Zrušit tabulky, zredukovat juniorku. Nápadů je dost, stačí chtít. Rozjede hokej zabržděný vlak?

Adam Sušovský Adam Sušovský
17. 6. 2017 8:32
Nápadů, jak pomoct českému hokeji k velkým medailovým radostem, existuje celá řada. Chybí ale vůle a odvaha je realizovat. Nad zdravým rozumem totiž často vítězí vypočítavost.
Proč přestali čeští hokejisté vozit medaile z velkých akcí? Čtěte uvnitř.
Proč přestali čeští hokejisté vozit medaile z velkých akcí? Čtěte uvnitř. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář - Českému hokeji se povedlo dosáhnout jednoho bizarního primátu: Extraliga je patrně jedinou soutěží na světě, která zaměstnává zahraniční hráče na úkor těch svých, aby byli průměrní. Kritika tabulkového odstupného, které za to může, se posunula na úplně jiný level. To je jediná dobrá zpráva.

Třeba v rozhovoru pro deník Sport se do něj dokonce obul i šéf soutěže Josef Řezníček. Bylo to snad poprvé, kdy vysoký svazový funkcionář vyjádřil v choulostivém problému takhle ostrý názor proti.

"Mezi kluby ale není vůle něco měnit. Je to pro ně taková obchodní klika, díky níž mohou vytvářet tlak na hráče a agenty. Než se český hráč přesune z jednoho klubu do druhého, jsou tam dva průměrní Slováci a je hotovo. Jsou tady nerovné podmínky," řekl přesně Řezníček, že kluby často pod přímým dohledem svazu ani nejednají fér.

Ve zkratce jde o to, že přestup českého hokejisty v rámci extraligy stojí kvůli tabulkám minimálně milion korun navíc. Aby se ušetřilo, přicházejí letos do soutěže hráči nejen ze Slovenska, ale už i z Norska, Francie nebo Lotyšska, na které se přestupní tabulky nevztahují. Deník Aktuálně.cz problém popsal jako první - čtěte ZDE.

Řezníčkova slova jsou až nečekaně trefná. Extraliga - soutěž, jež se chce řadit mezi ty nejlepší v Evropě, se najednou stává odložištěm průměrných. Její kvalita stejně jako kvalita tuzemských hráčů tím trpí. 

Zrušení přestupních tabulek dřív, než je některý z frustrovaných hráčů napadne u soudu, je naprostou nutností. Zároveň ale zdůrazněme, že se bavíme hlavně o otázce lidské slušnosti a respektu, ne řešení celého problému českého hokeje. 

Faktem totiž je, že neznámí Norové do Česka nechodí hrát hokej jen místo průměrných Čechů. Chodí sem hrát hokej na úkor mladých talentů a dvacetiletých kluků, kteří ve svých klubech šanci nedostanou.

Jsou totiž ještě slabší.

Juniorská reprezentace dvanáct let neprošla přes čtvrtfinále. Dospělá čeká už pět let na medaili a vypadá to, že bude mít stále větší problémy do čtvrtfinále vůbec postoupit. 

Nedávné ojedinělé úspěchy osmnáctky (stříbro z MS 2014 a vítězství na loňském Memoriálu Ivana Hlinky) se ve světle toho všeho ukazují jako zoufalý výkřik do tmy. Zatímco do plnoletosti ještě mládežnické reprezentace plus minus zahraničním stačí, s přesunem do dospělého hokeje se nůžky rozevírají a už nikdy nesevřou zpět.

"Já nechci být alibista, chraň Bůh. Ale spočívá to ve špatném zapracování hráčů po Hlinkově memoriálu do systému dospělého hokeje. Během toho půl roku s tím já asi nic neudělám," řekl trenér Filip Pešán, když nastoupil na pozici trenéra dvacítky. Evidentně vědom si toho, že medaile by byla na MS v Buffalu zázrak. Přesto nabídku přijal.

"Jsem přesvědčený, že musí být jednoznačně zredukovaná juniorská extraliga. Nemáme tolik mladých hokejistů, aby saturovali první ligu, částečně i extraligu. Do toho hráli vlastní juniorskou soutěž v tolika týmech, a ještě část z nich odcházela do zámoří. Je to chyba…," dodal Pešán.

Tahle slova podepsat, zarámovat a vyvěsit v budově svazu na všechny zdi.

Je paradoxní, že podobná slova by vám tam řeklo devět z deseti lidí. Když ale přijde možnost něco s tím udělat, jejich vůle je pryč. Třeba když se před dvěma lety juniorka dokonce rozšířila na osmnáct týmů, aby z ní nesestoupila Jihlava - klub řídící viceprezident svazu Bedřich Ščerban. 

Podobně jako jsou přestupní tabulky pro kluby nástrojem nátlaku na hráče, jejich agenty a rodiče, slouží klubům i juniorská extraliga: třeba v nátlaku na město, jak získat mnohem více veřejných dotací, které nakonec často k mládeži ani nedoputují.

Žádný jiný význam podle všeho v tuto chvíli soutěž nemá. Nesledují ji skauti, hráči se v ní kvůli místy až trapné kvalitě nezlepšují.

Jeden z bývalých velmi uznávaných reprezentačních trenérů Vladimír Vůjtek byl dokonce toho názoru, aby se juniorská extraliga úplně zrušila. Že hokejisté ve věku 18 až 20 let nepotřebují vlastní soutěž. Kdo z nich se neprosadí v dospělém hokeji, měl by dát přednost vzdělání a snaze zajistit si úspěšný život jinak. 

Autor tohoto textu se s názorem ztotožňuje. Juniorská extraliga by měla smysl snad jen tehdy, pokud by se počet jejich účastníků zredukoval alespoň na polovinu. Ušetřené peníze by se pak mohly investovat do zkvalitnění jiných mládežnických soutěží.

Alternativy, jak uměle prodloužit kariéry i těm hokejistům, kteří se v dospělém hokeji neprosadí a hrají juniorku, totiž existují. Jednou z nich je třeba velmi populární Evropská univerzitní liga, do které v příští sezoně vstoupí pět českých týmů. Deník Aktuálně.cz o ni napsal ve čtvrtek - čtěte ZDE.

Paradoxně i tady ale nejspíš zatím chybí vůle. Jak je deníku Aktuálně.cz známo, svaz zatím neměl snahu univerzitním týmům pomoct, navázat s nimi spolupráci.

Jak důležité je pro budoucnost úspěšného sportovce vzdělání, pak popsali zástupci basketbalového klubu Get Better Academy, který v Praze vychovává špičkové basketbalisty pro americké univerzity a NBA (čtěte ZDE).

I když se Slavomír Lener po sedmi letech ve funkci v pátečním rozhovoru pro Aktuálně.cz bil v prsa, že medaile už musí přijít každou chvíli, nejsem si jistý, zda tomu něco nasvědčuje. 

Skutečné zlepšení totiž přijde až ve chvíli, kdy se budou dělat razantní, ne jen kosmetické změny.

 

Právě se děje

Další zprávy