V ráji kartiček. Svatý grál jsou kousky s výstrojí, říká majitel tří tisícovek Hašků

Sběratel a obchodník Pavel Bartko má ve sbírce hokejových kartiček 3 100 exponátů s Dominikem Haškem.
Pouť úctyhodnou kolekcí začínáme u podepsané kartičky Dominika Haška z Ottawy. Pavel Bartko má přibližně 3 100 karet české brankářské legendy, Haškův styl se mu líbil odmalička. "Jako kluk z Litvínova jsem měl oblíbence Petra Rosola a Vladimíra Růžičku, a pak Haška. Byl tenkrát mladý, byla to nová hvězda a těm děti rády fandí," říká.
Kartičky s částmi hrané výstroje (dresů, hokejek, lapaček, ale i betonů) jsou mezi sběrateli obzvlášť cenné. Zde vidíte další podepsané kousky...
... a tady kartičky s nášivkou ("patch" karty) loga NHL, jež byla odňata z dresů Haška a jeho detroitského parťáka Chrise Osgooda. "To jsou tzv. auto shield karty, svatý grál sběratelů. Jedinečná záležitost, opravdu masakr," rozplývá se Bartko.
Na druhé straně ukazuje gratulaci společnosti Upper Deck, držitele exkluzivní licence na výrobu karet s hráči a logy NHL. "Vedle hráčské výstroje se do kartiček dává třeba i rozstříhaná síť po sezoně. U hráčů, kteří už ukončili kariéru, pak jejich vlastní memorabilia docházejí. Už jsem viděl, že Wayne Gretzky měl u karty dokonce tašku na výstroj," komentuje sběratel z Litvínova.
Foto: Milan Kammermayer
Běžná záliba z klukovských let přerostla v něco většího a dnes má Pavel Bartko prosperující obchod s kartami hokejistů. Jeho osobní sbírka čítá čtyři tisíce kartiček, z nichž více než tři čtvrtiny tvoří exponáty s jediným mužem, legendárním Dominikem Haškem. Podívejte se na fotoreportáž s unikátními světovými kousky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy