Kvapil si vyzkoušel Dakar v novinářském autě, příští rok už chce zase závodit

Radek Vičík Radek Vičík
27. 1. 2018 11:31
Lukáš Kvapil se chce příští rok vrátit do závodního pole Rallye Dakar, Motorku vymění za dvě stopy.
Lukáš Kvapil.
Lukáš Kvapil. | Foto: Archiv Lukáše Kvapila

Praha - Češi nebyli na Rallye Dakar jen v roli závodníků, mnozí se s konvojem pohybovali jako novináři. Byl mezi nimi také Lukáš Kvapil, který loni závodil na motorce. A závodit chce zase.

"Když se loni v červnu uzavíraly přihlášky, byl jsem ještě v nemocnici, takže jsem o startu nemohl uvažovat. Tak jsem využil možnosti vydat se na Dakar jako novinář," vysvětlil závodník, který za pomoc zraněnému soupeři získal Cenu Fair play.

Novou roli si profesionální voják, který na cestu do Jižní Ameriky dostal od armády dovolenku, pořádně užil. 

"Účastnit se závodů za volantem vozu, a ne přímo jako závodník, je úplně jiný pocit a nová zkušenost. Vyzkoušel jsem si trať se vším adrenalinem, co přináší závodníkům, jen bez stresu z dojetí do cíle. Dostal jsem se do zákulisí týmů a s nadhledem se snažil přenášet pocity jezdců i skvělou atmosféru rallye všem fanouškům, kteří nemají příležitost se dostat takto blízko," popsal své dojmy Kvapil, jenž v rámci soutěže natáčel pořád pro televizi Prima.

Jihoamerické dobrodružství bere jako dobrou přípravu na přípravný návrat na Dakar. Zatím stále sonduje možnosti, ale jedno ví jistě: určitě se z jedné stopy přesune do dvou.

"Jízdu v autě jsem si naostro vyzkoušel letos a mám i zkušenosti s kamiony. Řídil jsem vozy od tří do devíti tun při testech v Dubaji pro Vojenský opravárenský podnik," vysvětlil jezdec, jenž si právě ve VOP nechal upravit sériový Ford Ranger. V něm se tak mohl několikrát vydat přímo na trať rychlostních zkoušek Dakaru. Příští rok by Kvapil byl hlavičkou své stáje LR Horse Power rád už závodil ve voze s "ostrým" závodním číslem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ukrajinská ekonomika letos klesne o 35 procent, očekává Světová banka

Ukrajinská ekonomika, kterou zdevastovala invaze ruských vojsk, v letošním roce klesne o 35 procent. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Nový odhad nicméně představuje zlepšení proti červnové prognóze, kdy SB propad odhadovala na 45,1 procenta. Válka zničila ukrajinské továrny i zemědělskou půdu, z domovů pak vyhnala miliony Ukrajinců. SB odhaduje, že obnova země bude stát minimálně 349 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu korun).

"Ukrajina nadále potřebuje obrovskou finanční podporu," uvedla viceprezidentka SB pro Evropu a Střední Asii Anna Bjerdeová. Ukrajina podle ní peníze potřebuje kvůli zbytečnému pokračování války i kvůli financování projektů na obnovu a rekonstrukci. Světová banka předpokládá, že v příštím roce se ukrajinská ekonomika vrátí k růstu, který nyní odhaduje na 3,3 procenta. Upozorňuje ale, že výhled je velmi nejistý a bude záviset na vývoji války.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senátorský klub ProRegion změnil název, předsedou je Adámek

Senátorský klub ProRegion, v němž jsou zástupci ANO a sociálních demokratů, změnil název podle těchto stranických uskupení. Novým předsedou klubu ANO a ČSSD byl v úterý zvolen šumperský senátor Miroslav Adámek (za ANO). 

Adámek byl v končícím volebním období Senátu prvním místopředsedou frakce. Nahradil Jaroslava Větrovského (dříve za ANO), který v letošních senátních volbách kandidoval za hnutí Jihočeši 2012 a mandát neobhájil.

Místopředsedou klubu se stal znovu Petr Vícha (ČSSD), který bude v nadcházejícím období jediným plnohodnotným senátorem sociální demokracie. Bývalá vládní strana, která měla v horní komoře před 12 lety nadpoloviční většinu, v letošních senátních volbách nedokázala získat ani jeden mandát, dvě křesla obhajovala. Klub bývalých vládních stran tak bude mít místo devíti pouze šest členů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy