Draft nerozhoduje, musíš dřít a nemít strach. Yzermana jsem se ale bál, přiznává čerstvý ženáč Palát

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
5. 8. 2016 6:00
Před pěti lety si ho Tampa v draftu vybrala až jako svou poslední šestou volbu na 208. místě. Přesto však všechny hráče tažené před sebou předčil. Ondřej Palát patří ve floridském klubu mezi nejproduktivnější forvardy a v pětadvaceti letech je dokonce zástupcem kapitána Stevena Stamkose. "Celé je to výsledek mojí tvrdé práce a obrovské dřiny, kterou každý den podstupuji," tvrdí čerstvě ženatý útočník. O svatbě, strachu z šéfa Steva Yzermana i světovém poháru mluví v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ondřej Palát
Ondřej Palát | Foto: ČTK

A.cz: Ondřeji, před pár dny jste vstoupil do svazku manželského. Jak jste si užil tento významný den?

Byl to super den. Od pátku jsme byli s rodinou ve vinici v Zaječí, v sobotu pak dorazili všichni kamarádi a známí. Celkově to byl skvělý víkend.

Nebyl jste nervózní?

To jsem byl asi týden před samotnou svatbou, kdy jsem se bál, jestli to všechno klapne. Pak to ze mě ale spadlo a bylo to příjemné. Třeba se zápasovou nervozitou se tohle srovnat nedá.

Na svatbu mu přiletěl i trenér

Krom kamarádů a rodiny přijel také váš trenér z Tampy Jon Cooper. To není úplně běžné, ne?

Asi ne, ale nic bych v tom nehledal. Byl to nápad mojí přítelkyně, teď už vlastně manželky. Ona se kamarádí s jeho ženou už od dob, co jsem hrál na farmě v Norfolku, kde on trénoval. Sám se s ním znám vlastně nejdéle z lidí v Americe. Oni navíc plánovali nějaký výlet po Evropě, takže to spojili.

Neberete to, jako vyjádření důvěry, že už přece jenom nejste řadový hráč?

Asi jo. Ale jak říkám, nehrabal bych se v tom. Prostě jsme ho pozvali a on přijal.

Kromě vás se o prázdninách ženil taky Radko Gudas a Richard Pánik, že?

Je to tak. Bylo toho hodně. Už jsem rád, že budu mít trochu klid. Byla to docela divočina, konečně už budou i nějaké volné víkendy. Obě jsem si ale užil, navíc jsem po dlouhé době viděl třeba spoluhráče z Norfolku, kde jsme vyhráli Calder Cup.

Měl jste i vy sám na svatbě nějaké spoluhráče?

Jasně. Z Tampy přiletěli Tyler Johnson a Alex Killorn. Dorazili taky Ríša Pánik, Radko Gudas, Jarda Janus, Petr Holík a další kamarádi z Frýdku.

Congrats @pally_18!!!!

Fotka zveřejněná uživatelem Alex Killorn (@akillorn17),

Odpočinek je třeba. Hlavně psychický 

Pojďme od oslav k hokeji. Jak probíhá vaše příprava sezonu? Kotník už vás nelimituje?

Kotník je už úplně v pohodě. Trénuji ve Frýdku-Místku s místním týmem. Teď jsem první týden na ledě, takže je to trochu slabší. Po létě trochu déle trvá, než člověk zkoordinuje všechny svoje pohyby. Je to ale čím dál lepší a cítím se fakt hodně dobře.

Proč netrénuje s Třincem nebo Vítkovicemi? Z Frýdku je to kousek a přece jen to jsou extraligové mančafty...

Nemám důvod. Trénuji tady každý rok. Zázemí je tady skvělé, všechno je na úrovni nejvyšší soutěže. Je tu kvalitní tým, výborné tréninky v tempu s velkým nasazením a v neposlední řadě i schopní trenéři.

Po loňském finále Stanley Cupu jste s Tampou letos znovu došel daleko, do finále konference. Jak tuhle dlouhou zátěž snáší vaše tělo?

Docela to ujde. Jen po sezoně je třeba opravdu na několik týdnů totálně vypnout. Je ohromně důležité, aby si odpočinula zejména hlava. Psychický nápor je totiž o dost větší, než ten fyzický. Já se zrelaxuju, zajdu si na tenis nebo badminton a jinak odpočívám.

Yzerman? Hrozně super chlap

Následující sezona bude posledním rokem vaší stávající smlouvy. Začala už nějaká jednání s klubem ohledně nového kontraktu?

Ne, zatím nic nezačalo. Na to bude dost času během roku a pak po sezoně. Tampa teď bude mít ještě dost práce s tím, aby udržela Kučerova a další kluky, takže na mě přijde řada až za dlouho.

Klíčové byly pro klub podpisy dlouhodobých smluv se Stamkosem a Hedmanem. Je to tak?

Určitě. Jsou to tváře klubu. Stammer je kapitán a Hedy už je v Tampě sedm let. Jsou to opory a nejlepší hráči týmu.

Počítal jste s tím, že Stamkose vedení udrží?

Jestli jsem s tím vyloženě počítal, to nevím. Každopádně jsem ale moc rád, že ho Steve Yzerman podepsal. I vůči fanouškům Stamkos ukázal, že chce zůstat a vyhrát s klubem Stanley Cup. Je to pravý kapitán. Hned jsem mu psal smsku, že mu gratuluji a jsem rád, že zůstal.

