Podle letních prognóz zámořských novinářů měli letos o Calder Trophy pro nejlepšího zelenáče hokejové NHL zabojovat až tři Češi.
Realita je však zatím pochmurná. Filip Zadina sbírá zkušenosti na farmě, Martin Nečas tam spadl po dvou týdnech. Filip Chytil sice hraje za Rangers, ale hledá loňský elán. Z "ukrytých" nadějí, jako je třeba Tomáš Hyka ve Vegas, nikdo vyloženě nezáří.
Pozadu jsou však mnozí opěvovaní mladíci. A ti, kteří překvapují skvělým startem, stejně nestíhají tempo vancouverského Petterssona. Ten v 15 zápasech nastřádal 17 bodů (10+7) a je hlavním favoritem na Calderovu trofej.
"Nečekal jsem, že touhle dobou bude takhle dobrý," přiznal analytik stanice TSN Craig Button.
Ve svém žebříčku před draftem 2017 zapsal Petterssona "až" na osmé místo za Nečase a v jinak chválou oplývajícím hodnocení mu dal průměrnou známku za střelbu.
Mladičký Seveřan měl tehdy za sebou skvělý ročník ve druhé švédské lize a díky zájmu Vancouveru šel na řadu jako celková pětka.
Kdyby se manažeři klubů mohli o rok později opravit, z pětky by možná byla jednička. Pettersson si totiž nečekaně podmanil nejvyšší domácí soutěž, za výkony v ní bral šest individuálních cen.
Po nevyhnutelném odchodu do NHL nezpomalil. V prvních deseti duelech dal stejný počet gólů, což zvládl jako teprve pátý hráč za posledních sto let. Zdá se, že Buttonovu připomínku ke střele vzal na vědomí.
K tomu navzdory nízkému věku dobře brání. Také příkladně rozdává pasy a je těžko předvídatelný.
Díky tomu je mozkem přesilovek Vancouveru. Jinak jako centr vede druhou formaci s Nikolajem Goldobinem a vycházející hvězdou Brockem Boeserem, který však momentálně marodí s třísly.
Duo Pettersson - Boeser nejvíc zazářilo zkraje listopadu. Prvně jmenovaný vykřesal z vítězné třináctigólové přestřelky proti Coloradu pět bodů (2+3) a zaujal skvostnou nahrávkou o mantinel. Boeser pohotově skóroval:
Akce připomněla bratry Sediny, kteří se v podobných fintách vyžívali.
"Elias nám bude muset zaplatit! Na tuhle akci máme autorská práva, nemůžete ji jen tak ukrást," vtipkoval Henrik, jenž spolu se svým dvojčetem Danielem ukončil ve Vancouveru kariéru teprve loni.
Jedna éra tím definitivně padla. Sedinové byli na vrcholu v roce 2011, kdy jim ke Stanley Cupu scházela jediná výhra a kdy vládli ligové produktivitě. Pak stále intenzivněji pociťovali přibývající roky a roli švédského ofenzivního lídra převzal washingtonský Nicklas Bäckström.
Jeho nástupcem by měl být Pettersson. O tom, že jeho potenciál leží hodně vysoko, svědčí hráči, s nimiž je srovnáván. Padají jména jako Peter Forsberg či Pavel Dacjuk.
O zázračném Švédovi už hovořil i Wayne Gretzky, který pro stanici Sportsnet volil vcelku silná slova: "Myslím, že Elias se mi v hodně věcech podobá. Tvůrčími schopnostmi a citem pro hru se může srovnávat s kýmkoliv."
"Hraje podobně jako Crosby nebo dokonce tak, jak jsem hrával já," pokračoval legendární Kanaďan. "Jde o to, že musí využívat svůj přehled a spoléhat na instinkt a schopnosti, protože to není velký chlap."
Pettersson měří slušných 188 centimetrů, ale váží nepoměrně málo - 80 kilogramů.
Proto v polovině října neustál hrubý zákrok floridského beka Mikea Mathesona a marodil s otřesem mozku. "Mike byl překvapený tím, jak je Pettersson lehký," komentoval situaci agresorův agent Kent Hughes.
Přestože švédský centr chyběl dva týdny, zůstal nejproduktivnějším nováčkem NHL a navíc získal cenu pro nejlepšího zelenáče za říjen. Panují však pochybnosti, zda senzační tempo udrží. V posledních čtyřech utkáních vyšel naprázdno.
Pokud by ale získal alespoň 61 bodů, překonal by nejproduktivnějšího nováčka v historii Canucks. Pavla Bureho.