Čtyři gayové v každém týmu NHL? Určitě ne. Kvůli prostředí končí už jako děti, tvrdí brankář

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 8. 2018 6:05
Podle švédského brankáře Vancouveru Anderse Nilssona je hokejové prostředí natolik maskulinní, že vytlačuje talenty s menšinovou sexuální orientací.
MS 2014,Rusko-Švédsko: Anders Nilsson
MS 2014,Rusko-Švédsko: Anders Nilsson | Foto: Robert Kučera

Praha - Aby podpořil své homosexuální kamarády, kteří neměli jednoduché dospívání, ozdobil Nilsson před dvěma roky zadní část své masky duhovou vlajkou (tu používá LGBT, hnutí sdružující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby). "Je načase, aby hokej této problematice věnoval pozornost," řekl listu The Buffalo News.

Sám jde příkladem. Nepřehlédnutelný dvoumetrový muž, jenž na posledním mistrovství světa pomohl Švédsku ke zlatu, nedávno poskytl rozhovor deníku Sportbladet, v němž o vztahu mezi hokejem a homosexualitou otevřeně mluví.

Téma je pro někoho stále tabu. Žádný hráč v historii NHL ještě nepřiznal, že je gay. 

"Říká se, že v každém týmu jsou tři čtyři homosexuálové. Myslím, že to tak určitě není," vykládá 28letý brankář. "Hokejisté s touhle orientací skončili už jako děti. Nikdo z nich se neodvážil pokračovat. Když si vás v kabině dobírají, nemůžete mít radost ze hry."

Nilsson vyrůstal v Lulee a při vzestupu mládežnickými kategoriemi klubu zaslechl ledacos. "Seš teplouš nebo co?!" volal vcelku běžně jeden spoluhráč na druhého. Padaly i ostřejší výrazy. Ale vše v rámci jakéhosi hokejového žargonu a s významovou vyprázdněností, ne s cílem parťáka ranit.

"Bylo to podobné jako říkat 'kur..' nebo 'do pr…e'. Nikdo si ve skutečnosti nemyslel, že v mužstvu by mohl být homosexuál," vypráví Nilsson.

Ti, kteří mezi gaye patřili, se však v takovém prostředí necítili zrovna pohodlně. K tomu Nilsson dodává: "V týmovém sportu chtějí lidé zapadnout, být jako ostatní, cítit pospolitost. Když někdo jde doprava, jdou i ostatní. Homosexuálové svou orientaci neodhalují, protože nechtějí ztratit kamarády, případně nechtějí být viděni jinak."

"Takhle přicházíme o homosexuální hráče, kteří by jinak mohli být dobří jako Sidney Crosby, Connor McDavid nebo Wayne Gretzky. To nevíme. Ztrácíme talenty," pokračuje gólman kanadského Vancouveru.

K proměně hokejového macho prostředí mají přispět trenéři: "Když někdo řekne 'hraješ jako teplouš', musí se ozvat kouč. Jinak to kluci přijmou za své."

Duhová trička, ale i pokuty

Nilssonův názor je v souladu s politikou NHL, která pod heslem "hokej je pro všechny" mimo jiné prodává oblečení s duhovými motivy. Hráči si ve vybraných zápasech omotávají hůl pestrobarevnou páskou, někteří - jako třeba washingtonský brankář Braden Holtby - pravidelně navštěvují pochody hrdosti, jejichž českou variací je festival Prague Pride.

Zámořská liga při snaze o začleňování sexuálních menšin sem tam sahá i k trestům. Nejznámější je případ z předminulého play off, kdy kapitán Anaheimu Ryan Getzlaf dostal za homofobní nadávku rozhodčímu pokutu deset tisíc dolarů.

"Na slovech záleží a Getzlafova slova jsou urážlivá. Mluva považovaná za homofobní nepatří do sportu. Tohle je další příležitost, jak hráče, týmy a fanoušky vzdělat," uvedla iniciativa You Can Play, která podporuje LGBT sportovce a s NHL úzce spolupracuje.

Někteří fanoušci chtěli za Getzlafa pokutu zaplatit, ale vybrali jen zlomek peněz.

Sám útočník reagoval vágní omluvou: "Padla nějaká slova, nedá se říct, že by mířila na někoho konkrétního. Byl to jen takový komentář. Musím být víc zodpovědný za slova, která používám. Neměl bych být vulgární. Tečka. Měli bychom mít o trochu větší respekt ke hře, je to i moje starost."

Getzlaf vyvázl z incidentu ještě dobře. Forvard Andrew Shaw dostal za podobný prohřešek pětitisícovou pokutu a stopku na jeden zápas.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

Další zprávy