Když už jste vzpomněl generálního manažera Steva Yzermana. Jaký je vůbec autor téměř dvou tisíc kanadských bodů v NHL šéf?

Je to hrozně super chlap. Prvních pár roků jsem se ho fakt strašně bál, byl jsem z něho nervózní. Je to legenda ligy. Pak ale po zápase vždycky přišel, bavil se s hráči. Pochválil a když se nevyhrálo, nedělal z toho vědu. Na nikoho neřval a naopak hledal pozitiva. Ví o čem mluví, ale trenérům se do práce určitě nemíchá. Jak říkám, je to férový borec.

Rozhoduje tvrdá práce, ne draft 

V Tampě jste už druhým rokem zástupcem kapitána. Jak se to stane, že mladíkovi z Frýdku přišijí na dres Áčko?

Řekl bych, že to výsledek mojí tvrdé práce. Nikdy jsem to neměl jednoduché, nikdy jsem nebyl hvězda. Každý den na tréninku, v posilovně nebo v zápase jsem makal na 120 procent, takže asi je to tím. I když třeba v šatně zase tolik nemluvím, dřu na ledě a trenéři mi v tomhle dali důvěru.

V draftu 2011 jste byl vybrán až v posledním sedmém kole, jako poslední volba Lightning. Když se ohlédnete zpátky, bylo by něco snazší, kdyby si vás vybrali například v prvních dvou kolech?

Dobrá otázka, těžko říct. Podle mě jde ale každý z hráčů na kempu ze stejné startovní čáry. Možná se jinak dívají na pětku draftu, než na dvě stě osmičku, ale neřekl bych, že je by bylo něco jinak. Kolikrát už se stalo, že hráč z TOP 20 si nikdy NHL ani nezahrál.

Klubový web vás po sezoně označil za budoucího kandidáta na Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka. Vnímáte se tak?

Já jsem hrál v lajně vždycky s forvardy jako Johnson nebo Kučerov, a někdo prostě bránit musel. Vždycky jsem se snažil dělat to, co po mě chtěl trenér, tedy abych se hlavně poctivě vracel. Snažím se vyhrávat všechny souboje a být týmu prospěšný.

Na ledě trávíte každý zápas hodně minut, srážíte se, ale přitom patříte každou sezonu mezi absolutně nejslušnější hráče ligy. Čím to?

Prostě se snažím hrát čistě. Někdo, místo aby udělal dva rychlé kroky navíc, tak hákuje. To já nedělám, spíše se snažím zamakat, toho hráče dojet a tělem odstavit. Navíc přesilovky jsou dnes v hokeji obrovskou zbraní.

Na Světovém poháru budeme outsideři

Sezona letos začne Světovým pohárem. Musel jste kvůli němu něco měnit v přípravě?

Šel jsem akorát asi o dva týdny dřív na led, abych se dostal do formy a byl na ten turnaj maximálně dobře připravený.

Jak už jste několikrát zmínil, asi byste chtěl dostat větší důvěru než na olympiádě v Soči, že?

Určitě bych rád, ale příjmu takovou roli, jakou mi kouč dá. Nebudu mu říkat, ať mě dá do první lajny nebo na přesilovky.

Nezneklidňují vás nějak odhady zámořských webů, které Čechy řadí na samé dno?

Vůbec. To jsou prostě novináři. Každý říká, že Kanada, USA a Rusko budou top. Na papíře to tak sice může vypadat, ale zápasová realita pak třeba bude úplně jiná. Jedeme tam jakou outsideři, ale pro nás je to snad dobře.

Říkáte, že novináři mají žebříčky, jak byste to tedy poskládal vy?

Pro mě je absolutní favorit Kanada. Pak už to ale může být hodně vyrovnané a zamotané. Líbí se mi Finsko, hlavně, co se týče práce s mládeží. Budou tam mladí Američané, kteří budou hodně rychlí. Já bych si nevsadil na nic.

Mrázek si šel tvrdě za svým 

Ve Frýdku s vámi bude trénovat i brankář z nominace na SP, Petr Mrázek. Ten se letos jen tak tak vyhnul arbitráži. Bavil jste se s ním o tom?

Jojo, řešili jsme to spolu. Arbitráži se chce asi každý vyhnout, ale Mráza se toho moc nebál. Prostě si šel tvrdě za svým a dostal to, co asi chtěl. Jsem moc rád, že to podepsal. Určitě je spokojený a ulevilo se mu.

Vy se, počítám, budete chtít nějakému handrkování u soudu asi vyhnout...

Arbitráž k NHL tak nějak patří, ale já bych tam určitě jít nechtěl. Doufám, že se s Tampou rozumně domluvím. Nebudu chtít nějaké šílené částky, zase ale taky nechci být nějak podhodnocený. Snad najdeme společnou řeč.

Letos vás tedy čeká další náročná sezona. S čím byste byl po ní spokojený?

Kdybychom vyhráli Svěťák, pak Stanley Cup a já bych podepsal s Tampou smlouvu na sedm let, tak bych asi byl spokojený. Ale to nevím, jestli vyjde. (smích).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy