Růžička rezignoval, pak v kauze padlo další trestní oznámení

Foto: Lukáš Caha
Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 6. 2015 8:13
Vladimír Růžička odstoupil od hokejové reprezentace pod tlakem obvinění dalších rodičů, kteří mu měli platit peníze ve Slavii. Hned poté bylo v Praze podáno další trestní oznámení.

Praha - Vladimír Růžička nadále vinu odmítá, přesto kvůli vlně korupčních obvinění z úst dalších rozzlobených rodičů, která mu spadla na hlavu, rezignoval z funkce u hokejové reprezentace a bude bojovat za očistu svého jména.

"Zdůrazňuji, že jsem se nikdy nedopustil ničeho nezákonného, nebo dokonce trestného. Veškerá obvinění odmítám a budu se jim bránit tak, abych dosáhl úplného očištění svého jména," prohlásil včera Růžička, když pokládal funkci.

Jeho právník Vít Kučera včera celou aféru označil za mediální kampaň a stále čeká na to, kdy to s trenérem budou moci vysvětlit i policii, která si trenéra k výslechu dosud nepozvala, i když se případem téměř dva měsíce zabývá. (čtěte ZDE)

Tiskový mluvčí pražské policie Tomáš Hulan Aktuálně.cz řekl, že informace a nová svědectví rodičů, jež zazněla v úterý ve vysílání Radiožurnálu, pro policisty nejsou nová a ve vyšetřování s nimi pracují.

To může naznačovat, že vyšetřování, které odstartovalo video zveřejněné podnikatelem Miroslavem Palaščákem, je mnohem rozsáhlejší a že policie požádá o výpovědi i jiné rodiče, kteří byli Růžičkou, potažmo jeho kamarádem Jiřím Moučkem o peníze údajně požádáni.

Pravděpodobně právě proto také Růžička dosud vůbec nevypovídal a s výpověďmi svědků jej policie zkonfrontuje až nakonec, to tiskový mluvčí Hulan komentovat ale nechtěl. "Stále čekáme na předvolání. S orgány činnými v trestním řízení samozřejmě budeme maximálně spolupracovat," řekl nicméně Aktuálně.cz Růžičkův advokát Vít Kučera.

Nové trestní oznámení na bývalé šéfy Slavie

V úterý večer jen pár minut poté, co Růžička oznámil svou rezignaci, se přitom v Praze odehrála ještě jedna důležitá událost. Na Vrchní státní zastupitelství dorazilo nové trestní oznámení, a to na bývalé akcionáře hokejové Slavie Tomáše Kotouče a Tomáše Rosena.

Trestní oznámení podal šéf serveru Protikorupcnilinka.cz Jiří Jehlička. Tedy stejný muž, který podal i původní trestní oznámení v polovině dubna na Vladimíra Růžičku a Miroslava Palaščáka, jejichž jednání o půlmilionové částce Palaščák zaznamenal na skrytou kameru a umístil na internet.

"Podali jsme trestní oznámení pro podezření z trestného činu nadržování nebo zpronevěry v podílnictví a porušování povinností při správě cizího majetku," řekl Aktuálně.cz Jehlička.

Jehlička se podle informací Aktuálně.cz v oznámení odkazuje na výpovědi Kotouče a Rosena, kteří se za Růžičku postavili hned na začátku vypuknutí aféry, a poukazuje na jejich možné nadržování. Bývalí akcionáři Slavie totiž řekli, že o penězích od Palaščáka věděli, a potvrdili verzi o tom, že to byly peníze určené pro Slavii.

Tuto informaci přitom velmi rychle poté vyvrátili současní šéfové Slavie Vladimír Pitter a Richard Benýšek, protože žádné takové peníze nebyly součástí účetnictví klubu, a na Slavii dokonce podle nich ani neexistoval trezor, do kterého měl Růžička hotovost uložit.

Od sponzorského daru až po odstupné

Růžička si poté vzpomněl, že peníze od Palaščáka nebyly sponzorský dar, ale jen půjčka, a celou částku následně z bankovního účtu své manželky převodem Palaščákovi vrátil. Nejspíš proto, že mu Palaščák pohrozil trestním oznámením a řekl, že má schůzku natočenou na video. 

Poté co o penězích, které Růžička u rodičů přes Moučka požadoval, včera v Radiožurnálu otevřeně promluvili i další rodiče, advokát Růžičky o penězích mluvil jinak. A naznačili, že tyto peníze nejsou sponzorským darem, ani půjčkou, ale jsou spojeny s výchovným, což je v hokeji běžná praxe a jeho výši určuje pomocí tabulek přestupní řád.

"Pan Růžička jako sportovní manažer nikoliv výjimečně hovořil o oficiálních finančních platbách spojených s přestupy hráčů či jejich výchovným. To se vždy dělo v souladu s obecně závaznými právními předpisy i regulemi ČSLH a není to vzhledem k jeho pozici nijak výjimečné," řekl trenérův advokát Kučera Aktuálně.cz. 

Rezignace byla nezbytná

Dnes v 11 hodin v Praze zasedne mimořádně svolaný Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje. Ten měl dnes jednat o tom, že Růžičku kvůli dalším svědectvím v rádiu, která poškozují český hokej, sesadí. A nejspíš by Růžičku skutečně odvolal, nakonec však trenér rezignoval sám. 

"Rozhodl jsem se, že nebudu členy Výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje vystavovat nepříjemné povinnosti rozhodovat o mém setrvání u národního týmu, a proto ze své funkce odstupuji," zdůvodnil své rozhodnutí sám kouč. 

Výkonný výbor se tak dnes bude nejspíš zabývat i otázkou jeho nástupce. Až jednání skončí, šéf ČSLH Tomáš Král předstoupí před novináře. Včera byl na pracovní cestě ve Švýcarsku a s novináři byl ve spojení jen krátce. 

"Myslím, že je to rozhodnutí, které bylo nezbytné," řekl Král v rozhovoru pro Českou televizi o Růžičkově rezignaci.

"Bez ohledu na to, jak celá ta věc jednou dopadne, nebo nedopadne, tak ta důvěra v očích široké veřejnosti je určitě nějakým způsobem nahlodaná a musí se to vyřešit. Ten krok udělal (trenér Růžička) z mého pohledu správně a je nyní na něm a příslušných orgánech, aby se ukázalo, kde je pravda," doplnil Král.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy