"Co to je za hlouposti?" Vettel a Hamilton kritizují návrhy změn ve formuli 1

Radek Vičík Radek Vičík
26. 9. 2019 8:42
Dvěma velkým hvězdám formule 1 se nelíbí návrhy zástupců vlastníků šampionátu, které se mají už od příštího roku zkoušet s cílem ještě více zdramatizovat Velké ceny.
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel slaví po Velké ceně Maďarska formule 1.
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel slaví po Velké ceně Maďarska formule 1. | Foto: Reuters

Nápadů, jak okořenit regule šampionátu, se objevilo hned několik. Ale zdaleka největší poprask se strhl kolem myšlenky jet místo klasické kvalifikace sprint s obráceným aktuálním pořadím jezdců na startu.

"Fakt nevím, co k tomu mám říct. Lidé, kteří to navrhli, vůbec nevědí, o čem mluví," prohlásil úřadující mistr světa a vedoucí muž letošní sezony Lewis Hamilton.

Ještě tvrdší byl vítěz ze Singapuru Sebastian Vettel. "Abych byl upřímný, je to podle mě úplná hova***a. Jestli chcete věci vylepšit, musíte dokázat smrsknout závodní pole víc k sobě. Potřebujeme lepší závodění," uvedl pilot Ferrari.

"Je to jen plácnutí do vody. Nevím, který génius s tím přišel, ale tohle není řešení, Je to úplně chybný přístup," dodal čtyřnásobný mistr světa.

A rival v barvách Mercedesu s ním plně souhlasí. "Řekl to líp než já," prohlásil Hamilton během víkendové Velké ceny Singapuru.

Na okruh Marina Bay dorazil i sportovní ředitel F1 Ross Brawn. Ten měl za úkol návrhy nových pravidel vysvětlil a obhájit. Ale spíš to vypadalo, že přiletěl hasit vznikající požár.

"Abychom se pokusili vysvětlit situaci a předejít nedorozumění, probíhají pouze diskuse o experimentálních změnách v kvalifikačním formátu v roce 2020. Cílem je, aby byly Velké ceny méně předvídatelné," uvedl bývalý šéf několika týmů formule 1.

"Chci zdůraznit slovo experiment, protože to je tu klíčové. Je to malý vzorek toho, jak určit další budoucnost. Víme, že současný kvalifikační formát je vzrušující, jenž nám jde o závody. Ty jsou vrcholem víkendu a chceme je mít co nejlepší," dodal 64letý manažer.

Vrcholem nadcházejícího závodního víkendu formule 1 bude klání v olympijském areálu v Soči. Velká cena Ruska startuje v neděli ve 13:10 našeho času. Grand Prix vysílá stanice Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před začátkem závodu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy