22:16 Bukarts Ri. (Cibulskis + Džerins)
23:18 Dzierkals (Freibergs + Balcers)
45:22 Cibulskis (Andersons + Smirnovs)
64:16 Batna (Jaks)

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání základní skupiny B v rámci MS v hokeji mezi Českem a Lotyšskem. Zápas začíná v pondělí 15. května v 19:20.

Úvodní sestavy:

Česko: Hrubec (Vejmelka) - Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán (A), Zbořil, Němeček, Knot - Červenka (C), Sedlák, Kubalík - Smejkal, Špaček, Kaut - Flek, Sobotka (A), Tomášek - Voženílek, Černoch, Beránek.

Lotyšsko: Šilovs (Punnenovs) - Zile, Balinskis, Jaks, Mamčics, Freibergs, Čukste, Cibulskis - Balcers, Abols (A), Daugavinš (C) - Ro. Bukarts (A), Batna, Dzierkals - Andersons, Smirnovs, Keninš - Ri. Bukarts, Džerinš, Indrašis - Ločmelis.

Rozhodčí: Heikkinen, Huerlimann - Nothegger, Yletyinen.

Česko si na šampionátu zatím vede se stoprocentní úspěšností. V prvním duelu po divoké první třetině porazili 3:2 Slováky a včera si v poměru 5:1 poradili s Kazachstánem. Na kontě tak mají 6 bodů a v tabulce jim patří 3. pozice se skóre 8:3.

Češi slaví gól v zápase Česko - Kazachstán na MS 2023
Češi slaví gól v zápase Česko - Kazachstán na MS 2023 | Foto: Reuters

Lotyšsko je na tom zcela opačně. Po dvou zápasech nemá vůbec žádný bod a náleží mu 7. místo se záporným skóre 1:8. V úvodním klání si Lotyši odnesli debakl 0:6 od Kanady a poté prohráli i důležitý duel se Slovenskem poměrem 1:2. Dnes tak mají další možnost na reparát.

Radost hokejistů Lotyšska po výhře nad Kanadou.
Radost hokejistů Lotyšska po výhře nad Kanadou. | Foto: Reuters

V bráně dnes znovu nastoupí Šimon Hrubec, což může být vzhledem k prvnímu klání trochu překvapení.

Šimon Hrubec
Šimon Hrubec | Foto: Český hokej

Český tým se bude muset i dnes obejít bez Filipa Chlapíka a po duelu s Kazachy bude také chybět Filip Chytil. Toho na pozici prvního centra nahradí Lukáš Sedlák.

V lotyšském týmu najdeme i mnoho jmen, která známe z české extraligy. Mimo jiné proti sobě nastoupí Voženílek a Čukste, kteří před nedávnem slavili titul v dresu Třince.

Nepříliš spokojený byl po duelu s Kazachy Lukáš Sedlák, který z utkání zaznamenal tři kanadské body…

Odpolední program nabídl zajímavou podívanou v duelu Slovensko - Kanada. Slováci obrali zámořský celek a nakonec padli až po nájezdech 2:1.

Obě mužstva jsou již přítomny na ledové ploše a za malou chvíli duel vypukne.

0:01

Utkání právě začalo.

0:30

Dobré napadání Lotyšů dělá problémy Čechům s rozehrávkou a náš výběr musí začínat zpoza brány Hrubce.

0:57

Špaček nakonec prostrčil puk na Kauta, ale Lotyši jej dostávají rychle ven ze třetiny.

1:24

Z velké dálky vypálil jeden z domácích a Hrubec nepředvedl příliš jistý zákrok. Puk mu nakonec zůstal na betonu, kde jej před dotírajícími hráči pokryl.

1:55

Češi pouze odevzdali kotouč do pásma Lotyšů, kteří budou moci rozjet další útočnou akci.

2:35

Indrašisovi bylo odpískáno postavení mimo hru a buly je tak nařízeno v neutrální zóně.

2:48

Balinskis se po odrazu dostal ke střele z vrcholu kruhů, ale Hrubec touš vyrazil do rohu.

3:05

První velká šance zápasu! Daugavinš se zjevil nikým nehlídaný před Hrubcem, ale český brankář skvělým reflexem zabránil gólu.

3:44

Lotyšsko nyní svírá český mančaft v obranném pásmu, ale další možnost si znovu nepřipravili.

4:36

Kempný velmi dobře zastavil průnik soupeře a dal tak prostor svému kolegovi dostat se k puku.

4:43

Šilovs nakonec podržel touš pod lapačkou a vhazovat se bude po levici lotyšského brankáře.

4:47

Krátce po buly pálil od modré čáry Košťálek, jenž ale donutil k prvnímu zákroku gólmana Lotyšů.

5:41

Kubalík hledal rozjetého Červenku, ale přihrávka nebyla přesná a puk končí v rohu kluziště.

6:05

Aktivní Lotyši dál okupovali pásmo Čechů, ale nahození od pravého hrazení Hrubec vyrazil betonem.

6:42

Kaut nahodil puk do rohu, kde ale Sobotka prohrál souboj a ke kotouči se tak dostali Lotyši.

7:14

Hrubec nyní přerušuje hru po teči Smirnovse a po komerční pauze se bude vhazovat v obranném pásmu Česka.

7:43

Flek chytrým pasem hledal před bránou své kolegy, ale do přihrávky výborně sáhl holí Šilovs.

8:25

Česko dává gól! Češi se z první vážnější akce dočkali úvodní branky. DAVID NĚMEČEK udělal od modré čáry několik kroků s pukem a po chytrém naznačení zmátl obránce i brankáře Lotyšů a nakonec touš zametl do poloodkryté brány. Asistence: Ondřej Beránek, Jiří Černoch.

9:55

Šilovs musel ven z brány, aby vypíchl puk před dotírajícími Čechy. Kotouč se poté ocitá v rohu.

10:51

Indrašis nyní neudržel puk v útočné třetině a český výběr jej dostává do bezpečné vzdálenosti od své svatyně.

11:30

Dobré napadání Čechů donutilo soupeře k nepřesnému pasu, po kterém se touše ujal náš tým.

11:56

Červenka dobře viděl Kubalík na vrcholu pravého kruhu, odkud český hráč Šilovse nepropálil.

12:38

Češi dlouho drželi puk v signalizované výhodě, ale ta je přerušena našim faulem a vylučovat se bude na obou stranách. Freibergs dostává menší trest za vysokou hůl a Kempný za sekání.

12:43

Špaček vyhrál buly pro Košťálka, jehož střela z vrcholu kruhů byla zablokována lotyšskou obranou.

13:28

Dzierkals se nevybíravě natlačil na Hrubce, kterého povalil na zem. Hra je přerušena a čeští beci si jedou vyřizovat účty.

13:28

Dzierkals si odpyká dvě minuty za nedovolené bránění brankáři a Češi si zahrají přesilovku 4 na 3.

13:49

Kubalíkova přihrávka na Špačka neprošla a Lotyši vyhazují kotouč přes všechny čáry.

14:25

Kubalik dvěma ranami napálil pokaždé Čuksteho a Lotyšsko se poté opět osvobozuje.

14:38

Freibergs a Kempný naskočili na led a pokračuje klasická přesilovka Česka.

15:28

Dzierkals naskočil zpět na led a okamžitě uháněl za vyhozením a div, že se nedostal do úniku. Hrubec nakonec touš posunul holí ke bočnímu hrazení.

15:53

Hrubec si poté připsal další zákrok proti střele z dálky a je tady další komerční pauza a po ní vhazování před českým brankářem.

16:28

Voženílek špatnou přihrávkou daroval puk soupeři, který jej ale vzápětí opět vrátil do moci Čechů.

17:10

Kubalíkova střela nadělala Šilovsovi problémy, ale lotyšský brankář nakonec odolal.

17:40

Abols vystihl pak Kundrátka, ale český bek poté soupeře do zakončení nepustil a Češi se dostali ven z pásma.

18:20

Tomášek si vybruslil do střelecké pozice, ale z levého kruhu mířil jen do oblouku brány.

19:00

Probíhá poslední minuta první periody.

19:35

Čukste v útočné třetině neudržel kotouč a český tým jej posílá obloukem do neutrální zóny.

20:00

Skončila první třetina.

Je za námi úvodní dějství duelu. V něm byli aktivnějším týmem Lotyši, kteří ale pokaždé ztroskotali na výborném Hrubcovi, který mimo jiné zlikvidoval i největší šance Lotyšů, kterou spálil Daugavinš. A tak se o jediný zápis mezi střelce postaral v 9. minutě David Němeček, jenž dobrým naznačením a přesnou střelou překonal Šilovse. Do kabin tak odchází spokojenější Češi, kteří vedou 1:0.

20:01

Začala druhá třetina.

20:17

Daugavinš pálil z první po pasu zpoza brány, ale jeho ránu z levého kruhu srazil Kempný.

20:41

Sedlák hledal z pravého kruhu před bránou Červenku, avšak pak zablokoval před českým hráčem Daugavinš.

21:29

Jordán z druhé vlny střílel zápěstím, nicméně bránu Lotyšů trefit nedokázal.

22:04

Freibergs si nyní nabruslil do dobré pozice, avšak ránu z pravého kruhu Hrubec viděl a ramenem ji vyrazil do ochranné sítě.

22:16

Lotyšsko dává gól! Lotyši se dočkávají zaslouženého srovnání. Od modré čáry nahazoval puk RIHARDS BUKARTS a puk doletěl až do sítě bezmocného Hrubce. Asistence: Oskars Cibulskis, Andris Džerinš.

23:18

Lotyšsko dává gól! Tak to je opravdu studená sprcha pro český výběr, ale nutno říci, že si Lotyši tento výsledek zaslouží. Češi špatně střídali a celá pravá strana tak byla otevřená pro MARTINŠE DZIERKALSE, jenž prudkou ranou do horního rohu překonal Hrubce. Asistence: Ralfs Freibergs, Rudolfs Balcers.

24:41

Knot nyní pálil a do jeho rány ještě sahal Černoch. Nakonec puk končí v rukavici lotyšského brankáře.

25:41

Za českou bránou se odehrává litý souboj o puk a Šimon Hrubec se musí mít na pozoru.

25:58

Český brankář si poté pohlídal střelu z úhlu a touš ukryl. Vhazovat se bude po jeho pravici.

26:26

Lotyšsko si zahraje v početní výhodě. Tomáš Kundrátek putuje za katr a dostane menší trest za hákování.

26:41

Abols to teď zkoušel prudkou ranou bez přípravy, avšak rána z pravého kruhu končí v lapačce Šimona Hrubce.

26:48

Zbořil vyhazuje puk přes všechny čáry a Lotyši se pro puk musejí vrátit až za Šilovse.

27:23

Balinskisovu rána od modré Hrubec vyrazil a Češi nadvakrát dostali puk z pásma.

27:38

Češi se následně řítili do rychlého brejku, ale střelu z levého kruhu Šilovs vyrazil.

27:45

Na druhé straně z pravého kruhu vypálil jeden z Lotyšů, ale jeho rána končí na oblouku brány.

28:26

Češi hrají v plném počtu.

29:21

Česko dává gól! Češi přežili oslabení a vyrovnávají skóre! Roman Červenka krásným pasem zleva poslal puk pod bruslí padajícího Lotyše na hůl DOMINIKA KUBALÍKA, jenž z blízka překonává Šilovse. Asistence: Roman Červenka, Tomáš Dvořák.

30:18

Zakázané uvolnění Lotyšů vrací hru do jejich obranného pásma a vhazovat se bude po pravici Šilovse.

30:58

Knot trefil jen brusle bránícího soupeře a Lotyši dostávají puk ze svého pásma.

31:49

Čtvrtá formace Čechů si počínala dobře v útočné třetině a po nahození Beránka se snažil dorážet Černoch. Šilovs však touš schoval pod lapačku.

32:42

Kaut byl v rohu kluziště odstavený bránícím Lotyšem a pobaltský celek vyváží kotouč do bezpečí.

33:34

Jakub Zbořil nyní putuje za katr a odsedí si menší trest za podrážení.

33:42

Rihards Bukarts to zkoušel z velkého úhlu, ale netrefil a puk se následně odrazil ven z pásma.

34:38

Roberts Bukarts vypálil z pravého kruhu bez přípravy, nicméně Hrubce svým pokusem nepřekonal.

34:48

Češi v pásmu zahráli vysokou holí a hra je přerušena. Buly je nařízeno před Hrubcem.

35:10

Český celek se osvobozuje vyhozením přes všechny čáry a oslabení je pomalu u konce.

35:34

Zbořil se nyní vrátil do hry a český výběr přežil další oslabení.

36:03

Kempného nepříjemná střela nadělal Šilovsovi problémy, ale pro Lotyšsko vše dobře dopadlo.

36:18

Daugavinš skrytou překvapivou střelou z pravého kruhu nečekaně vypálil, ale Hrubec se nenechal zaskočit a touš ukryl do výstroje.

36:48

Ofsajd nyní přerušuje hru a Češi nemohou pokračovat v útoku. Buly je nařízeno v neutrální zóně.

37:07

Český tým si v závěru druhé periody zahraje přesilovou hru. Rihards Bukarts vyfasoval menší trest za podrážení.

37:31

Kaut zkusil štěstí střelou z úhlu ranou na bližší tyč, ale Šilovs pokryl prostor na přední tyči a Lotyši vyhazují.

38:08

Abols teď dobře zapracoval a za bránou Hrubce nasbíral pár cenných vteřin pro Lotyše.

38:28

Lotyšsko následně znovu dostává puk ze svého pásma. Čechům se zatím přesilovka vůbec nedaří.

38:47

Obrovská šance pro český celek! Ránu od modré Šilovs vyrazil před sebe a do prázdné brány dorážel Černoch. Jenže lotyšský brankář předvedl neskutečný zákrok  a puk stačil vyrazit.

39:00

Probíhá poslední minuta druhé periody.

39:07

Lotyšsko přežilo i toto oslabení a hraje opět v plném počtu.

40:00

Skončila druhá třetina.

Je za námi i prostřední dějství, ve kterém se Lotyšům podařilo dvěma rychlými góly otočit skóre. Nejprve se ve 23. minutě trefil Rihards Bukarts a o minutu později dokonal obrat Martinš Dzierkals. Čechům se ale podařilo srovnat před polovinou duelu, když se po pasu Červenky radoval Dominik Kubalík. Další gól již do sirény nepadl, a tak se do kabin jde za nerozhodného stavu 2:2.

40:01

Začala třetí třetina.

40:21

Kundrátek předvedl skvělý obranný zákrok, když rybičkou zastavil přihrávku do jasné šanci.

40:31

Roman Červenka vyslal na Šilovse nepříjemnou ránu, ale třetí gól Čechů nezaznamenal.

41:33

Andersons se natahoval za pasem spoluhráče, ale ke štěstí Čechů na puk nedosáhl.

42:03

Tomášek z pravého kruhu nahazoval na přední tyč, ale Šilovs byl i nyní připraven.

42:55

Čtvrtá pětka dělala starosti Lotyšům v útočném pásmu, ale do zakončení se Češi nedostali.

43:59

Abols čekal na zadní tyči na pas od pravého hrazení, ale puk zasáhnout nedokázal.

44:22

Roberts Bukarts z otočky pořádně zaměstnal Šimona Hrubce, který kotouč udržel ve své výstroji.

44:18

Za nahozeným pukem se hnal jeden z Lotyšů, ale jeho zakončení bylo sraženo mimo.

45:22

Lotyšsko dává gól! Lotyši se znovu dostávají do vedení a obrovská radost panuje v Rize. Po vyhraném buly okamžitě vypálil od modré čáry OSKARS CIBULSKIS a jeho dělovku zastavila až síť v bráně Hrubce. Toms Andersons, Deniss Smirnovs.

47:20

Červenkovi prošel hraniční zákrok na Balcerse, ale pokračuje se ve hře i nadále.

47:24

Na druhé straně se již k nelibosti Lotyšů píská. Abols dostává menší trest za držení.

47:31

Lotyši vyhráli buly a okamžitě posílají puk přes všechny čáry až k Hrubcovi.

48:12

Červenka si nachystal puk ke střele, ale jeho pokus z pravého kruhu Šilovs vyrazil vyrážečkou.

48:38

Postavení mimo hru přerušuje akci českého týmu a vhazovat se bude ve střední třetině.

48:51

A další ofsajd Čechů, kterým se tato přesilovka příliš nedaří. Buly opět v neutrální zóně.

49:13

A další vyhození Lotyšů. Jejich oslabení pomalu končí a zdá se, že se Čechům přesilovka využít nepodaří.

49:24

Abols je zpět na ledě a Lotyšsko hraje v plném počtu.

49:47

Postavení mimo hru se píská tentokrát na lotyšské straně. Vhazovat se tak bude ve středním pásmu.

50:24

Dzierkals střelou od levého hrazení zaměstnal Hrubce, ale ten na přední tyči odolal pokusu soupeře.

51:02

Flek přihrával do mezikruží Tomáškovi, ale ten neměl volnou hokejku k zakončení.

51:37

Daugavinš se odvážně vydal vpřed podél hrazení, ale nakonec jej český bek dokázal zastavit.

52:05

Hrubec kryje ránu z lotyšské poloviny a hra je přerušena. Následuje reklamní přestávka a po ní vhazování v obranném pásmu Česka.

52:09

Hrubec si smlsnul na lehkém nahození od modré čáry, čímž zařídil další vhazování po své pravici.

52:45

Zakázané uvolnění Čechů vrací hru zpět před Hrubce. Česku se čas velmi rychle krátí.

53:30

Jakub Flek se rozjel přes celé hřiště a poté nepříjemně vypálil. Šilovs ovšem jeho pokus vyrazil betonem.

54:24

Voženílek sice dostal puk do pásma, ale tam se s ním Češi dlouho neohřáli.

54:32

Jenže Lotyšsko si pomohlo jen icingem, a tak se veškeré dění vrátí před Šilovse.

55:28

Zbořilova přihrávka byla ve středním pásmu sražena do hlediště a vhazovat se bude právě v neutrální zóně.

55:43

Lotyši jednoduchým způsobem dostávají puk ven ze třetiny a posílají do hry čerstvé síly.

56:27

Lotyši si nikterak nekomplikují život a raději puk vyhazují znovu na zakázané uvolnění.

56:58

Česko dává gól! Češi se přeci jen dočkali vyrovnání! Roman Červenka z pravého kruhu narýsoval krásnou žabku na rozjetého MICHALA KEMPNÉHO, jenž pohodlně uklidil puk do prázdné brány. Asistence: Roman Červenka, Dominik Kubalík.

57:39

Pomalé nahození Zbořil Šilovs vyrazil jen před sebe, kde mu naštěstí pro Lotyše pomohli jeho spoluhráči.

58:49

Obrovský závar v lotyšském brankovišti. Po ráně od modré čáry se jej snažili dostat za čáru trojice Čechů. Jeden z Lotyšů poté posunul v brankovišti puk rukou Šilovsovi, ale vypadá to, že to Lotyšsku projde.

59:00

Probíhá poslední minutě třetí třetiny.

59:34

Postavení mimo hru je nyní pískáno Lotyšům a je tady další buly ve středním pásmu.

60:00

Skončila třetí třetina.

V poslední třetině to dlouho vypadalo lépe pro Lotyše, kteří se díky brance Oskarse Cibulskise dostali do vedení. Češi se posléze snažili o srovnání a nakonec se přeci jen dočkali. Červenkovu přihrávku přetavil ve třetí gól Michal Kempný, který poslal duel do prodloužení.

60:01

Začalo prodloužení.

60:35

Lotyši od začátku drží puk na svých hokejkách, ale bezhlavě se neženou do zakončení.

61:26

Zadovka Špačka byla vystihnuta Dzierkalsem, ale ten ve svém úniku upadl a o puk přišel.

61:59

Černoch se nyní natlačil zprava před Šilovse a div, že nezasunul puk do brány. Teď měli Lotyši velké štěstí.

62:57

Sobotka to udělal skvěle a po obkroužení se dostal do vyložené šance. Jenže Šilovs jeho pokus kryl a poradil si i s následnou dorážkou.

63:07

Rozhodnout mohli i Lotyši. Indrašis dostal nabito na pravý kruh, ale Hrubec se stačil přesunout a kotouč vyrazil mimo.

64:00

Probíhá poslední minuta prodloužení.

64:16

Lotyšsko dává gól! V Rize propuká velká radost, Lotyši v tomto duelu vítězí. Ránu Jakse Hrubec jen vyrazil před sebe, kde následně jednou rukou dopravil touš do sítě OSKARS BATNA. Asistence: Janis Jaks.

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno a nutno říci, že Lotyši po zásluze slaví první výhry na turnaji a zároveň první vítězství proti Čechům v historii. Češi sice vyhráli první třetinu pro brance Davida Němečka, ale po přestávce se Lotyšům podařilo otočit skóre. Zasloužil se o to Rihards Bukarts a o minutu později Martinš Dzierkals. Čechům se ale ještě do druhé sirény podařilo srovnat, když se trefil Dominik Kubalík.

V poslední periodě to byli znovu Lotyši, kdo se dostal do vedení. Střela Oskarse Cibulskise od modré čáry skončilo až za Hrubcem. Češi se poté dlouho nedokázali prosadit, ale nakonec v 57. minutě přeci jen poslal duel do prodloužení Michal Kempný.

V nastaveném čase poté rozhodl Oskars Batna a v Rize mohla propuknout velká radost. Lotyšsko bylo dnes lepším týmem a zaslouženě si odnáší bod navíc.