V ráji kartiček. Svatý grál jsou kousky s výstrojí, říká majitel tří tisícovek Hašků

Sběratel a obchodník Pavel Bartko má ve sbírce hokejových kartiček 3 100 exponátů s Dominikem Haškem.
Pouť úctyhodnou kolekcí začínáme u podepsané kartičky Dominika Haška z Ottawy. Pavel Bartko má přibližně 3 100 karet české brankářské legendy, Haškův styl se mu líbil odmalička. "Jako kluk z Litvínova jsem měl oblíbence Petra Rosola a Vladimíra Růžičku, a pak Haška. Byl tenkrát mladý, byla to nová hvězda a těm děti rády fandí," říká.
Kartičky s částmi hrané výstroje (dresů, hokejek, lapaček, ale i betonů) jsou mezi sběrateli obzvlášť cenné. Zde vidíte další podepsané kousky...
... a tady kartičky s nášivkou ("patch" karty) loga NHL, jež byla odňata z dresů Haška a jeho detroitského parťáka Chrise Osgooda. "To jsou tzv. auto shield karty, svatý grál sběratelů. Jedinečná záležitost, opravdu masakr," rozplývá se Bartko.
Na druhé straně ukazuje gratulaci společnosti Upper Deck, držitele exkluzivní licence na výrobu karet s hráči a logy NHL. "Vedle hráčské výstroje se do kartiček dává třeba i rozstříhaná síť po sezoně. U hráčů, kteří už ukončili kariéru, pak jejich vlastní memorabilia docházejí. Už jsem viděl, že Wayne Gretzky měl u karty dokonce tašku na výstroj," komentuje sběratel z Litvínova.
Foto: Milan Kammermayer
Ondřej Zoubek Milan Kammermayer, Ondřej Zoubek
29. 6. 2020 6:24
Běžná záliba z klukovských let přerostla v něco většího a dnes má Pavel Bartko prosperující obchod s kartami hokejistů. Jeho osobní sbírka čítá čtyři tisíce kartiček, z nichž více než tři čtvrtiny tvoří exponáty s jediným mužem, legendárním Dominikem Haškem. Podívejte se na fotoreportáž s unikátními světovými kousky.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy