Roučková děkuje za perné chvíle v garáži. Překonala jsem sama sebe, říká první Češka v cíli Dakaru

Radek Vičík Radek Vičík
28. 1. 2018 7:24
Čtyřkolkářka Olga Roučková zvládla všechny nástrahy nejtěžší Rallye Dakar pořádané v Jižní Americe a jako nováček mohla slavit v cíli v Cordóbě svůj životní úspěch.
Olga Roučková si z Dakaru nepřivezla jen maskota žirafu a medaili za dojetí do cíle trofej pro třetí nejlepší ženu ve společném hodnocení motocyklů a čtyřkolek.
Olga Roučková si z Dakaru nepřivezla jen maskota žirafu a medaili za dojetí do cíle trofej pro třetí nejlepší ženu ve společném hodnocení motocyklů a čtyřkolek. | Foto: ČTK

Praha - Když Olga Roučková splnila kvalifikační podmínky a jako první Češka na čtyřkolce se vydala na trať Rallye Dakar, vyslechla si hodně posměšků. Poté, co soutěž úspěšně dokončila, rysy posměváčků ztuhly. A "Ollie" se v cíli tetelila radostí.

"Když jsem dokončila poslední etapu, pořád jsem tomu nevěřila. Říkala jsem si: to snad není možný, já jsem tady. Je to velikánské překvapení i pro mě samotnou," řekla závodnice týmu Moto Racing Group v rozhovoru pro deník Aktuálně a ČTK.

To, že jí spousta lidí nevěřila, hnalo sympatickou "Ollie" dál. "Paradoxně mi to pomohlo, protože jsem v tu chvíli potřebovala dokázat něco nejen sobě, ale i všem těm, co mi nevěřili," vysvětila rodačka z Děčína.

Cesta na Dakar nebyla vůbec snadná. Doslova galeje absolvovala v garáži.  "Mechanik Venca Hucl mě nutil seznámit se s celou čtyřkolkou. Bylo to náročný, občas mě i mlátil (smích). Ale mělo to smysl, na Dakaru se ze mě stal pomalu mechanik, spoustu věcí jsem si musela opravit přímo na trati, jinak bych se do bivaku ani nedostala," vysvětlila Roučková.

Stačila by jen medaile

Debutantka na slavné rallye si vedle svého mechanika pochvalovala práci celého týmu Moto Racing Group. "Překvapená jsem byla z toho, jak to dopadlo, jak jsem to zvládala, i z toho, jak to zvládal celý tým, protože není lehké mít ženu v týmu. Je to opravdu těžké," přiznala 33letá závodnice, jíž v cíli patřilo 26. místo v kategorii čtyřkolek.

Olga Roučková slaví na své Yamaze v cíli v Córdobě úspěšné zdolání Rallye Dakar.
Olga Roučková slaví na své Yamaze v cíli v Córdobě úspěšné zdolání Rallye Dakar. | Foto: Phototheque Dakar

V kombinovaném hodnocení závodnic na motocyklu a čtyřkolek byla třetí. "Když mi malého beduínka dávali, tak jsem brečela a říkala, že chci jen medaili. Že mi to stačí. Ale je to tak, dojeli jsme třetí, což je ale úspěch celého týmu," přiznala členka pražské Dukly, která se na vysokohorské prostředí připravovala tím, že dva měsíce doma spala v kyslíkovém stanu.

Samotná soutěž byla letos zvlášť velkou prověrkou fyzických i psychických sil. "Spousta kluků mi říkala, že jsem si pro debut vybrala ten nejhorší možný ročník. Závodím deset let, ale tohle byl jednoznačně nejtěžší zážitek, co mě potkal. Sáhla jsem si úplně na dno," přiznala pilotka čtyřkolky Yamaha.

"Jsem maximálně spokojená, že jsem dojela. Musím říct, že jsem to ani nečekala. Je to velikánské překvapení i pro mě samotnou. Vyspěla jsem tu i jako závodník," dodala.

Kolomého vozová hradba

Krizí bylo na více než 8000 dakarských kilometrech hodně, ale ta největší přišla, když jí čtyřkolku přejel kamion. "Naštěstí jsem byla velký kousek od čtyřkolky a pomáhala jsem dalšímu jezdci, který převrátil čtyřkolku, když mě chtěl vytáhnout. Byl to šok a já jsem ani nechtěla k té své dojít. Bála jsme se, co uvidím," přiznala Roučková, které pak pomohl Martin Kolomý s Tatrou od Buggyry.

"Zastavil svůj kamion nahoře na duně, zahradil ji a hrozně se smáli. Počkali tam patnáct minut. V bivaku mi ale pak přišel vynadat, jestli se chci nechat zabít, tak ať takhle pokračuju. To mě ale nakoplo," prozradila Roučková, která si pochvalovala, že si většina českých účastníků Dakaru dokázala navzájem pomáhat.

"Často za mnou chodil Pepa Kalina, navigátor z druhé buggyrácké Tatry. Ptal se, jestli něco nepotřebuju a hodně věcí mi jako nováčkovi poradil," uvedla příklad toho, že Češi na jihu Ameriky táhli za jeden provaz.

Po návratu nebude první česká žena v cíli Dakaru dlouho odpočívat. "Na spaní nemám čas. Teď se chystám na běžecký závod, už 10. února poběžím Gladiator Race. S kolegou z týmu jsme si řekli: hele, máme natrénováno, tak poběžíme. Jinak budu s rodinou. Přijde na řadu dietní bůček a samé takové mňamky," řekla stále usměvavá Roučková.

A jestli si úspěšný start na Rallye Dakar příští rok zopakuje? "Je to ještě hodně čerstvý, je jen chvilka po závodě. Ale nevylučuju nic," uzavřela Roučková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy