Poláka čeká v NHL nový start, do reprezentace už se nehrne. A nové dresy? To je karikatura

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
Aktualizováno 20. 8. 2018 9:18
Vloni na jaře si Roman Polák zlomil kotník a lýtkovou kost, s jeho návratem na led to vypadalo všelijak. Urostlý bek se ale pořádně zakousl, zahladil bolestivé rány a znovu přesvědčil NHL o svých kvalitách. Po čtyřech letech na prestižní adrese v Torontu vzhlíží k nové výzvě. S Dallasem podepsal roční smlouvu, těší se na teplo i české spoluhráče, reprezentaci už by nechal mladším.
DO TEPLA. Řízný obránce Roman Polák vymění v NHL po čtyřech letech Toronto za Dallas.
DO TEPLA. Řízný obránce Roman Polák vymění v NHL po čtyřech letech Toronto za Dallas. | Foto: ČTK

Jak snášíte letní dřinu? Trénujete i letos na ledě ve Frýdku-Místku?

Ano, pořád to tak je. Máme společnou letní přípravu s Ondrou Palátem a Radkem Faksou. Trénujeme spolu v posilovně pod dohledem kondičního trenéra Radima Poláška a od začátku srpna společně chodíme na led.

Vloni jste se vracel po těžkém zranění nohy a občas jste zaháněl myšlenky na konec kariéry. Jste v letošní přípravě naladěn lépe?

To léto je rozhodně pohodovější. Nejen co se týče myšlenek, ale také z hlediska pohybu a tak vůbec obecně. Můžu normálně fungovat, nejsem celé léto o berlích, takže určitě mám příjemnější přípravu.

Ondřej Palát chtěl letos zařadit ve větší míře kolo a výšlapy po Beskydech. Máte i vy čas na zpestření přípravy v tomto duchu?

Nevím, jestli to zařadil, anebo o tom jen mluvil (smích). Jednou byl na Lysé hoře, to nám říkal, ale jinak nevím, kdy to chtěl stihnout. Když se teď přidal i led, času opravdu moc nezbývá. Sice se to snažíme odjezdit ráno nebo dopoledne, ale pak člověk přijde domů unavený, odpočine si a odpoledne by chtěl zase věnovat čas dětem.

V NHL je před vámi čtvrtá štace, po St. Louis, Torontu a San José budete hájit barvy Dallasu. Jak se těšíte na nové prostředí?

Těším se hodně. Poprvé se v týmu potkám s dvěma Čechy, dosud jsem si jen v St. Louis zahrál s Vladimírem Sobotkou (v San José v roce 2016 odehrál Polák po boku Tomáše Hertla pouze část sezony a totéž platilo v uplynulém ročníku v Torontu s Tomášem Plekancem, pozn. red.), takže to bude příjemné. Je to nová výzva a už se s rodinou těšíme do tepla v Texasu. Sice je to z extrému do extrému, protože v Dallasu je teď 40 stupňů a v Torontu bylo minus 20, ale věřím, že to bude super.

Tepla jste si v zámoří nikdy příliš neužil, viďte?

V San José jsme byli tři měsíce, to bylo dobré. Nedivím se klukům, když chtějí hrát NHL na teplých místech. Člověk tam má hned i lepší náladu.

Z tohoto pohledu jste chápal příkoří Jaromíra Jágra v Calgary?

Je to jedna z věcí, která hráče ovlivní. V jeho věku už to navíc může být každá maličkost. Když ani jednou za měsíc nevyjde slunce a venku máte minus 20, působí to trochu depresivně. Zvlášť pokud se člověku dvakrát nedaří, možná se v tom více utápí.

Na druhou stranu Toronto je považováno za hlavní město hokeje. Nemrzí vás kvůli tomu, že Maple Leafs po čtyřech letech opustíte?

To je hezké pro fanoušky, ale ne nutně pro hráče. Proto se do Toronta tolik hráčů nehrne, možná je až moc hokejové.

Tlak ze všech stran je tam silnější než kdekoliv jinde v NHL?

Přesně tak. Podobně to má možná Montreal, ale pak asi dlouho nic. V Americe pořád není publicistika hokeje na takové úrovni jako v Kanadě, kde je to sport číslo jedna. V Kanadě se média soustředí hlavně na něj.

Jak jste dosud vnímal Dallas jako soupeře?

S Torontem jsme proti nim moc zápasů neodehráli. Ale vím, že mají v útoku vynikající hráče a dopředu jsou silní, avšak v obraně už to nebylo tak slavné. Možná proto se nedostali do play off, což mě přesto docela překvapilo, protože chytili dlouhou šňůru neporazitelnosti, hráli skvěle a pak se asi něco zlomilo.

Sbíráte teď v přípravě informace od Radka Faksy?

Trochu ano, o Dallasu se bavíme, ale skončil tam trenér Ken Hitchcock, přijde nový kouč Jim Montgomery a všichni jsou trochu v očekávání. Jak to bude vypadat a co nového vnese do týmu.

Českou trojici v Dallasu doplní Martin Hanzal, kterého v poslední době sužují zranění. Podpořil jste ho po své loňské zkušenosti?

V kontaktu jsme, řešili jsme, jak jeho zdravotní stav vypadá, ale on už si těmi zraněními docela prošel, takže sám ví, co je pro něj nejlepší.

Osmkrát za posledních deset sezon chyběl Dallas v play off, a tak budou letos očekávání velká. Tým však vypadá věkově zkušeně.

To ano, a myslím, že i na ledě to vypadá dobře. Jsou tam kluci, kteří umějí dát gól, velká jména, jen tomu asi chybí nějaký malinký detail.

V obraně se potkáte například s Johnem Klingbergem, který se zaskvěl i na mistrovství světa. Jak se vám líbí jeho herní styl?

Z ledu ho dobře znám, v zámoří jeho jméno často zmiňují. Dávali jsme si na něj vždycky pozor. Už je to zkušený obránce, má to v ruce a má velký přehled. Těším se na něj. Když jsem viděl, co je na modré čáře schopen udělat, uznal jsem i ze střídačky, že je to moc pěkné.

V závěru sezony jste byl svým týmem nominován na ocenění Billa Mastertona za vytrvalost a oddanost hokeji. Jaký to pro vás mělo význam, přestože jste se mezi tři finalisty posléze nedostal?

Víceméně to pro mě neznamená vůbec nic (úsměv). Moc na tyhle věci nejsem a tu práci po zranění jsem dělal jen sám pro sebe, pro nikoho jiného. Takže jestli za to dostanu trofej, nebo ne, je mi docela šumafuk. Sám se sebou jsem byl spokojený, že jsem se dokázal vrátit. To pro mě byla hlavní výhra.

Než jste podepsal roční kontrakt s Dallasem, čile se spekulovalo, jestli v případě návratu do extraligy posílíte Vítkovice, nebo Třinec. Jak jste tuto přetahovanou vnímal?

Vnímal jsem to hodně, protože jsem tu přetahovanou sám vyvolal. Chtěl jsem si obhlédnout možnosti, které na severní Moravě jsou, a jaký má kdo zájem, kdyby to v NHL nevyšlo. A ten přehled do dalších let jsem získal. Vím, co můžu čekat, donekonečna v NHL nebudu.

A co reprezentace? Prioritou je každý rok boj o Stanley Cup, ale národní tým pro vás ještě není uzavřenou kapitolou, ne?

Spíš bych to nechal mladším a nehrnul se tam. Pokud by měl někdo velký zájem, abych reprezentoval, uvažoval bych o tom, ale myslím, že by se měli dopředu tlačit mladší kluci. Místo pro mě by asi ani nezbylo.

Líbí se vám nové dresy se lvem namísto velkého státního znaku?

Vždycky jsem říkal, že se mi nejvíce líbí dresy se státním znakem. Bylo úžasné nosit na prsou ty dvě orlice a dva lvy. Ty dresy byly opravdu krásné a změnilo se to v tohle. Nějakou divnou karikaturu nebo komiks. Vůbec se mi to nelíbí a nevím, proč jsme se do toho pouštěli. Nejsem designér a asi je to něco moderního, co nepochopím, ale je to můj názor. Dříve jsme měli podle mě nejhezčí dresy ze všech.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy