel větřit svoji novou šanci na obrat.

Chyť mě, když to dokážeš

V Soči se sice kvalifikoval jako třetí, ale po startu se z větrného pytle druhého rudého vozu z Maranella na dlouhé rovince doslova utrhl a z první zatáčky vyjížděl jako lídr závodu.

Na tom není nic špatného, to jsou prostě závody. Jenže u Ferrari si před startem nedělní Grand Prix Ruska řekli, že při takovém vývoji by měl Vettel po pár kole gentlemansky poděkovat mladému kolegovi za pěkný zážitek z vedení závodu a pustit ho před sebe.

Němec brzy ve sluchátkách uslyšel žádost a pak pomalu prosbu na kolenou, ať se první pozice vzdá. To vše celkem pětkrát. Jenže rodák z Heppenheimu udělal na všechny dlouhý nos a 25 kol vévodil výsledkové listině. Jeho odpověď do boxů byla prostá: "Chce mě předjet? Fajn, ale to mě nejdřív musí chytit!". Celou dobu přitom šlapal na plynový pedál a Leclerc vlál nějaké tři až čtyři vteřiny za ním.

Celou tu šlamastyku Mattia Binotto urovnal až tím, že do boxů jel pro nové gumy první Leclerc a po něm až Vettel, čímž se pak jejich pořadí prohodilo.

Boss Ferrari si jen naivně myslel, že je všechno, jak má být. Proti byl motor Němcova monopostu, který chvíli po vypuštění z depa vypověděl poslušnost. A protože po tom přišel virtuální a po něm i reálný safety car, byl na koni náhle Mercedes. Celé to operetní drama "pusť ho - ať mě nejdřív dožene" rudé formule rozhodilo natolik, že Lewis Hamilton i Valtteri Bottas dokázali pod žlutými vlajkami v pohodě přezout a zůstat na prvních dvou příčkách.

Déjà vu zvané Multi 21

Jaké si z toho vezme ponaučení vedení Ferrari, to nevíme. Ale je vidět, že tahle dvojka pilotů si brzy půjde po krku. Ať je Vettel sebevětší sympaťák a vzorný otec rodiny, jak se dostane do závodního laufu, zapomíná na všechny sliby a dohody.

V Soči se totiž zopakovala šest let stará historie ze Sepangu. Tam Vettel riskantním předjížděcím manévrem doslova ukradl triumf Webberovi. Rozlícený Australan po závodě na svého mladšího parťáka volal: "Multi 21, Sebe. Jo, Multi 21".

V Rusku se Vettel po závodě trochu divil všemu tomu rozruchu. On prý asi jen přesně neporozuměl předzávodnímu brífinku. To se tak někdy stává, když máte na dosah druhé vítězství v řadě po více než roční pauze. Navíc z hlediska sportovního to byl prostě on, kdo se dostal do vedení. A vedení v Grand Prix formule 1 se jen tak neodevzdává.

Jak vidno, jedna dlouhá startovní rovinka dokáže nadělat neskutečně mnoho zlé krve…

 

Právě se děje

před 10 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy