Roučková děkuje za perné chvíle v garáži. Překonala jsem sama sebe, říká první Češka v cíli Dakaru

Radek Vičík Radek Vičík
28. 1. 2018 7:24
Čtyřkolkářka Olga Roučková zvládla všechny nástrahy nejtěžší Rallye Dakar pořádané v Jižní Americe a jako nováček mohla slavit v cíli v Cordóbě svůj životní úspěch.
Olga Roučková si z Dakaru nepřivezla jen maskota žirafu a medaili za dojetí do cíle trofej pro třetí nejlepší ženu ve společném hodnocení motocyklů a čtyřkolek.
Olga Roučková si z Dakaru nepřivezla jen maskota žirafu a medaili za dojetí do cíle trofej pro třetí nejlepší ženu ve společném hodnocení motocyklů a čtyřkolek. | Foto: ČTK

Praha - Když Olga Roučková splnila kvalifikační podmínky a jako první Češka na čtyřkolce se vydala na trať Rallye Dakar, vyslechla si hodně posměšků. Poté, co soutěž úspěšně dokončila, rysy posměváčků ztuhly. A "Ollie" se v cíli tetelila radostí.

"Když jsem dokončila poslední etapu, pořád jsem tomu nevěřila. Říkala jsem si: to snad není možný, já jsem tady. Je to velikánské překvapení i pro mě samotnou," řekla závodnice týmu Moto Racing Group v rozhovoru pro deník Aktuálně a ČTK.

To, že jí spousta lidí nevěřila, hnalo sympatickou "Ollie" dál. "Paradoxně mi to pomohlo, protože jsem v tu chvíli potřebovala dokázat něco nejen sobě, ale i všem těm, co mi nevěřili," vysvětila rodačka z Děčína.

Cesta na Dakar nebyla vůbec snadná. Doslova galeje absolvovala v garáži.  "Mechanik Venca Hucl mě nutil seznámit se s celou čtyřkolkou. Bylo to náročný, občas mě i mlátil (smích). Ale mělo to smysl, na Dakaru se ze mě stal pomalu mechanik, spoustu věcí jsem si musela opravit přímo na trati, jinak bych se do bivaku ani nedostala," vysvětlila Roučková.

Stačila by jen medaile

Debutantka na slavné rallye si vedle svého mechanika pochvalovala práci celého týmu Moto Racing Group. "Překvapená jsem byla z toho, jak to dopadlo, jak jsem to zvládala, i z toho, jak to zvládal celý tým, protože není lehké mít ženu v týmu. Je to opravdu těžké," přiznala 33letá závodnice, jíž v cíli patřilo 26. místo v kategorii čtyřkolek.

Olga Roučková slaví na své Yamaze v cíli v Córdobě úspěšné zdolání Rallye Dakar.
Olga Roučková slaví na své Yamaze v cíli v Córdobě úspěšné zdolání Rallye Dakar. | Foto: Phototheque Dakar

V kombinovaném hodnocení závodnic na motocyklu a čtyřkolek byla třetí. "Když mi malého beduínka dávali, tak jsem brečela a říkala, že chci jen medaili. Že mi to stačí. Ale je to tak, dojeli jsme třetí, což je ale úspěch celého týmu," přiznala členka pražské Dukly, která se na vysokohorské prostředí připravovala tím, že dva měsíce doma spala v kyslíkovém stanu.

Samotná soutěž byla letos zvlášť velkou prověrkou fyzických i psychických sil. "Spousta kluků mi říkala, že jsem si pro debut vybrala ten nejhorší možný ročník. Závodím deset let, ale tohle byl jednoznačně nejtěžší zážitek, co mě potkal. Sáhla jsem si úplně na dno," přiznala pilotka čtyřkolky Yamaha.

"Jsem maximálně spokojená, že jsem dojela. Musím říct, že jsem to ani nečekala. Je to velikánské překvapení i pro mě samotnou. Vyspěla jsem tu i jako závodník," dodala.

Kolomého vozová hradba

Krizí bylo na více než 8000 dakarských kilometrech hodně, ale ta největší přišla, když jí čtyřkolku přejel kamion. "Naštěstí jsem byla velký kousek od čtyřkolky a pomáhala jsem dalšímu jezdci, který převrátil čtyřkolku, když mě chtěl vytáhnout. Byl to šok a já jsem ani nechtěla k té své dojít. Bála jsme se, co uvidím," přiznala Roučková, které pak pomohl Martin Kolomý s Tatrou od Buggyry.

"Zastavil svůj kamion nahoře na duně, zahradil ji a hrozně se smáli. Počkali tam patnáct minut. V bivaku mi ale pak přišel vynadat, jestli se chci nechat zabít, tak ať takhle pokračuju. To mě ale nakoplo," prozradila Roučková, která si pochvalovala, že si většina českých účastníků Dakaru dokázala navzájem pomáhat.

"Často za mnou chodil Pepa Kalina, navigátor z druhé buggyrácké Tatry. Ptal se, jestli něco nepotřebuju a hodně věcí mi jako nováčkovi poradil," uvedla příklad toho, že Češi na jihu Ameriky táhli za jeden provaz.

Po návratu nebude první česká žena v cíli Dakaru dlouho odpočívat. "Na spaní nemám čas. Teď se chystám na běžecký závod, už 10. února poběžím Gladiator Race. S kolegou z týmu jsme si řekli: hele, máme natrénováno, tak poběžíme. Jinak budu s rodinou. Přijde na řadu dietní bůček a samé takové mňamky," řekla stále usměvavá Roučková.

A jestli si úspěšný start na Rallye Dakar příští rok zopakuje? "Je to ještě hodně čerstvý, je jen chvilka po závodě. Ale nevylučuju nic," uzavřela Roučková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy