Kemp NHL, aneb když se 40 mladíků rve o místo na slunci. Je to boj, říká Lukáš Jašek z Vancouveru

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
9. 8. 2016 5:28
Vancouver ho loni draftoval až v šestém kole ze 174. místa. Hráči z takových pater obvykle v následujících kempech příliš neupoutají. To však neplatilo u Lukáše Jaška, který na nováčkovském soustředění Canucks už podruhé za sebou opanoval bruslařský vytrvalostní test a strčil do kapsy všechny své vrstevníky ze zbytku světa. O tom, jak takový kemp probíhá a proč ho Třinec, za který v Česku nastupuje, zatím odmítl pustit do Kanady, mluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Lukáš Jašek na kempu Vancouveru Canucks v NHL
Lukáš Jašek na kempu Vancouveru Canucks v NHL | Foto: Vancouver Canucks

A.cz: Lukáši, loni jste na nováčkovském kempu Vancouveru ovládl bruslařské testy. Jak jste si vedl letos?

Nevím, jak se mi to povedlo, ale zase jsem je vyhrál.

Gratuluji! Jak takový test vlastně probíhá?

Jmenuje se to "beep test". Spočívá v tom, že jezdíte od jedné brankové čáry ke druhé, dokud prostě nepadnete únavou.

Kolik jste zvládl rovinek?

Nevím to úplně přesně, ale kolem padesáti to bylo.

Dostal jste od trenérů pochvalu?

Jasně. Mluvil jsem s trenéry i s generálním manažerem Canucks Jimem Benningem. Chválili mě za kondici, bruslení a taky za to, že jsem za poslední rok přibral asi osm kilo. Dostal jsem to totiž loni za úkol, jelikož jsem byl nejhubenější kluk na kempu. Teď už tomu tak nebylo.

Boj o místo je velký

Jací hráči se vůbec nováčkovského kempu účastní?

Byli tam mladí kluci, kteří byli v posledních letech draftovaní a hráči, kteří jsou v klubu na zkoušce. Většinou ročníky 1991 a mladší.

Jaká byla jeho úroveň? Ve srovnání například s extraligovým tréninkem...

Je tam menší kluziště, což je poznat hlavně v soubojích. Uděláte dva kroky a jste u protějšího mantinelu, všude je blízko. Hra tam je rychlejší, všichni jsou mladí, natěšení, chtějí se ukázat. Je to velký boj.

Mohl byste popsat, jak vlastně celý kemp probíhá?

Hrají se dva modelové zápasy a jinak jsou testy. Těma se začíná, probíhají první dva dny na suchu, třetí den je test na ledě, kde se sleduje technika, bruslení a další věci. Potom už jsou klasické tréninky, kde se sledují celkové dovednosti hráčů.

V modelových zápasech hrají jen hráči z kempu?

Ano. Týmy sestavují kondiční trenéři podle předvedené výkonnosti. Proti žádnému týmu z venku se nehraje. Hráčů tam bylo asi 35 až 40, takže se hrálo zhruba na tři lajny.

Přestup do Kanady mu Třinec zatrhl

Nechtěl Vancouver, abyste se přesunul do kanadské juniorky?

Chtěl. Už jsem dokonce měl dohodnuté angažmá na příští rok, ale bohužel mě nepustil Třinec. V Kanadě to řešili, chtěli mě mít na očích. S Oceláři mám ale ještě na rok smlouvu, takže rozhodují oni.

To tedy asi znamená, že s vámi počítají do prvního týmu, že?

Bylo mi řečeno, že budu nastupovat v prvních třech formacích, tak uvidíme. V Třinci je tým neuvěřitelně nabitý. Když nebude to vytížení takové, budu aspoň dostávat prostor na farmě ve Frýdku v první lize.

To je taky důvod, proč si vás nikdo nevybral v draftu CHL?

Přesně tak. Pro ten draft musí hráče navrhnout agent s tím, že pak musí být k dispozici pro nadcházející sezonu. Nějaké kluby o mě dost stály, ale agent jim bohužel musel říct, že k draftu vůbec nepůjdu.

Mezi českými juniory kraloval

V třinecké juniorce jste měl loni oslnivou bilanci 53 bodů ve 24 zápasech. Za muže jste ale posbíral jen tři body v 25 utkáních. Je dospělý hokej opravdu tolik odlišný?

Ta statistika je u mě dána hlavně vytížením. V juniorce jsem hrál dvacet minut za zápas, v áčku šest. To je obrovský rozdíl. A to nemluvím o přesilovkách. Rozdíl mezi muži a mladými je hlavně v síle. Extraligu hrají obrovští chlapi, kdežto mezi juniory jsou to leckdy ještě děti.

Co říkáte na systém, jakým se v poslední sezoně hrála juniorská extraliga?

Je to nesmysl. Nechápu, jak může 18 týmů vytvořit konkurenceschopné prostředí. Navíc 16 týmů postupovalo do play off, což je úplný nesmysl. Některé týmy už o Vánocích o nic nehrají. Letos se zavádí zpátky play off osmi týmů, což je mnohem lepší. Pořád bude ale hrát zbytečně velké množství týmů.

 

Právě se děje

Další zprávy