Hon na čarodějnice, říká designér k reakcím na logo hokeje. Ale bije do očí, že neproběhla soutěž

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 6. 2018 12:29
Místo státního znaku bude na dresech reprezentantů logo. Hokejový svaz představil radikální novinku v rámci 110. výročí své existence, ale fanoušky nepotěšil. Většinu z nich naopak rozzuřil. "Reakce je neadekvátní, jde o standardně odvedenou práci," myslí si grafický designér z UMPRUM Petr Krejzek. Má ovšem i výhrady.
Na dresech hokejové reprezentace nově nebude státní znak, ale logo svazu.
Na dresech hokejové reprezentace nově nebude státní znak, ale logo svazu. | Foto: ČTK

Vzbudilo nové logo na reprezentačních dresech rozhořčené reakce oprávněně, nebo grafici odvedli dobrou práci?

Běžné občany nějakým způsobem pobouřilo, že už na dresech není státní znak. Došlo k přenesení znaku, v tomto případě lva, do jistého uvolněného popového symbolu, což mají v hokeji třeba Američané, Kanaďané, Švédové. Svaz zřejmě chtěl prezentovat moderní trendy v grafickém designu, které jsou poplatné skoro až kolotočářské kultuře. Ale v dobrém slova smyslu. Proč ne. Já proti tomu nic nemám. Nemusí se mi ale úplně líbit grafická zkratka lva, představil bych si něco invenčnějšího v kresbě, detailu.

Poznal byste, že logo, které je součástí nové vizuální identity svazu, se vztahuje k hokeji?

Poznal bych, že jde o něco sportovního. Osamoceně bych tam hokej asi neviděl, ale předpokládám, že to bude fungovat v nějakém vizuálním stylu - s názvem svazu. Určitě to má sportovního ducha - je to dynamické, až bych řekl komiksové. 

Změna měla hlavně ekonomické důvody, dresy v dřívější podobě si svaz nemohl právně chránit. Prodával je kdekdo. Přesto - je nové logo adekvátní náhradou za státní znak, k němuž mají Češi v různé míře citový vztah?

Myslím, že máme spíš nebezpečně přecitlivělý vztah k národnímu symbolu. V této rovině jsme trošku zůstali v devatenáctém století. Není už přežitek taková nacionalistická identifikace v rámci sportu? Nejsme pozadu za první ligou hokeje právě i proto, že úzkostlivě řešíme státní symboly tam, kde bychom měli být velkorysí a dynamičtí ve vztahu k proměnám doby? Mně osobně je jedno, jestli je znak takový, nebo makový; důležité je, že na něm zůstává lev. Pak už je to otázka sémiotiky. Vidíte lva, který je asociací na něco českého. Stejně jako Kanaďané mají javor, Švédové tři korunky.

Petr Krejzek

Petr Krejzek

Od roku 2014 je vedoucím Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Spoluvlastní studio ReDesign, v rámci něhož se podílel například na vizuální proměně časopisu Respekt. Za svou práci získal řadu ocenění (European Design Awards, Bienále Brno).

A čím si vysvětlujete ty rozhořčené reakce? Platí obecně, že lidé mají k novým logům rezervovaný až negativní vztah?

Jsem z toho trošku perplex, protože jako grafický designér sleduji za poslední dobu výkřiky na téma "grafický design", kterému každý rozumí. Každý do něj kecá. A věci, které by snesly víc kritiky… Například v Dejvicích vytvořili Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky. Proběhlo to bez soutěže a výsledkem je architektonická obluda obalená igelitem, která tady bude stát ještě sto let.

Nechápu, proč veřejnost neprotestuje také proti takovým zhůvěřilostem, které se dějí v architektuře a mají fatální vliv na podobu našeho prostředí. Místo toho útočí na v podstatě standardně odvedenou práci, kdy grafici vytvořili fungující systém. Domnívám se, že reakce veřejnosti je neadekvátní. Trošku hon na čarodějnice. Co ale vidím jako nedostatečný výstup z celé práce, je podoba dresu.

Vypadá lacině, jak často zaznívá?

Je zbytečně přeplácaný různými grafickými prvky, působí roztříštěně a zmatečně. Je vidět, že vznikal pod tlakem různých názorů a není výsledkem kvalitního rozhodnutí nějakého osvíceného supervizora, což celý vizuální vjem sráží hodně dolů, řekl bych, že až k balkánským nížinám, jestli mi rozumíte.

Mnozí fanoušci nejdřív nepoznali, že lev má v tlamě puk. Co vy?

Ani já jsem ho tam nepoznal, potřeboval jsem vysvětlení. Teď už ho tam vidím normálně. Lépe to určitě funguje na červeném dresu, na bílém už tak moc ne. Myslím, že jde i o zvyk, než se usadí emoce. Když Juventus Turín před časem také měnil svoje tradiční logo s erbem na v podstatě minimalistický černý typografický symbol, fanoušci a veřejnost ty kluky grafiky dokonce chtěli zabít a jejich studio vypálit. A dnes je tento vizuál opěvovaný za přímočarou odvážnou podobu. Chápu, že hokej vzbuzuje emoce, ale také je potřeba si uvědomit, že vše chce svůj čas.

Svaz představoval novinku určitým příběhem. Například tvar hřívy lva má evokovat šest hráčů na ledě. Je dobře, pokud jsou zapotřebí tyto vysvětlivky? Nemělo by logo mluvit samo za sebe?

Tohle jsou spíš berličky, legenda, která logo podporuje. Problém by byl, kdybyste nevěděl, jestli je to lev, nebo koza. Tohle je jasný lev. Pak je otázka, jestli se vám líbí, nebo ne. To je asi jako v politice, kdy padesát jedna procent lidí volilo Zemana a čtyřicet devět Drahoše.

Objevují se i reakce, že logo je vlastně reklamou na švédského výrobce náklaďáků. Svaz protiargumentuje tím, že dnes už každé logo připomíná nějaké předchozí. Je to tak?

Myslíte Scania? To je směšné. Design je přece o přebírání štafety od jiných designerů, o sledování designerského pole. Je to přejímání myšlenek a jejich rozvíjení do dalších kontextů. Je to normální proces, který se podobá permanentní evoluci. Něco vymyslíte, někdo další pak vaše myšlenky využije a posune je do další roviny. Grafických symbolů lva jsou tisíce, miliony.

Tady je ale špatně, že se vše soustředí jen na jednoho lva. Musíte to vidět v širším kontextu. Předtím byla vizuální identita svazu roztříštěna do desítek nesouvisejících logotypů. Nyní proběhlo racionální uchopení celého problému do jednotícího systému, kdy bylo navrženo nové písmo Hokejista a vytvořen grafický manuál, podle nějž budou nastavena nějaká pravidla. Vždyť to je ta nejpodstatnější práce, symbol lva je v tomto smyslu jen jedním prvkem.

Neměla by loga, která Česko prezentují ve světě, což u hokeje jakožto národního symbolu určitě platí, vzejít z veřejné soutěže?

Já neznám pozadí. Nevím, jestli je hokejový svaz financovaný státem, nebo jde o soukromou organizaci.

Zčásti je financovaný státem.

Pak bych řekl, že rozhodně měl udělat veřejnou soutěž. Pokud je v současnosti nějaká organizace veřejná, tak i kdyby tomu tak bylo jen z jednoho procenta, veřejnost má právo na účast. Myslím, že venku by si to nikdo nelajznul. Dneska se dělají veřejné soutěže na kdejakou blbost, takže tohle je do očí bijící.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy