Barcelona - Jeden z nejlepších fotbalistů historie Johan Cruyff dnes v 68 letech v Barceloně zemřel. Nizozemská legenda bojovala od minulého roku s rakovinou plic. "Johan Cruyff zemřel po těžkém boji s rakovinou pokojně v Barceloně obklopen svou rodinou," uvedli dnes na webu představitelé Cruyffovy nadace.
Trojnásobnému držiteli Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy diagnostikovali lékaři rakovinu plic loni v říjnu. Cruyff dlouhá léta kouřil, přestal v roce 1991 po dvojnásobném bypassu srdce.
clovek kterej ovlivnil hru jako malokdo pred nim a po nem..RIP
Posted by Tomáš Smrkovský on Thursday, March 24, 2016
V únoru v tiskovém prohlášení uvedl, že po sérii léčení má pocit, jako kdyby po poločase vedl 2:0. Věřil, že zápas s rakovinou skončí jeho vítězstvím.
Létající Holanďan a totální fotbal
"Mrštný jako kočka, mazaný jako liška, kouzelník s míčem, špílmachr" - tak popisoval Cruyffa tisk v dobách jeho největší slávy. Originální střední útočník s číslem 14 na zádech stál v 70. letech minulého století za vzestupem Ajaxu Amsterodam, FC Barcelona i nizozemské reprezentace. Za svoje výkony si "Létající Holanďan" v letech 1971, 1973 a 1974 třikrát vysloužil Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy.
Hendrik Johannes Cruijff alias Johan Cruyff byl spolu s trenérem Rinusem Michelsem klíčovou postavou takzvaného "totálního fotbalu", který způsobil v kopané revoluci. S hrou, v níž se jednotlivé řady prolínají a smazává se rozdíl mezi obráncem, záložníkem či útočníkem, sklízel úspěchy nejprve Ajax a brzy i nizozemský národní tým.
Odchovanec Ajaxu Cruyff byl v obou případech největší hvězdou týmu a výrazně přispěl jak ke třem amsterodamským triumfům v Poháru mistrů v letech 1971 až 1973, tak ke stříbru Nizozemska na mistrovství světa 1974. "Johanovo tajemství spočívá v tom, že fotbal miluje a hledá nové způsoby, jak dosáhnout dokonalosti," řekl o něm kouč Ajaxu Stefan Kovacs.
Legendární "Cruyffova klička", kterou nizozemská legenda poprvé předvedla na MS 1974. Od té doby je hojně kopírována
RIP Johan Cruyff - those who grew up watching you insist you were one of the best to ever do it. pic.twitter.com/wvdI9JmJzd
— GRM DAILY (@GRMDAILY) March 24, 2016
V Bělehradě jej zastavil Čechoslováci
To už "Pythagoras v kopačkách" oblékal dres Barcelony, kam následoval Michelse v létě 1973 za tehdy rekordní částku blížící se milionu liber. Cruyff okamžitě vytáhl katalánský velkoklub ze dna tabulky až k mistrovskému titulu. Z evropského šampionátu v roce 1976 si ale přivezl "jen" bronz, neboť v semifinále Nizozemci překvapivě podlehli Československu.
O dva roky později Cruyff nečekaně ukončil kariéru a nizozemskou obhajobu stříbra na MS 1978 už sledoval pouze jako televizní spolukomentátor. Následující rok ale podepsal lukrativní smlouvu s týmem Los Angeles Aztecs a odjel popularizovat fotbal v USA.
Po dvou letech v zámoří a krátkém působení ve španělském Levante se Cruyff vrátil do Ajaxu, ale před sezonou 1983/84 podepsal smlouvu s Feyenoordem Rotterdam, úhlavním rivalem Ajaxu. V barvách Feyenoordu vybojoval Cruyff svůj desátý titul a sedmý triumf v domácím poháru.
Barcu dovedl ke 14 trofejím
Když se v létě 1984 podruhé loučil s kariérou, měl na kontě 392 gólů v 704 oficiálních klubových zápasech. V reprezentaci sehrál dvojnásobný nejlepší sportovec Nizozemska 48 zápasů (většinu jako kapitán) a nastřílel 33 branek.
Neméně úspěšný byl Cruyff i jako trenér. Ajax a Barcelonu dovedl k zisku 14 trofejí včetně vítězství v PMEZ, PVP i Superpoháru. S oběma týmy navíc předváděl líbivý útočný fotbal a Španělsko opouštěl v roce 1996 jako Spasitel. Poté se věnoval hlavně své nadaci, která pomáhá mladým fotbalistům i chudým či handicapovaným dětem.
Ke koučování se držitel nejvyššího nizozemského vyznamenání vrátil až po 13 letech, i kvůli srdečním problémům usedl pouze na lavičku katalánské reprezentace, hrající jeden zápas ročně. Na tento post rezignoval v roce 2013, naposledy otec dvou dcer a syna Jordiho, jenž šel v jeho stopách, působil jako poradce Ajaxu. Loni na podzim lékaři někdejšímu silnému kuřákovi diagnostikovali rakovinu plic.