Lotyši udolali Norsko a drží naději na postup, Američané nezaváhali ani napočtvrté

17. 5. 2023 17:51
Hokejisté Lotyšska navázali na mistrovství světa v základní skupině B na pondělní výhru v prodloužení nad českým týmem a dnes porazili v Rize Nory 2:1. Američané porazili v Tampere Rakousko 4:1, vyhráli i čtvrtý zápas a s plným bodovým ziskem jsou v čele tabulky skupiny A.
Lotyši slaví gól v zápase Lotyšsko - Norsko na MS 2023.
Lotyši slaví gól v zápase Lotyšsko - Norsko na MS 2023. | Foto: Reuters

Domácí tým si připsal druhý úspěch na turnaji díky dvěma gólům ve druhé třetině během 39 sekund, soupeř už dokázal jen snížit. Vítěznou branku vstřelil v končící 24. minutě útočník Toms Andersons.

Závěr utkání nabídl dramatické chvilky. Nory zbytečně oslabil v 57. minutě faulující Martinsen. V přesilovce pálil velmi dobře bez přípravy Daugavinš, ale Haukeland udržel šance Norů na zvrat.

Přesně po 58 odehraných minutách se však proti pravidlům provinil také domácí Zile. Norsko si vyžádalo oddechový čas a následně hrálo bez gólmana. Ani přes závěrečný tlak a 71 sekund přesilovky šest na čtyři už ale Seveřané skórem nepohnuli.

Rakousko dál čeká na premiérové vítězství a je předposlední. Gólem a asistencí se pod výhru USA podepsali obránci Lane Hutson a Nick Perbix. Trefili se také Grimaldi a Mazur. Rakouský útočník Zwerger neproměnil za stavu 1:3 ve třetí třetině trestné střílení.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Tampere):

USA - Rakousko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Grimaldi (Bonino, Mackey), 39. Mazur (Tynan, Hutson), 44. Hutson (Perbix, Coronato), 58. Perbix (Brown, Farrell) - 38. Raffl (Schneider, Rossi). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Kaukokari - Onni Hautamäki (oba Fin.), Synek (SR). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 7676.

Sestavy:

USA: Petersen - Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, Mackey, Thrun, Hutson - A. Tuch, Bonino, Grimaldi - Garland, O'Connor, Eyssimont - Mazur, Tynan, Gauthier - Coronato, Brown, Farrell - Bjork. Trenér: Quinn.

Rakousko: Starkbaum - Maier, Strong, Zündel, Heinrich, Nickl, B. Wolf, Brunner, Wimmer - Neubauer, Haudum, Ganahl - Thaler, Nissner, Raffl - Schneider, Rossi, Zwerger - M. Huber, Wukovits, P. Huber. Trenér: Bader.

Skupina B (Riga):

Lotyšsko - Norsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Abols (Balcers, Daugavinš), 24. Andersons (Keninš) - 35. Hoff (H. Salsten). Rozhodčí: Bloski (Kan.), Schrader (Něm.) - Davis (USA), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 6872.

Sestavy:

Lotyšsko: Šilovs - Balinskis, Zile, Mamčics, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Abols, Balcers - Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts - Keninš, Smirnovs, Andersons - Indrašis, Džerinš, Rihards Bukarts - Krastenbergs. Trenér: Vitolinš.

Norsko: Haukeland - Nörstebö, Lilleberg, Johannesen, Engeland Andersen, Krogdahl, Kasastul, Hansen - Valkvae Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen - Olden, Trettenes, Martinsen - E. Salsten, K. A. Olimb, Haga - Vesterheim, H. Salsten, Hoff. Trenér: T. Johansson.