Jaškin si zaslouží v Americe více prostoru, soudí Vlasák. Češi podle něj mají drajv

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 5. 2018 8:02
Sportovní manažer hokejové Plzně Tomáš Vlasák přijel do Kodaně na slavnostní losování základních skupin Ligy mistrů, které se tradičně koná v dějišti světového šampionátu. Jak se bývalému útočníkovi líbí výkony českých hokejistů? Mohou po šesti letech přivést medaili? Čtěte v rozhovoru Aktuálně.cz.
Tomáš Vlasák v reprezentaci pečlivě sleduje plzeňské indiány Moravčíka a Skleničku.
Tomáš Vlasák v reprezentaci pečlivě sleduje plzeňské indiány Moravčíka a Skleničku. | Foto: Tomáš Liška

Jaký jste měl dojem z výkonů českého týmu ve skupině?

Musím říct, že se mi to líbilo. Je tam drajv, hodně bruslení. Nevzdávají se za žádného stavu. Proti silným soupeřům podali skvělé výkony, takže věřím, že v tom český tým bude pokračovat dál.

Nastartoval Čechy obrat na poslední chvíli v zápase se Slováky?

Určitě. Tam kdybychom ztratili tři body, bylo by to mnohem složitější. Ale nastartovalo se to tam a další výkony proti Švédsku a Rusku naznačily, že tady český tým nemusí být vůbec do počtu, naopak může překvapit.

Proti Rusku hráli Češi před týdnem, od té doby narazili jen na slabší soupeře. Jak těžké pro ně bude přepnout na vyšší tempo?

Myslím, že to nebude problém. Trenéři na to kluky upozorňovali, všichni vědí, o co se hraje, že to bude důležité. Ty poslední zápasy byly trochu o ničem, papírově slabší soupeři letos český tým moc nepozlobili. Ale kluci měli dva dny volna a věřím, že si připravili dobře.

Jaký hokej lze očekávat od Američanů?

Bude to těžký soupeř, ale ve skupině měl také výpadky. Dostali šest gólů od Finů v zápase, který se jim nepovedl. Na druhou stranu to pro ně mohlo být varování. Šance vidím padesát na padesát, nemyslím si, že by měla být Amerika výrazným favoritem.

Asistenti Jaroslav Špaček a Václav Prospal říkali, že USA jsou hratelným soupeřem. Pro české mužstvo možná trochu osudovým.

Určitě hratelní jsou. Je to zkrátka jeden zápas. Záleží na tom, jak to každému sedne. Očekávám, že to bude vyrovnané utkání.

Dříve možná platilo, že zámořská mužstva jezdila do Evropy tak trochu na výlet, užít si po sezoně v NHL. Dnes už to tak není, že?

Dřív to tak bylo. Nebrali ani tolik hráčů z NHL. Dnes hráči vidí, že jede Patrick Kane nebo Johnny Gaudreau, a tak chtějí jet i další. Zámořské mančafty jsou teď podstatně silnější a berou mistrovství světa vážněji.

Co říkáte na výkony Michala Moravčíka a Davida Skleničky? Těší vás, anebo se bojíte, aby po povedeném turnaji neodešli z Plzně?

Na jednu stranu mě těší, na druhou mi trošku přidělávají vrásky (úsměv). Ne, klukům to samozřejmě přeju a je vidět, že se s tím poprali dobře. Je to jejich první akce, vklouzli do toho rovnýma nohama a zápas od zápasu jsou lepší. Co se týče obrany, patří k nejlepším. Klobouk dolů před nimi.

Zrovna Michalu Moravčíkovi se daří podporovat i útočnou hru.

Řekl bych, že oba mají útočné choutky. Nesmějí zapomínat na bránění, to je první věc. Ale dneska se od obránců chce, aby šli dopředu, pokud mohou. Útočníkům to ulehčí, mohou přečíslit obranu soupeře.

Dominik Kubalík, který sezonu v Plzni začínal, je s osmi body nejproduktivnějším hráčem týmu. Je na něm vidět zlepšení?

Samozřejmě. Dominik má za sebou olympiádu, už není v národním týmu úplným nováčkem. Svou kvalitu prokazuje už tři roky za sebou, své místo v týmu určitě má.

Ze Slavie znáte dobře také Dmitrije Jaškina. Souhlasíte s tím, že doplnit zrovna jeho k Pastrňákovi s Krejčím byl výborný tah?

Musím říct, že se mi líbil, ještě než ti dva přijeli. Měl chuť, drajv, je veliký a strašně nebezpečný v prostoru před brankou. Vyhrává hrozně moc soubojů, opravdu se mi líbí.

Čeští fanoušci ho před šampionátem možná tolik neznali, za reprezentaci hraje na velké akci podruhé. Je to jeho životní turnaj?

Opravdu hraje výborně. Já mám výhodu, že NHL docela sleduju. Dima je oblíbenec mého malého syna, hraje v mužstvu, kterému malý fandí (St. Louis, pozn. red.). Já proto nejsem překvapený. Ukázal tady, že by si zasloužil možná i více času na ledě v Americe.

Je v českém týmu někdo, kdo vás příjemně překvapil?

Spíš se mi líbí obecně ta hra. Nejsme ustrašení, jsme agresivní a chceme hrát, což je dobře. David Krejčí a David Pastrňák to mužstvo ještě pozvedli o několik procent výše.

Cítíte oproti minulým létům vyšší šanci na tu kýženou medaili?

Cítím ji v tom, že předchozí šampionáty jsme třeba dobře začali, ale pak ta výkonnost trochu klesala. Letos jsme Francii přejeli s přehledem a trochu jsme si zkomplikovali Rakousko, ale tam už bylo trochu v podvědomí, že se nikdo nechtěl zranit a podobně. Jinak tu výkonnost podle mě držíme, a proto vidím šance reálněji.

Koho považujete za největšího favorita turnaje?

Co jsem viděl, konstantně nejlépe hrají asi Švédové. Také oni doplnili tým ještě na mistrovství. Viděl jsem zápas s Ruskem, ve kterém hráli velmi dobře. Myslím si, že jsou jedni z největších favoritů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 23 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy