Že Jandač může brzy dostat padáka? Jen vtipkuje. Bude s námi dlouho, zní z Magnitogorsku

jzp jzp
17. 8. 2018 10:07
Josef Jandač už je zabraný do trenérské práce v Magnitogorsku. A i on sám nejspíš občas přemýšlí, jak dlouho v nevyzpytatelném ruském prostředí vydrží.
Josef Jandač
Josef Jandač | Foto: Luboš Vácha

Praha - Už před měsícem předstoupil před své nové svěřence a v ruštině jim nastínil svou vizi úspěšných hokejových zítřků v Kontinentální lize. Od té doby je Jandač pod pečlivým dohledem fanoušků i novinářů.

Médiím neuniklo, že český trenér opakovaně vylíčil své realistické obavy z brzkého vyhazovu. Pro deník Sport naposledy prohlásil: "Děti jsem do Magnitogorsku tahat nechtěl. Navíc s rizikem, že se v říjnu můžu vrátit zpátky." 

"Důležitý je kontext. Myslel to jako vtip, usmíval se," reagoval na trenérovy věty pro list Sport-Express viceprezident Metallurgu Gennadij Veličkin. "Jandač k nám přišel se vší vážností a na dlouhou dobu. Akorát má malá dvojčata, která chodí do školy. S jeho skvělou rodinou jsem se setkal na soustředění v Německu. Titulek je zkrátka jedna věc, realita druhá."

"Při výběru kouče jsme odvedli dobrou práci, což děláme dlouhodobě," pokračoval Veličkin. "Další trenéry máme na seznamu. Už vím, kdo mužstvo pravděpodobně povede za čtyři, pět, sedm let."

Letmá výprava do historie však nenaznačuje, že Magnitogorsk pracuje s trenérským postem zrovna koncepčně. 

Od roku 2005, kdy v klubu skončil první zahraniční kouč Marek Sýkora, prošlo Metallurgem dvanáct trenérů. Rekordmanem je Kanaďan Mike Keenan, který jako jediný přežil dvě kompletní sezony. Skončil až zkraje té třetí. K silnému postavení mu pomohl zisk Gagarinova poháru. 

Je příhodné, že za posledních 13 let odolávat padáku nejdéle právě muž přezdívaný "Železný Mike".

Jiní trenéři vcelku běžně přicházeli a odcházeli v průběhu ročníku. Nejkratší pobyt zaznamenal Alexandr Barkov. Otec ofenzivní hvězdy Floridy Aleksandera Barkova dostal vyhazov zhruba po měsíci.

Drsné východní poměry poznali také Češi. Posledním lodivodem, jenž v libovolném ruském klubu vydržel alespoň sezonu, byl před šesti lety Miloš Říha. Později však z Petrohradu nedobrovolně odešel, byť vedl ligovou tabulku. Naposledy zkoušel v Rusku prorazit Václav Sýkora, ale v Čerepovci si balil kufry po měsíci.

Uplynuly tři roky a pozici hlavního kouče ruského mužstva zkusí ustát Jandač, o něhož Magnitogorsk stál už v minulosti. 

Teď ho konečně ulovil, což viceprezident Veličkin komentoval slovy: "Někteří tvrdí, že tenhle český specialista nikdy nevyhrál nic velkého. Je ale ohromně pracovitý a klade si velké cíle. A když člověk o něco bojuje, dřív nebo později toho dosáhne. Josef navíc vedl reprezentaci na tak prestižních akcích, jako je Světový pohár a olympiáda. Má dost zkušeností, takže o něm nepochybujeme a věříme mu."

Jandač si do Magnitogorsku přivedl asistenta Jiřího Kalouse a po boku má rovněž bývalého forvarda Viktora Kozlova.

I když Metallurg po posledním vyřazení v konferenčním semifinále omladil, pořád má díky štědrosti miliardáře Viktora Rašnikova dost osobností. Brankář Vasilij Košečkin, bek Viktor Antipin či ofenzivní lídr Sergej Mozjakin patří v Evropě k naprosté špičce.

"Budeme bojovat o finále," předpokládá Veličkin. Ostrá sezona a cesta za vysokým cílem začíná Jandačovi a spol. 2. září.

Takhle se Jandač představoval hokejistům Magnitogorsku:

Jandač předstoupil před své nové svěřence a v ruštině jim nastínil svou vizi. | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 40 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy