Natěšené Lotyše zpražil drtivý úvod Kanady. Brankáře střídali už v páté minutě

12. 5. 2023 22:18
Hokejisté Kanady zvítězili v úvodním utkání na mistrovství světa ve skupině B v Rize nad domácím Lotyšskem přesvědčivě 6:0. Obhájci stříbra Kanaďané vedli v páté minutě už 2:0.
Mackenzie Weegar slaví branku Kanady.
Mackenzie Weegar slaví branku Kanady. | Foto: Reuters

Tři body za gól a dvě nahrávky zaznamenal obránce MacKenzie Weegar. Nulu vychytal Samuel Montembeault, potřeboval na ni 23 úspěšných zákroků.

Natěšené publikum zmrazil už po 52 sekundách od úvodního buly Crouse, když ranou z kruhu prostřelil Punnenovse mezi betony. V končící páté minutě zvýšil Laughton, když přesměroval povedenou tečí Weegarovo nahození od modré čáry. Punnenovs v tu chvíli pro dnešek dochytal, nahradil ho Šilovs.

Toho brzy prověřil Glas, ale bez úspěchu. Na druhé straně zahrozil Indrašis. Na brankovou konstrukci zazvonili Toffili a na druhé straně Abols. Velkou šanci promarnil McBain.

V úvodu druhého dějství mohl snížit Daugavinš, jenže neuspěl. O chvilku později se vytáhl domácí gólman Šilovs, když zneškodnil příležitost Middletona.

Ve 27. minutě pykal za faul Džerinš a do hry šel předčasně - na konci povedené souhry zámořského výběru byl Weegar. Ve 36. minutě zkusil štěstí z rohu kluziště Blais a Šilovs si jeho pokus srazil za svá záda.

Ve 44. minutě Džerinš po nahrávce od Rihardse Bukartse zazvonil na horní tyčku. Z kanadské strany zahrozil talentovaný Fantilli, očekávaná dvojka letošního draftu NHL za Connorem Bedardem. Další šance Lotyšů spálili Batna a Jaks. V končící 54. minutě přidal pátý zásah Kanaďanů Veleno.

Chvíli nato sice Šilovs parádně vychytal Carconeho, ale McBain dovršil skóre a debakl Lotyšů šestým gólem.

Mistrovství světa v hokeji - skupiny B (Riga):

Lotyšsko - Kanada 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 1. Crouse (Glass, Krebs), 5. Laughton (Weegar, Middleton), 29. Weegar (Quinn, Toffoli), 36. Blais (Krebs, Hunt), 54. Veleno (Weegar), 56. McBain (Carcone, Fantilli). Rozhodčí: Hribik (ČR), Heikkinen (Fin.) - Hofer (Něm.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 9260.

Lotyšsko: Punnenovs (5. Šilovs) - Balinskis, Zile, Mamčics, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Abols, Andersons - Roberts Bukarts, Indrašis, Batna - Balcers, Ločmelis, Keninš - Rihards Bukarts, Džerinš, Dzierkals - od 41. navíc Smirnovs.Trenér: Vitolinš.

Kanada: Montembeault - Weegar, Middleton, Barron, Bear, Joseph, Myers, Hunt - Blais, Veleno, Lucic - Carcone, McBain, Fantilli - Quinn, Laughton, Toffoli - Crouse, Glass, Krebs - Neighbours. Trenér: Tourigny.