Lotyšská cesta, atraktivní hokej, návrat ztraceného syna. Hostákův Zlín vstupuje do roku jedna

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 8. 2018 6:20
Zarputilou defenzivu vystřídal aktivní hokej, který zlínské Berany dostal skoro do čtvrtfinále. Ve stejném projevu hodlají Moravané pokračovat rovněž v blížící se extraligové sezoně. Ovšem už bez opor Kašíka, Bukartse nebo Šťastného. Jak se ševci vyrovnají s odchodem těchto jmen? Jaké je vést zlínský klub jako generální manažer? V rozhovoru Aktuálně.cz odpovídá Martin Hosták.
GENERÁLNÍ MANAŽER. Martin Hosták stojí na prahu druhé sezony v čele zlínského hokeje.
GENERÁLNÍ MANAŽER. Martin Hosták stojí na prahu druhé sezony v čele zlínského hokeje. | Foto: ČTK

Do startu extraligy zbývá už jen necelý měsíc. Jak se těšíte?

Musím říct, že se nemůžu dočkat. Jaro a léto bývá složité, dělal jsem takovou práci všeho druhu, jenom ne hokej. Proto už se na něj těším.

V pozici generálního manažera chystáte klub na extraligu podruhé. Kolik máte v přípravě práce v porovnání s loňským ročníkem?

Připadá mi, že to letos bylo ještě těžší než v první sezoně. Zejména co se týče obcházení partnerů a skládání rozpočtu, nějaká práce tam ještě zbyla. Opravdu už se těším, až začneme hrát hokej a začnu se zabývat věcmi, které jsou mi bližší. Letní období je náročné.

V názvu zlínského klubu už nefiguruje firma Aukro. Půjdete tedy do nové sezony jen jako Berani Zlín, a to s více hlavními partnery?

Zatím to tak je, ale já doufám, že to ještě není definitivní. Více k tomu v současné době nemůžu říct, protože jednání stále probíhají.

Pozn. red.: Tento rozhovor vznikal v době, kdy nový sponzor ještě nebyl oficiálně znám. Ve středu večer ale Zlín oznámil, že titulárním sponzorem bude společnost PSG, která byla partnerem týmu už v letech 2008-17.

Před rokem jste přicházel do klubu, který nebyl v dobré finanční kondici. Povedlo se vám během roku zlínský hokej stabilizovat?

Myslím, že se to povedlo, a zároveň doufám, že se situace ještě malinko zlepší. Minulý rok byl pro mě rokem nula a teď nastal první rok, kdy můžu začít pracovat. Stále ještě zbývá dost práce k tomu, aby klub vypadal podle mých představ.

Vloni jste ve Zlíně vyhlásili jako cíl extraligové čtvrtfinále, a přestože tým skončil v předkole, byl jste s jeho výkony spokojen. Je to tak?

Čtvrtfinále byla spíš taková vysněná meta, i když jsme k ní nakonec byli velmi blízko. Skončili jsme o dva body za šestým místem, v předkole nás v těsných zápasech vyřadila Olomouc. Letos chceme opět postoupit do vyřazovacích bojů a být připravení. Většina týmů bude mít podobný cíl.

Sám jste ještě jako expert České televize říkal, že Zlín nehraje příliš atraktivní hokej. Změnilo se to v uplynulé sezoně k lepšímu?

Zlepšilo se to. Hráli jsme aktivnější hokej s daleko větším pohybem a agresivnějším napadáním než v předchozích sezonách. Vyhovovalo mi to a trenéři pokračují v takovém hokeji. Chceme hru tvořit, nikoli pouze bořit. Odvedli jsme v tomto směru spoustu práce.

Bylo nutné přejít ze stylu, který byl dříve velmi defenzivní?

Když se podíváte i na mezinárodní hokej, dnes se vyhrává aktivní hrou. Tak, že soupeři nedáte ani metr prostoru na rozehrávku. Ti, kteří hrají pasivně, velké úspěchy nezískávají, ať mluvíme o NHL, o mistrovství světa, nebo o juniorech, je to světový trend. Není to tak, že aktivně za cenu porážek. Právě aktivní hokej nás má přivést k vítězstvím.

Po loňské sezoně odešli ze Zlína klíčoví hráči typu Libora Kašíka, Robertse Bukartse, Davida Šťastného či Ondřeje Veselého, který ukončil kariéru. Jak těžké bude nahradit takové osobnosti?

Myslím, že kluci, kteří přišli, by je svým způsobem nahradit mohli. Vrátil se Kuba Sedláček a má velkou chuť dokázat, že patří do české špičky. Do KHL odcházel jako reprezentační gólman. Doufám, že Kašu (Libor Kašík) nahradí. Co se týče Davida Šťastného a Ondry Veselého, věřím, že jejich role by mohli převzít Michal Poletín nebo Kuba Herman. Navíc se vrátil Nicolas Werbik ze zámoří. Nahradit Robertse Bukartse už bude složitější, byl to tahoun týmu. Na druhou stranu teď nemáme jednoho lídra, který získává všechny body, ale budeme mít tři vyrovnané lajny. Může to být nakonec naše výhoda.

Sedláček se vracel už vloni přes Hradec Králové, ale za Patrikem Rybárem se neprosadil. Potom odchytal už pouze devět utkání za Bolzano a Slovan. Pomůže mu návrat do mateřského klubu?

Loňská sezona byla pro něho taková nijaká. Ale věřím, že potenciál má pořád a že chytat umí, že chytat nezapomněl. Snad to letos předvede.

O angažmá bojuje na zkoušce útočník Edgars Kulda, udrželi jste zadáka Ralfse Freibergse. Proč se Zlín vydal po lotyšské cestě?

Máme na ně dobré reference, Kuba Sedláček v Lotyšsku dlouho byl. A ti kluci si zkrátka řekli, že jsme dobrá destinace. Je důležité, abychom vůči hráčům vystupovali fér. Aby dostali všechno, co měli slíbené, aby v rámci našich možností všechno klapalo, jak má. Kluci si toho cení a řeknou si to mezi sebou. Navíc Zlín je příjemné místo k životu a není důvod sem nejít. Máme o nich více informací než o jiných hráčích ze zahraničí a oni mají více informací o Zlíně. Proto můžeme každý rok někoho vyzkoušet.

Osvědčili se vám i charakterově?

Jasně. To jde ruku v ruce. Když někdo přichází, člověk zjišťuje charakter z možných zdrojů. A my ty reference díky Kubovi Sedláčkovi nebo díky lotyšským klukům, kteří tady jsou, máme a máme jich třeba více než jiné mančafty. To je asi důvod, proč jdeme lotyšskou cestou.

Platí pořád vize, že chcete hrát se Zlínem do tří let o medaile?

V zásadě ano. Je to otázka finančního zabezpečení, práce s klukama, které v klubu máme, a otázka toho, jak budou dál růst. Teď by měla přijít silná generace odchovanců v ideálním hokejovém věku. Pokud se podaří je udržet a možná některé přesvědčit, aby se vrátili domů, není nereálné, abychom v horizontu dvou nebo tří let pomýšleli na usídlení v šestce.

Na zlínském stadionu Luďka Čajky se má instalovat multimediální kostka nad led, také vy jste mluvil o plánované rekonstrukci celého stadionu. Jak momentálně vypadá tato situace?

Výběrové řízení na kostku se trochu vleče kvůli legislativním věcem a různým odvoláním. Ale kostka v úvodu letošní sezony bude. Je možné, že už na první zápas, ale to není jisté. Letos přibude také kompletní kamerový systém pro videorozhodčího a trenérskou výzvu. Co se týče rekonstrukce, připravujeme materiál pro zastupitele, aby se k tomu mohli vyjádřit a proces se mohl dál vyvíjet. Byl bych rád, kdyby se to dotáhlo. Atmosféra ve Zlíně je taková, že už je na rekonstrukci nejvyšší čas.

Před rokem bylo velkým překvapením, když jste se stal generálním manažerem Zlína, aniž byste s klubem dříve spolupracoval nebo zde hrál jako hokejista. Jak zpětně hodnotíte první rok na Moravě?

Našel jsem ve Zlíně velice přátelské prostředí. Lidé tu hokejem žijí, takže když budeme tvrdě pracovat a posouvat hokej dopředu, budou tím žít ještě více. Rád bych tady rozdělanou práci dokončil. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stanjura prověří postup Finanční správy v reklamní větvi Čapího hnízda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo. V pátek řekl, že bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení a připomněl, že kauza ještě není uzavřená, protože odložení případu policií a dozorujícím státním zástupcem nyní prověřuje pražské vrchní státní zastupitelství.

Kauza se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

"Jediné, co mohu, a to určitě udělám: posoudím, zda splnili zákonné limity. Zda ta spolupráce byla, zda nedošlo k nějakému pochybení - třeba, že propásli nějaké lhůty v okamžiku, kdy nereagovali a reagovat mohli," řekl k úloze finanční správy ministr a doplnil, že o dohledu vrchního státního zastupitelství ví z veřejných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy