Engel se dakarskému samaritánovi klaněl až k zemi, na medaili ho ale nenavrhne: To by udělal každý

Radek Vičík Radek Vičík
26. 1. 2018 14:24
Motocyklový závodník Milan Engel bojoval na Rallye Dakar o svůj životní výsledek, ale skončil na zemi. V kritické chvíli mu pomohl obětavý soupeř.
Milan Engel na motocyklu KTM.
Milan Engel na motocyklu KTM. | Foto: Moto Racing Group

Praha - Motocyklista Milan Engel byl při svém čtvrtém startu na Rallye Dakar blízko životního úspěchu. V polovině soutěže se prodral do top 30, jenže boj o nejlepší dvacítku mu překazil hororový pád v 11. etapě. Sice z něj vyvázl nakonec "jen" s bolavými zády, jenže zdravotní stav i zničená motorku mu vystavily předčasnou "stopku".

"Na kamenité cestě jsem vypadl ve velké rychlosti z motorky. Všude kolem byly šutry, tak jsem neletěl zrovna do písku. Byl to tvrdý pád a moc si z něj nepamatuju. Jen jsem ležel bezmocně na zemi a viděl, jak je motorka rozebraná," popsal závodník kritický okamžik. "Strašně mě bolela páteř. Měl jsem hroznej strach, jestli s ní něco nemám," přiznal.

V té chvíli se u zraněného motorkáře objevil jeden ze soupeřů, nováček na Dakaru Maikel Smith z Nizozemska, který se o Engela postaral až do příletu záchranářského vrtulníku.

"Byl jsem asi deset metrů od motorky, tak s pořadateli přes nouzový interkom komunikoval on. Vrtulník byl u mě velmi brzy, už asi za tři minuty. Smith se o mě celou dobu staral a pomáhal i s nakládáním do vrtulníku," vzpomínal motocyklista

V nemocnici v San Juanu se naštěstí obavy z poranění páteře nepotvrdily a český závodník se brzy vrátil do dakarského bivaku. Ovšem s jeho nadějemi v závodě byl samozřejmě amen. "Moc mě to mrzí, měl jsem nakročeno na dobrý výsledek. Asi jsem chtěl až moc a nezvládl jsem to," prohodil smutně Engel.

Na svého "dobrého anděla" v jedné stopě nezapomněl. "Byl jsem za ním dvakrát, moc mu děkoval a klaněl jsem se mu až k zemi," řekl jezdec týmu Moto Racing Group.

Ovšem nizozemského krále Viléma Alexandra o medaili ani cenu Fair play pro obětavého poddaného žádat nebude. "Tohle by na Dakaru udělal každý, musíme si přece pomáhat. Navíc čas ztracený takovou pomocí se v cíli odečítá," vysvětlil 26letý Engel.

Ještě hůř než rodák z Jablonce nad Nisou dopadla jeho motorka KTM. "Má zničené přední kolo a je celá omlácená," uvedl a na Facebooku nabídl ještě z Córdoby video s jejím aktuálním stavem.

Motorka Milana Engela:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy