Palaščák zveřejní další videa s Růžičkou, jeho asociace má hájit mladé hokejisty

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 1. 2016 7:00
Podnikatel Miroslav Palaščák založil asociaci, která se má zasadit o práva mladých hokejistů. Muž, který rozpoutal kauzu kolem Vladimíra Růžičky, hodlá zveřejnit další citlivá videa se slavným českým trenérem.
Miroslav Palaščák v DVTV.
Miroslav Palaščák v DVTV. | Foto: DVTV

PrahaMiroslav Palaščák, jenž zveřejněním citlivého videa rozpoutal korupční kauzu s koučem Vladimírem Růžičkou, chce opět hlasitě promluvit do českého hokeje. Asociace, kterou spoluzaložil, má ochraňovat zájmy především mladých hokejistů. "Nemají žádná práva. Svaz, kluby a trenéři vůči nim celkem logicky zneužívají své postavení," říká Palaščák.

Sám chtěl k velkému hokeji dovést syna Davida, ale jeho kariéru prý zmařil právě Růžička. I proto, aby něco podobného nenastalo u jiných hráčů, hodlá se mediálně známý podnikatel vznikem asociace zasadit o jejich práva. Tím se podle něj můžou systémově vyřešit problémy, které sužují mládežnický hokej.

Asociace hráčů žákovského a mládežnického hokeje (AHŽMH), jež právně vznikla loni v listopadu, zatím nemá žádné partnery, přitom smělé cíle. Mezi ně patří například zrušení tabulkového odstupného, řešení neprůhledného financování a korupce či prosazení spravedlivých reprezentačních nominací.

Palaščák na webových stránkách asociace rovněž hodlá zveřejnit kompletní videa a záznamy, které se týkají Vladimíra Růžičky: "Jde o to, aby se všichni lidé seznámili s fakty, protože řada médií nezveřejňuje vše, co i na sestříhaném videu bylo, a proto chceme, aby všichni viděli vše a udělali si obrázek sami."

Pokud jde o váš projekt, neuvažoval jste, že by mohl fungovat v rámci české asociace hokejistů (CAIHP)?

O tom jsem neuvažoval. Možná je to dobrý nápad, ale na druhou stranu máme úplně jiné stanovy. Viděl bych to spíše na spolupráci.

Plánujete ji?

Chtěli bychom se sejít s panem Černoškem (předseda CAIHP, pozn. red.) a nějakým způsobem se pokusit stanovit společné cíle a postupy k jejich dosažení, pokud bude zájem i na druhé straně.

K naplňování vašich cílů bude nutný dialog s hokejovým svazem (ČSLH). Už nějaký proběhl?

Žádný dialog neproběhl, měli jsme veliké starosti se zakládáním asociace. Dokud nebyla založena, nemělo smysl s kýmkoliv jednat. Nyní věřím, že na svazu najdeme dost dobré vůle. Vydali jsme manifest "Pošli to dál", kde jsou naše představy o problémech tak, jak je vidíme našima očima. Naznačili jsme i řešení, ale určitě to nejsou dogmata. Chceme, aby se o problémech rozvinula debata.

Jste v kontaktu s některými rodiči? Registrujete z jejich strany zájem?

S rodiči z pražských i některých mimopražských klubů jsme v kontaktu. Nespokojenost mezi rodiči napříč republikou jsme zaznamenali. Já osobně jsem navíc už dříve zaregistroval zájem rodičů o něco, co by hájilo jejich zájmy.

Může vaše asociace získat reálný vliv? Za jak dlouho?

To záleží na všech zákonných zástupcích mladých hokejistů nebo i na hokejistech samotných. Na druhou stranu nám ani tak nejde o vliv, ale hlavně o to, aby se do hokeje vrátily hodnoty fair play a vnesly prvky demokracie. Chceme jednoznačně deklarovat, že rodiče nejsou žádní nepřátelé českého hokeje, ale naopak. Jsme rádi, že takto vnímá rodiče i Jaromír Jágr.

"Vycházíme z Bukačových myšlenek"

Na webových stánkách často odkazujete na Luďka Bukače staršího. Jste s ním v kontaktu? Podílel se nějak na vzniku asociace?

Na vytvoření asociace se nepodílel. Máme představu, že by se vyjadřoval pouze k metodické výchově mladých hokejistů. Jeho vyjádření ve sdělovacích prostředcích jsme ale použili. Chceme doložit, že to, co tvrdíme my, tvrdí i nezávislí odborníci. Pana Bukače staršího samozřejmě respektujeme jako jednu z největších autorit našeho hokeje, jednoznačně vycházíme z jeho myšlenek a představ. Ale citovali jsme i vyjádření dalších – pana Černoška, ekonoma Pavla Kohouta nebo Jiřího Novotného z VŠE.

Mezi věcmi, které chcete řešit, je toho opravdu hodně. Napadá mě, že prosadit některé z nich může být nereálné. Co si mám představit například pod prosazováním spravedlivých reprezentačních nominací?

Myslíte, že prosazení spravedlivých kritérií je nereálné?

Jde o to, jak spravedlivých, potažmo objektivních kritérií dosáhnout. O kvalitě hráče nerozhodují jen čísla. Příklad – za USA nehrál na juniorském mistrovství Conor Garland, který vede bodování kanadské QMJHL o 24 bodů.

Ale co jiného zůstává po zápase než statistiky? Samozřejmě jsem neměl na mysli pouze kanadské body, ale kompletní zápasové statistiky. Také nevím, jaké záznamy o hráčích mají reprezentační trenéři a manažeři. Oni samozřejmě mají hlavní slovo, ale nemyslím si, že by bylo na škodu, pokud by si svoji nominaci museli obhájit, například před odbornou komisí z nezávislých odborníků ze svazu i mimo něj. Nechceme zažívat nominace hráčů, u kterých je evidentní, že se vůbec neprosazují nebo jsou z nominací překvapení.

Také chcete řešit členství asociace v ČSLH. Co to znamená?

Domníváme se, že hokej není majetkem ČSLH a klubů. Musí patřit i těm, kteří ho hrají. Svaz se o tom budeme snažit přesvědčit. Chceme pracovat pro český hokej tak, aby malí i velcí hokejisté hráli pro radost a aby se rozšířila jejich základna.

Další videa s Růžičkou

Na webu uvádíte, že připravujete videa a záznamy z Edenu, které se týkají Vladimíra Růžičky. O co jde?

Jde o to, aby se všichni lidé seznámili s fakty, protože řada médií nezveřejňuje vše, co i na sestříhaném videu bylo, a proto chceme, aby všichni viděli vše a udělali si obrázek sami.

Ví o těchto materiálech policie?

Samozřejmě, jsou to všechno věci, které má policie k dispozici.

Není skrytým záměrem vaší asociace zvýšit tlak na trenéra Růžičku, v jehož (stále neuzavřeném) případu vystupujete vy osobně jako protistrana, i když jste na něj trestní oznámení nepodal?

Asociace je tady jednoznačně proto, aby poukazovala na problémy v mládežnickém hokeji a pomáhala je řešit. Nic jiného v tom nehledejte. Ano, na druhé straně je tady kauza Růžička. Chceme, aby se opravdu všichni seznámili s fakty, ne s různými spekulacemi médií. Ať si každý udělá obrázek sám. Nejsem si jistý, jestli já jsem protistrana. Zveřejněním videa jsem chtěl ukázat, co se děje v českém mládežnickém hokeji. Pokud o problémech budeme mluvit a řešit je, českému hokeji tím jedině pomůžeme.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Frankfurt remizoval doma s Mohučí a přišel o čtvrtou příčku

Frankfurt pouze remizoval doma 1:1 s Mohučí a po 32. kole německé fotbalové ligy přišel o čtvrté místo, které zajišťuje účast v Lize mistrů. Mohuč potvrdila na hřišti favorita skvělou formu a neprohrála podeváté v řadě.

Mohuč dokonce až do 86. minuty vedla po trefě Karima Onisiwa, v závěru ale srovnal střídající Ajdin Hrustic. Frankfurt ztratil body potřetí z posledních čtyř utkání a pustil před sebe Dortmund, který si v sobotu poradil s Lipskem. Dvě kola před koncem ztrácí na Borussii jeden bod.

Na sestupovém 17. místě zůstává Kolín nad Rýnem, který doma podlehl 1:4 Freiburgu. Kolín ztrácí na barážovou příčku jeden bod, Freiburg je devátý.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Kolín nad Rýnem - Freiburg 1:4 (50. Andersson - 18. Petersen, 20. Demirovič, 90.+3 Grifo, 90.+6 Schmid), Eintracht Frankfurt - Mohuč 1:1 (86. Hrustic - 11. Onisiwo),

18:00 Hertha Berlín - Bielefeld.

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 32 23 5 4 92:40 74
2. Lipsko 32 19 7 6 57:28 64
3. Wolfsburg 32 17 9 6 57:32 60
4. Dortmund 32 18 4 10 69:44 58
5. Eintracht Frankfurt 32 15 12 5 63:48 57
6. Leverkusen 32 14 9 9 51:35 51
7. Mönchengladbach 32 12 10 10 59:52 46
8. Union Berlín 32 11 13 8 47:41 46
9. Freiburg 32 12 8 12 49:47 44
10. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
11. Hoffenheim 32 10 9 13 49:52 39
12. Mohuč 32 9 9 14 35:51 36
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Brémy 32 7 10 15 34:51 31
15. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 32 7 8 17 33:60 29
18. Schalke 31 2 7 22 20:80 13
Další zprávy