Že Jandač může brzy dostat padáka? Jen vtipkuje. Bude s námi dlouho, zní z Magnitogorsku

jzp jzp
17. 8. 2018 10:07
Josef Jandač už je zabraný do trenérské práce v Magnitogorsku. A i on sám nejspíš občas přemýšlí, jak dlouho v nevyzpytatelném ruském prostředí vydrží.
Josef Jandač
Josef Jandač | Foto: Luboš Vácha

Praha - Už před měsícem předstoupil před své nové svěřence a v ruštině jim nastínil svou vizi úspěšných hokejových zítřků v Kontinentální lize. Od té doby je Jandač pod pečlivým dohledem fanoušků i novinářů.

Médiím neuniklo, že český trenér opakovaně vylíčil své realistické obavy z brzkého vyhazovu. Pro deník Sport naposledy prohlásil: "Děti jsem do Magnitogorsku tahat nechtěl. Navíc s rizikem, že se v říjnu můžu vrátit zpátky." 

"Důležitý je kontext. Myslel to jako vtip, usmíval se," reagoval na trenérovy věty pro list Sport-Express viceprezident Metallurgu Gennadij Veličkin. "Jandač k nám přišel se vší vážností a na dlouhou dobu. Akorát má malá dvojčata, která chodí do školy. S jeho skvělou rodinou jsem se setkal na soustředění v Německu. Titulek je zkrátka jedna věc, realita druhá."

"Při výběru kouče jsme odvedli dobrou práci, což děláme dlouhodobě," pokračoval Veličkin. "Další trenéry máme na seznamu. Už vím, kdo mužstvo pravděpodobně povede za čtyři, pět, sedm let."

Letmá výprava do historie však nenaznačuje, že Magnitogorsk pracuje s trenérským postem zrovna koncepčně. 

Od roku 2005, kdy v klubu skončil první zahraniční kouč Marek Sýkora, prošlo Metallurgem dvanáct trenérů. Rekordmanem je Kanaďan Mike Keenan, který jako jediný přežil dvě kompletní sezony. Skončil až zkraje té třetí. K silnému postavení mu pomohl zisk Gagarinova poháru. 

Je příhodné, že za posledních 13 let odolávat padáku nejdéle právě muž přezdívaný "Železný Mike".

Jiní trenéři vcelku běžně přicházeli a odcházeli v průběhu ročníku. Nejkratší pobyt zaznamenal Alexandr Barkov. Otec ofenzivní hvězdy Floridy Aleksandera Barkova dostal vyhazov zhruba po měsíci.

Drsné východní poměry poznali také Češi. Posledním lodivodem, jenž v libovolném ruském klubu vydržel alespoň sezonu, byl před šesti lety Miloš Říha. Později však z Petrohradu nedobrovolně odešel, byť vedl ligovou tabulku. Naposledy zkoušel v Rusku prorazit Václav Sýkora, ale v Čerepovci si balil kufry po měsíci.

Uplynuly tři roky a pozici hlavního kouče ruského mužstva zkusí ustát Jandač, o něhož Magnitogorsk stál už v minulosti. 

Teď ho konečně ulovil, což viceprezident Veličkin komentoval slovy: "Někteří tvrdí, že tenhle český specialista nikdy nevyhrál nic velkého. Je ale ohromně pracovitý a klade si velké cíle. A když člověk o něco bojuje, dřív nebo později toho dosáhne. Josef navíc vedl reprezentaci na tak prestižních akcích, jako je Světový pohár a olympiáda. Má dost zkušeností, takže o něm nepochybujeme a věříme mu."

Jandač si do Magnitogorsku přivedl asistenta Jiřího Kalouse a po boku má rovněž bývalého forvarda Viktora Kozlova.

I když Metallurg po posledním vyřazení v konferenčním semifinále omladil, pořád má díky štědrosti miliardáře Viktora Rašnikova dost osobností. Brankář Vasilij Košečkin, bek Viktor Antipin či ofenzivní lídr Sergej Mozjakin patří v Evropě k naprosté špičce.

"Budeme bojovat o finále," předpokládá Veličkin. Ostrá sezona a cesta za vysokým cílem začíná Jandačovi a spol. 2. září.

Takhle se Jandač představoval hokejistům Magnitogorsku:

Jandač předstoupil před své nové svěřence a v ruštině jim nastínil svou vizi. | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 2 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy