Lotyši utěšovali Česko květinami. A přiznali problémy: Vítězství nás vyšlo draho

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 5. 2023 15:54
V desetitisícové rižské aréně ani nebylo vyprodáno, ale když lotyšští hokejisté vstřelili v prodloužení zápasu MS proti Česku rozhodující branku na 4:3, zdálo se, že burácející fanoušci stadion zboří. Překvapivá výhra však outsidera hodně bolela.
Lotyši slaví vítězství v zápase Česko - Lotyšsko na MS 2023
Lotyši slaví vítězství v zápase Česko - Lotyšsko na MS 2023 | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - I trenér české reprezentace Kari Jalonen přiznal, že domácí Lotyšsko bylo v pondělním střetnutí lepší.

Vedlo 2:1 a 3:2. Na střely zvítězilo 35:25, v první třetině kvůli ospalému startu Čechů dokonce 13:4. Zaslouženě bralo první výhru nad českými hokejisty v historii.

"Perfektní! Vždycky je jednou něco poprvé. Češi vždy byli těžký oříšek k rozlousknutí, prohrávali jsme s nimi," líčil po zápase 34letý veterán Kaspars Daugavinš.

"Je škoda, že jsme ztratili jeden bod, ale výhra je to pěkná a v tabulce nám pomůže," doplnil kapitán mužstva, které první dva duely na šampionátu - s Kanadou a Slovenskem - prohrálo.

"Nemám slov," zářil po překvapivém vítězství střelec rozhodující branky Oskars Batna. "Sami můžete slyšet, co se stalo - stadion úplně explodoval! Samozřejmě je to úžasný pocit."

Pochopitelně slavili také lotyšští fanoušci. Tak, jak to dělají snad jen oni. Někteří hned po zápase vyrazili k českému velvyslanectví, které leží asi dvacet minut pěšky od stadionu, a u vrat pokládali květiny.

"Děkujeme, že jste tento den učinili nezapomenutelným," stálo na jednom vzkazu mezi květinami.

Místní tradice má utěšit soupeře po prohře, mírnit jejich bolest. Zažila to třeba i Kanada, kterou lotyšští hokejisté porazili na předminulém šampionátu, také poprvé v historii.

"Je moc hezké dosáhnout na historické vítězství," těšilo pokoření Čechů trenéra Lotyšů Harijse Vitolinše.

Zároveň ale připomněl: "Výhry vás vyjdou draho. Máme hodně zraněných hráčů. Když je ve vás adrenalin, tak bolest necítíte, ale po zápase jste mohli vidět, že kluci si přikládali na tělo pytlíky s ledem. Tak už to u výher bývá."

Třeba útočník Rihards Bukarts utkání ani nedohrál. Odstoupil v půlce první třetiny, pročež Lotyšsko stáhlo sestavu na tři formace.

To zadák Uvis Balinskis, který si po skvělé sezoně v extraligovém Liberci vysloužil smlouvu v NHL s Floridou, dohrál, ale s bolestí ruky. Po zápase ji ani nemohl ohnout. Prakticky všichni obránci domácích měli modřiny po zblokovaných střelách Čechů.

Forvarda Rudolfse Balcerse, jediného lotyšského hráče do pole, který si v tomto ročníku zahrál NHL, zase bolelo rameno.

Nejhůř na první pohled vypadalo zranění Andrise Džerinše, kterého trefil puk do hlavy. Trenér Vitolinš nicméně věřil, že útočník neprodělal otřes mozku. "Hrál až do konce. A vidí stejný počet prstů, který ukazuje. Pravděpodobně se tedy bude jednat o něco povrchového," poznamenal.