Komentář: Ferrari naráží na limit vztahu dvou hvězd, Vettel probudil démona Multi 21

Radek Vičík Radek Vičík
2. 10. 2019 6:48
V Soči Ferrari znovu narazilo na limit špičkového týmu se dvěma vyrovnanými piloty. Ale Sebastian Vettel na post dvojky nikdy neustoupí a Charles Leclerc nabuzený dvěma triumfy už nechce hrát druhé housle.

Vettel si musí připadat, že v tomhle kousku už jednou hrál. Tehdy to byl ale on, kdo roku 2010 jako nováček v Red Bullu vyštípal z pozice hvězdy týmu o 11 let staršího Marka Webbera.

Léta Páně 2019 si sám musí pozici "number one" hájit u Ferrari proti ambicióznímu Monačanovi. A co čert nechtěl, piloty Scuderie teď dělí také 11 let.

Čtyřnásobný mistr světa cítil v šíji Leclercův dech od začátku sezony. Ale s tím, jak Vettel začal hromadit chyby, začalo se bodové skóre přiklánět na stranu jeho rivala. A jen vinou zpackané strategie v Monze nedosáhl rodák z Monte Carla na vítězný hattrick. Možná právě v té chvíli začal Vettel větřit svoji novou šanci na obrat.

Chyť mě, když to dokážeš

V Soči se sice kvalifikoval jako třetí, ale po startu se z větrného pytle druhého rudého vozu z Maranella na dlouhé rovince doslova utrhl a z první zatáčky vyjížděl jako lídr závodu.

Na tom není nic špatného, to jsou prostě závody. Jenže u Ferrari si před startem nedělní Grand Prix Ruska řekli, že při takovém vývoji by měl Vettel po pár kole gentlemansky poděkovat mladému kolegovi za pěkný zážitek z vedení závodu a pustit ho před sebe.

Němec brzy ve sluchátkách uslyšel žádost a pak pomalu prosbu na kolenou, ať se první pozice vzdá. To vše celkem pětkrát. Jenže rodák z Heppenheimu udělal na všechny dlouhý nos a 25 kol vévodil výsledkové listině. Jeho odpověď do boxů byla prostá: "Chce mě předjet? Fajn, ale to mě nejdřív musí chytit!". Celou dobu přitom šlapal na plynový pedál a Leclerc vlál nějaké tři až čtyři vteřiny za ním.

Celou tu šlamastyku Mattia Binotto urovnal až tím, že do boxů jel pro nové gumy první Leclerc a po něm až Vettel, čímž se pak jejich pořadí prohodilo.

Boss Ferrari si jen naivně myslel, že je všechno, jak má být. Proti byl motor Němcova monopostu, který chvíli po vypuštění z depa vypověděl poslušnost. A protože po tom přišel virtuální a po něm i reálný safety car, byl na koni náhle Mercedes. Celé to operetní drama "pusť ho - ať mě nejdřív dožene" rudé formule rozhodilo natolik, že Lewis Hamilton i Valtteri Bottas dokázali pod žlutými vlajkami v pohodě přezout a zůstat na prvních dvou příčkách.

Déjà vu zvané Multi 21

Jaké si z toho vezme ponaučení vedení Ferrari, to nevíme. Ale je vidět, že tahle dvojka pilotů si brzy půjde po krku. Ať je Vettel sebevětší sympaťák a vzorný otec rodiny, jak se dostane do závodního laufu, zapomíná na všechny sliby a dohody.

V Soči se totiž zopakovala šest let stará historie ze Sepangu. Tam Vettel riskantním předjížděcím manévrem doslova ukradl triumf Webberovi. Rozlícený Australan po závodě na svého mladšího parťáka volal: "Multi 21, Sebe. Jo, Multi 21".

V Rusku se Vettel po závodě trochu divil všemu tomu rozruchu. On prý asi jen přesně neporozuměl předzávodnímu brífinku. To se tak někdy stává, když máte na dosah druhé vítězství v řadě po více než roční pauze. Navíc z hlediska sportovního to byl prostě on, kdo se dostal do vedení. A vedení v Grand Prix formule 1 se jen tak neodevzdává.

Jak vidno, jedna dlouhá startovní rovinka dokáže nadělat neskutečně mnoho zlé krve…

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy