Palaščák zveřejní další videa s Růžičkou, jeho asociace má hájit mladé hokejisty

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 1. 2016 7:00
Podnikatel Miroslav Palaščák založil asociaci, která se má zasadit o práva mladých hokejistů. Muž, který rozpoutal kauzu kolem Vladimíra Růžičky, hodlá zveřejnit další citlivá videa se slavným českým trenérem.
Miroslav Palaščák v DVTV.
Miroslav Palaščák v DVTV. | Foto: DVTV

PrahaMiroslav Palaščák, jenž zveřejněním citlivého videa rozpoutal korupční kauzu s koučem Vladimírem Růžičkou, chce opět hlasitě promluvit do českého hokeje. Asociace, kterou spoluzaložil, má ochraňovat zájmy především mladých hokejistů. "Nemají žádná práva. Svaz, kluby a trenéři vůči nim celkem logicky zneužívají své postavení," říká Palaščák.

Sám chtěl k velkému hokeji dovést syna Davida, ale jeho kariéru prý zmařil právě Růžička. I proto, aby něco podobného nenastalo u jiných hráčů, hodlá se mediálně známý podnikatel vznikem asociace zasadit o jejich práva. Tím se podle něj můžou systémově vyřešit problémy, které sužují mládežnický hokej.

Asociace hráčů žákovského a mládežnického hokeje (AHŽMH), jež právně vznikla loni v listopadu, zatím nemá žádné partnery, přitom smělé cíle. Mezi ně patří například zrušení tabulkového odstupného, řešení neprůhledného financování a korupce či prosazení spravedlivých reprezentačních nominací.

Palaščák na webových stránkách asociace rovněž hodlá zveřejnit kompletní videa a záznamy, které se týkají Vladimíra Růžičky: "Jde o to, aby se všichni lidé seznámili s fakty, protože řada médií nezveřejňuje vše, co i na sestříhaném videu bylo, a proto chceme, aby všichni viděli vše a udělali si obrázek sami."

Pokud jde o váš projekt, neuvažoval jste, že by mohl fungovat v rámci české asociace hokejistů (CAIHP)?

O tom jsem neuvažoval. Možná je to dobrý nápad, ale na druhou stranu máme úplně jiné stanovy. Viděl bych to spíše na spolupráci.

Plánujete ji?

Chtěli bychom se sejít s panem Černoškem (předseda CAIHP, pozn. red.) a nějakým způsobem se pokusit stanovit společné cíle a postupy k jejich dosažení, pokud bude zájem i na druhé straně.

K naplňování vašich cílů bude nutný dialog s hokejovým svazem (ČSLH). Už nějaký proběhl?

Žádný dialog neproběhl, měli jsme veliké starosti se zakládáním asociace. Dokud nebyla založena, nemělo smysl s kýmkoliv jednat. Nyní věřím, že na svazu najdeme dost dobré vůle. Vydali jsme manifest "Pošli to dál", kde jsou naše představy o problémech tak, jak je vidíme našima očima. Naznačili jsme i řešení, ale určitě to nejsou dogmata. Chceme, aby se o problémech rozvinula debata.

Jste v kontaktu s některými rodiči? Registrujete z jejich strany zájem?

S rodiči z pražských i některých mimopražských klubů jsme v kontaktu. Nespokojenost mezi rodiči napříč republikou jsme zaznamenali. Já osobně jsem navíc už dříve zaregistroval zájem rodičů o něco, co by hájilo jejich zájmy.

Může vaše asociace získat reálný vliv? Za jak dlouho?

To záleží na všech zákonných zástupcích mladých hokejistů nebo i na hokejistech samotných. Na druhou stranu nám ani tak nejde o vliv, ale hlavně o to, aby se do hokeje vrátily hodnoty fair play a vnesly prvky demokracie. Chceme jednoznačně deklarovat, že rodiče nejsou žádní nepřátelé českého hokeje, ale naopak. Jsme rádi, že takto vnímá rodiče i Jaromír Jágr.

"Vycházíme z Bukačových myšlenek"

Na webových stánkách často odkazujete na Luďka Bukače staršího. Jste s ním v kontaktu? Podílel se nějak na vzniku asociace?

Na vytvoření asociace se nepodílel. Máme představu, že by se vyjadřoval pouze k metodické výchově mladých hokejistů. Jeho vyjádření ve sdělovacích prostředcích jsme ale použili. Chceme doložit, že to, co tvrdíme my, tvrdí i nezávislí odborníci. Pana Bukače staršího samozřejmě respektujeme jako jednu z největších autorit našeho hokeje, jednoznačně vycházíme z jeho myšlenek a představ. Ale citovali jsme i vyjádření dalších – pana Černoška, ekonoma Pavla Kohouta nebo Jiřího Novotného z VŠE.

Mezi věcmi, které chcete řešit, je toho opravdu hodně. Napadá mě, že prosadit některé z nich může být nereálné. Co si mám představit například pod prosazováním spravedlivých reprezentačních nominací?

Myslíte, že prosazení spravedlivých kritérií je nereálné?

Jde o to, jak spravedlivých, potažmo objektivních kritérií dosáhnout. O kvalitě hráče nerozhodují jen čísla. Příklad – za USA nehrál na juniorském mistrovství Conor Garland, který vede bodování kanadské QMJHL o 24 bodů.

Ale co jiného zůstává po zápase než statistiky? Samozřejmě jsem neměl na mysli pouze kanadské body, ale kompletní zápasové statistiky. Také nevím, jaké záznamy o hráčích mají reprezentační trenéři a manažeři. Oni samozřejmě mají hlavní slovo, ale nemyslím si, že by bylo na škodu, pokud by si svoji nominaci museli obhájit, například před odbornou komisí z nezávislých odborníků ze svazu i mimo něj. Nechceme zažívat nominace hráčů, u kterých je evidentní, že se vůbec neprosazují nebo jsou z nominací překvapení.

Také chcete řešit členství asociace v ČSLH. Co to znamená?

Domníváme se, že hokej není majetkem ČSLH a klubů. Musí patřit i těm, kteří ho hrají. Svaz se o tom budeme snažit přesvědčit. Chceme pracovat pro český hokej tak, aby malí i velcí hokejisté hráli pro radost a aby se rozšířila jejich základna.

Další videa s Růžičkou

Na webu uvádíte, že připravujete videa a záznamy z Edenu, které se týkají Vladimíra Růžičky. O co jde?

Jde o to, aby se všichni lidé seznámili s fakty, protože řada médií nezveřejňuje vše, co i na sestříhaném videu bylo, a proto chceme, aby všichni viděli vše a udělali si obrázek sami.

Ví o těchto materiálech policie?

Samozřejmě, jsou to všechno věci, které má policie k dispozici.

Není skrytým záměrem vaší asociace zvýšit tlak na trenéra Růžičku, v jehož (stále neuzavřeném) případu vystupujete vy osobně jako protistrana, i když jste na něj trestní oznámení nepodal?

Asociace je tady jednoznačně proto, aby poukazovala na problémy v mládežnickém hokeji a pomáhala je řešit. Nic jiného v tom nehledejte. Ano, na druhé straně je tady kauza Růžička. Chceme, aby se opravdu všichni seznámili s fakty, ne s různými spekulacemi médií. Ať si každý udělá obrázek sám. Nejsem si jistý, jestli já jsem protistrana. Zveřejněním videa jsem chtěl ukázat, co se děje v českém mládežnickém hokeji. Pokud o problémech budeme mluvit a řešit je, českému hokeji tím jedině pomůžeme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy