"Co to je za hlouposti?" Vettel a Hamilton kritizují návrhy změn ve formuli 1

Radek Vičík Radek Vičík
26. 9. 2019 8:42
Dvěma velkým hvězdám formule 1 se nelíbí návrhy zástupců vlastníků šampionátu, které se mají už od příštího roku zkoušet s cílem ještě více zdramatizovat Velké ceny.
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel slaví po Velké ceně Maďarska formule 1.
Lewis Hamilton a Sebastian Vettel slaví po Velké ceně Maďarska formule 1. | Foto: Reuters

Nápadů, jak okořenit regule šampionátu, se objevilo hned několik. Ale zdaleka největší poprask se strhl kolem myšlenky jet místo klasické kvalifikace sprint s obráceným aktuálním pořadím jezdců na startu.

"Fakt nevím, co k tomu mám říct. Lidé, kteří to navrhli, vůbec nevědí, o čem mluví," prohlásil úřadující mistr světa a vedoucí muž letošní sezony Lewis Hamilton.

Ještě tvrdší byl vítěz ze Singapuru Sebastian Vettel. "Abych byl upřímný, je to podle mě úplná hova***a. Jestli chcete věci vylepšit, musíte dokázat smrsknout závodní pole víc k sobě. Potřebujeme lepší závodění," uvedl pilot Ferrari.

"Je to jen plácnutí do vody. Nevím, který génius s tím přišel, ale tohle není řešení, Je to úplně chybný přístup," dodal čtyřnásobný mistr světa.

A rival v barvách Mercedesu s ním plně souhlasí. "Řekl to líp než já," prohlásil Hamilton během víkendové Velké ceny Singapuru.

Na okruh Marina Bay dorazil i sportovní ředitel F1 Ross Brawn. Ten měl za úkol návrhy nových pravidel vysvětlil a obhájit. Ale spíš to vypadalo, že přiletěl hasit vznikající požár.

"Abychom se pokusili vysvětlit situaci a předejít nedorozumění, probíhají pouze diskuse o experimentálních změnách v kvalifikačním formátu v roce 2020. Cílem je, aby byly Velké ceny méně předvídatelné," uvedl bývalý šéf několika týmů formule 1.

"Chci zdůraznit slovo experiment, protože to je tu klíčové. Je to malý vzorek toho, jak určit další budoucnost. Víme, že současný kvalifikační formát je vzrušující, jenž nám jde o závody. Ty jsou vrcholem víkendu a chceme je mít co nejlepší," dodal 64letý manažer.

Vrcholem nadcházejícího závodního víkendu formule 1 bude klání v olympijském areálu v Soči. Velká cena Ruska startuje v neděli ve 13:10 našeho času. Grand Prix vysílá stanice Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před začátkem závodu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy