Rodiče tabulky platit nemusí, říká Král. Sám dal 300 000

Adam Sušovský ČTK Adam Sušovský, ČTK
12. 6. 2015 16:08
Hokejový svaz se na tiskové konferenci opět pustil do diskuze o tabulkovém odstupném. Tomáš Král řekl, že rodiče za kluby platit nemusí, sám přitom přiznal, že za svého syna zaplatil 300 tisíc korun.
Tomáš Král
Tomáš Král | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Že platí za přestupy svých dětí peníze místo klubu rodiče, je špatně. Na druhou stranu to není nelegální a jde o jejich svobodné rozhodnutí. To dnes prohlásil na dnešní tiskové konferenci hokejového svazu jeho šéf Tomáš Král.

Sám přitom v minulosti zaplatil při přestupu svého syna, hokejového brankáře, do Chomutova z vlastní kapsy 300 tisíc korun, což tehdy byla jeho hodnota vyčíslená přestupním řádem.

"Nabídl jsem ty peníze ale sám, bylo to formou sponzorské daru. Odstupné na mě dolehlo také. Ale podstoupil jsem to, protože jsem rozuměl tomu, že můj syn v šestnácti letech ještě nebyl hráč, u kterého byla jistota, že jednou bude chytat extraligu," řekl Král.

K uvolnění přestupů nikdy nedojde

Dnešní tisková konference plná dlouhých monologů svazových funkcionářů v Praze trvala dvě a půl hodiny. Král na ní také řekl, že je v jeho zájmu současný kritizovaný systém přestupů a odstupného změnit a slíbil, že na tom Svaz už usilovně pracuje.

Zároveň však řekl, že k úplnému uvolnění a zrušení tabulek nedojde nikdy. A to proto, že k tomu nepřistoupí kluby, které změnu přestupního řádu hlasováním samy schvalují.

Tabulkové odstupné. Co je to?

Tabulkové odstupné je hodnota hráče, na kterou má původní klub nárok, když se hráč rozhodne odejít jinam. A to dokonce i v takových případech, kdy hráče s oddílem nedrží žádná smlouva.

Tyto tabulky se vztahují na dospělé i děti, a to nejen v hokeji. Například v extralize se ale hodnota každého takového hráče pohybuje kolem milionu korun i výš, cena dítěte je pak přestupním řádem ČSLH v hokeji stanovena v rozmezí od 10 do 300 tisíc korun v závislosti na věku dítěte. Tyto peníze za kluby často vyplácejí rodiče.

Vášnivá debata o přestupních tabulkách v zákulisí českého hokeje hoří od listopadu, kdy deník Aktuálně.cz zveřejnil sérii příběhů rodičů, kteří si museli své děti z klubů vykupovat. Řada z nich dnes tvrdí, že tabulky jsou pro kluby pouze nástrojem, jak rodiče vydírat a nutit je vyplácet za své děti statisícové částky.

To má nakonec podle všeho přímou souvislost i s momentální "korupční" kauzou Vladimíra Růžičky a jeho prostředníka Jiřího Moučka, kteří podle výpovědí rodičů za úplaty ve Slavii slibovali jejich dětem šanci v dospělém hokeji a zařizovali jim místo v klubech jako Most, Šumperk či Brno.

Půl milionu korun, které Růžičkovi před dvěma lety vyplatil Miroslav Palaščák, nebyly opatřeny žádnou smlouvou a Vladimír Růžička ve svých výpovědích jejich význam postupně mění: Z původně sponzorského daru pro klub se stala půjčka, dle jeho posledních slov se však zdá, že to nakonec byly peníze za přestup.

Pět tisíc přestupů, jen šest na tabulku

Loni podle čísel hokejového svazu došlo ke zhruba pěti tisícům přestupů. Ovšem z tohoto čísla pouze šest musel Svaz řešit pomocí tabulek, protože se kluby nemohly dohodnout. Právě to je hlavní argument Svazu, který vyostřené atmosféře mezi hokejovou veřejností nerozumí.

Ve zbylých tisícovkách přestupů se totiž prý kluby bez problémů dohodly. Jestli došlo k přestupu bez jakékoliv kompenzace, za tabulkovou sumu, či za jinou domluvenou částku svaz neeviduje. Stejně jako nemá ponětí, na kolika transferech se finančně podíleli rodiče.

Stačí přestupní lístek

K tomu, aby Svaz přestup hráče schválil, mu stačí pouze podepsaný přestupní lístek oběma kluby, kterých se transfer týká. Co k dohodě mezi oběma kluby vedlo, nikdo nekontroluje. A pravděpodobně proto do hry často vstupují peníze rodičů, kteří mnohdy nemají jinou možnost, než dítě z klubu vykoupit.

Řada rodičů, se kterými deník Aktuálně.cz mluvil, tvrdí, že jsou takové peníze často vypláceny manažerům na ruku a je tak velmi nejisté, zda nakonec skutečně skončí v kase klubu a slouží k dalšímu rozvoji tamní mládeže, jak přitom samy kluby důvod existence tabulek v systému zdůvodňují.

"Samozřejmě je špatně, když do toho vstupují peníze rodičů. To se stává asi ve chvíli, kdy má nový klub sice o hráče zájem, ale zároveň necítí důvod za něj platit. V tu chvíli řekne rodič: Dobře, já to zaplatím sám. Na tom není nic nelegálního, legislativně i ekonomicky je to v pořádku," prohlásil Král. Jedním dechem však dodal, že cílem přestupního řádu není, aby vyrovnání mezi kluby provedl sám rodič.

Šedá ekonomika i v hokeji

Hned na to se v sále pro tiskové konference v Síni slávy českého hokeje rozběhla mezi zástupci svazu a přítomnými novináři bouřlivá debata. Novináři namítali, že takto nastavený systém nahrává šedé ekonomice, a kvůli němu se v českém hokeji vyskytují i lidé, jakým podle všeho byl prostředník Růžičky Jiří Mouček.

Prezident Svazu Král, mimo jiné také zkušené právník, na to reagoval, že pokud rodičům někdo za úplatu do vlastní kapsy slibuje bezproblémový přestup jejich syna jinam, dopouští se trestného činu.

"Copak je šedá ekonomika jenom v hokeji? Šedá ekonomika je přece všude, ve zdravotnictví, v soudnictví, v policii. Takže bude asi i v hokeji," vložil se do diskuze člen Výkonného výboru ČSLH Bedřich Ščerban. "Jsem pro, aby se takovým trenérům, kteří tohle dělají, klidně vzala licence. Až se něco takového někomu prokáže, jsme připraveni jednat velice tvrdě. Já ale tvrdím, že většina klubů dělá hokej slušně," řekl Ščerban.

Kdo uhradí ten rozdíl

"Otázka výchovného souvisí s ekonomikou. Odstupné funguje po mnoho let, chceme ho změnit, ale musíme brát ohledy a jednat s jednotlivými zástupci klubů. Musíme najít řešení, aby nerezignovali na výchovu mládeže a ta se jim někdy také začala vracet," řekl na tiskové konferenci dnes Král.

Výchovné totiž podle Svazu a klubů dávají klubům jistotu, že o své investice do výchovy talentovaných hokejistů nepřijdou. Kdyby se prý přestupy uvolnily, tak jako je to ve všech vyspělých zemích včetně zámoří, řada klubů by o děti prý přišla, protože by odešly hrát hokej jinam.

"V extralize je průměrný podíl klubu na rozpočtu na mládež 49 procent. Nerýsuje se, že by to bylo nahrazeno z veřejných peněz. Na kom by bylo, aby uhradil ten rozdíl? Hledáme pořád model, který by to vyvážil," navázal Král.

Kluby zrušení tabulek neschválí

Jaký by ten model měl být? Podle Krále nevzniká problém u špičkových hráčů na nejvyšší úrovni, ale u mládeže. Ale přes kluby zrušení výchovného neprojde.

"Třeba pan (Luděk) Bukač má extrémní názor, ať oddělíme extraligový hokej od mládežnického. Ale tam pak těch 50 procent finančních prostředků z klubu nepůjde," upozornil Král. "Jsou i majitelé klubů, kteří řeknou, nebudeme mládež dělat vůbec. Za osm milionů korun si pořídí do týmu hotové hráče."

V současném systému vidí hlavně dva problémy. "Je to u dětí, které třeba nemají takovou výkonnost, druhý klub je ochoten je přijmout, ale nechce zaplatit. Nikde není stanoveno, že by to mělo přecházet na rodiče, ale dochází k tomu a je to legální. To je první bod, kdy se naráží na problém," uvedl Král s tím, že potud je všechno podle smluvní dohody. "Pokud to tak není, tak se dostáváme do jiné roviny úplatků nebo vydírání."

Svaz pracuje s několika návrhy na změnu odstupného, ale bude hledat kompromis v dohodě s kluby. Změnu chce například ve snížení v případě odchodu hráče do nižších soutěží. "Vzniká situace, kdy hráč končí na extraligové úrovni v juniorech nebo starším dorostu a chce přejít do nižší soutěže. Pracujeme na tom, aby to do krajského přeboru bylo nula a do druhé ligy významně nižší než nyní," podotkl Král.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Egypský soud potvrdil trest smrti pro 12 členů Muslimského bratrstva, podílely se na krvavých demonstracích v roce 2013

Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil trest smrti pro 12 významných členů Muslimského bratrstva za podíl na demonstracích v roce 2013, které skončily smrtí stovek demonstrantů a několika policistů. Proti verdiktu není možné se odvolat. Trest oběšením ještě musí potvrdit prezident Abdal Fattáh Sísí. S odvoláním ne egyptské soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní rozsudek i rostoucí počet poprav v Egyptě za Sísího vlády kritizuje organizace Amnesty International.

Muhammad Mursí se v červnu 2012 stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta, byl kandidátem Muslimského bratrstva. Jeho vládu v roce 2013 ukončila armáda, na protest proti jeho svržení lidé vyšli do ulic. Policisté rozehnali dva protesty Mursího stoupenců, o život tehdy přišlo několik set demonstrujících. Rozlícený dav pak vtrhl do policejní stanice na káhirském předměstí Kardása a zabil tam 13 policistů.

před 21 minutami

Jižní Korea spustila vojenské cvičení na souostroví, které si nárokuje i Japonsko

Jihokorejská armáda dnes zahájila každoroční vojenské cvičení na souostroví, jež si nárokuje také Japonsko. Pro ostrovy v Japonském moři na půl cesty mezi oběma zeměmi má každý z národů své vlastní označení a o jejich vlastnictví se přou již několik desetiletí. Korejci skupinu ostrovů nazývají Tokdo a Japonci Takešima. Vojenské manévry začaly jen pár dní poté, co Jižní Korea vznesla protest proti vyobrazení těchto ostrovů na mapě zveřejněné na stránkách letní olympiády jako součásti pořadatelského Japonska. O vojenském cvičení a sporu o mapu informovala agentura Reuters.

Jihokorejci mají od roku 1954 na neobydlených skaliskách souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže, ostrovy si ale nárokuje i Japonsko. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů. Obě země vedly obdobnou při během zimních olympijských her 2018, které hostila Jižní Korea a ostrovy tehdy prezentovala jako své území.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy