Že Jandač může brzy dostat padáka? Jen vtipkuje. Bude s námi dlouho, zní z Magnitogorsku

jzp jzp
17. 8. 2018 10:07
Josef Jandač už je zabraný do trenérské práce v Magnitogorsku. A i on sám nejspíš občas přemýšlí, jak dlouho v nevyzpytatelném ruském prostředí vydrží.
Josef Jandač
Josef Jandač | Foto: Luboš Vácha

Praha - Už před měsícem předstoupil před své nové svěřence a v ruštině jim nastínil svou vizi úspěšných hokejových zítřků v Kontinentální lize. Od té doby je Jandač pod pečlivým dohledem fanoušků i novinářů.

Médiím neuniklo, že český trenér opakovaně vylíčil své realistické obavy z brzkého vyhazovu. Pro deník Sport naposledy prohlásil: "Děti jsem do Magnitogorsku tahat nechtěl. Navíc s rizikem, že se v říjnu můžu vrátit zpátky." 

"Důležitý je kontext. Myslel to jako vtip, usmíval se," reagoval na trenérovy věty pro list Sport-Express viceprezident Metallurgu Gennadij Veličkin. "Jandač k nám přišel se vší vážností a na dlouhou dobu. Akorát má malá dvojčata, která chodí do školy. S jeho skvělou rodinou jsem se setkal na soustředění v Německu. Titulek je zkrátka jedna věc, realita druhá."

"Při výběru kouče jsme odvedli dobrou práci, což děláme dlouhodobě," pokračoval Veličkin. "Další trenéry máme na seznamu. Už vím, kdo mužstvo pravděpodobně povede za čtyři, pět, sedm let."

Letmá výprava do historie však nenaznačuje, že Magnitogorsk pracuje s trenérským postem zrovna koncepčně. 

Od roku 2005, kdy v klubu skončil první zahraniční kouč Marek Sýkora, prošlo Metallurgem dvanáct trenérů. Rekordmanem je Kanaďan Mike Keenan, který jako jediný přežil dvě kompletní sezony. Skončil až zkraje té třetí. K silnému postavení mu pomohl zisk Gagarinova poháru. 

Je příhodné, že za posledních 13 let odolávat padáku nejdéle právě muž přezdívaný "Železný Mike".

Jiní trenéři vcelku běžně přicházeli a odcházeli v průběhu ročníku. Nejkratší pobyt zaznamenal Alexandr Barkov. Otec ofenzivní hvězdy Floridy Aleksandera Barkova dostal vyhazov zhruba po měsíci.

Drsné východní poměry poznali také Češi. Posledním lodivodem, jenž v libovolném ruském klubu vydržel alespoň sezonu, byl před šesti lety Miloš Říha. Později však z Petrohradu nedobrovolně odešel, byť vedl ligovou tabulku. Naposledy zkoušel v Rusku prorazit Václav Sýkora, ale v Čerepovci si balil kufry po měsíci.

Uplynuly tři roky a pozici hlavního kouče ruského mužstva zkusí ustát Jandač, o něhož Magnitogorsk stál už v minulosti. 

Teď ho konečně ulovil, což viceprezident Veličkin komentoval slovy: "Někteří tvrdí, že tenhle český specialista nikdy nevyhrál nic velkého. Je ale ohromně pracovitý a klade si velké cíle. A když člověk o něco bojuje, dřív nebo později toho dosáhne. Josef navíc vedl reprezentaci na tak prestižních akcích, jako je Světový pohár a olympiáda. Má dost zkušeností, takže o něm nepochybujeme a věříme mu."

Jandač si do Magnitogorsku přivedl asistenta Jiřího Kalouse a po boku má rovněž bývalého forvarda Viktora Kozlova.

I když Metallurg po posledním vyřazení v konferenčním semifinále omladil, pořád má díky štědrosti miliardáře Viktora Rašnikova dost osobností. Brankář Vasilij Košečkin, bek Viktor Antipin či ofenzivní lídr Sergej Mozjakin patří v Evropě k naprosté špičce.

"Budeme bojovat o finále," předpokládá Veličkin. Ostrá sezona a cesta za vysokým cílem začíná Jandačovi a spol. 2. září.

Takhle se Jandač představoval hokejistům Magnitogorsku:

Jandač předstoupil před své nové svěřence a v ruštině jim nastínil svou vizi. | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy