Na hvězdného Kanea nasadí Jandač Plekance a Faksu. O brankáři už má kouč jasno

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 5. 2018 13:44
Trenér Josef Jandač se s národním týmem připravuje na klíčové utkání mistrovství světa proti USA. O brankáři pro čtvrtfinále už rozhodl, David Rittich a Pavel Francouz vědí, na čem jsou, ale před soupeřem bude český kouč svou volbu do poslední chvíle tajit. Chce, aby se Američané chystali na oba gólmany.
Trenér Josef Jandač se s národním týmem připravuje na čtvrtfinále proti Američanům.
Trenér Josef Jandač se s národním týmem připravuje na čtvrtfinále proti Američanům. | Foto: Luboš Vácha

Jaký byl poslední trénink před odjezdem do Herningu?

Trénovali jsme v menší hale, kde je chladněji a led je zde trochu lepší. Bylo vidět, že kluci mají chuť. Zajezdili jsme si, udělali jsme to, co jsme chtěli, a myslím si, že jsme na zítřek dobře připravení.

Povedlo se hráče připravit na vyšší tempo čtvrtfinále?

Myslím, že ano. Hráli jsme sedm utkání v deseti dnech, včera jsme měli den volna a hokej jsme úplně vypustili. Všem nám to přišlo vhod. Dneska už jedeme v režimu play off a trénink byl dobrý. Zítra hrajeme odpoledne, dáme si před zápasem poslední trénink, ozkoušíme si tamní podmínky, odrazy od mantinelů a jdeme na ně.

Na posledních dvou šampionátech Češi čtvrtfinále nezvládli, více než jindy v tom zápase rozhoduje hlava. Jaký máte pocit z tohoto týmu, který má dost hráčů nezatížených podobnými zkušenostmi?

Každý tým je jiný, v dnešní době už jen těžko přijedou na dva turnaje po sobě stejní hráči. Poslední čtvrtfinále máme úspěšné, na olympiádě jsme právě Ameriku porazili. Ale nemyslím si, že to bude hrát roli. Čeká nás nejdůležitější zápas na mistrovství a věřím, že kluci budou uvolnění, ale zároveň zodpovědní.

Kde cítíte největší sílu soupeře?

Mají velmi dobré, produktivní hráče do útoku, dali nejvíc branek. Je to ofenzivní mužstvo, možná zranitelnější v obraně. Musíme se vyvarovat faulů, mají dobré přesilovky.

Už víte, kdo bude ve čtvrtfinále chytat?

Víme, kdo bude chytat, a vědí to i brankáři. Prozrazovat to ale nebudu, nechceme dávat soupeři jasného gólmana, na kterého by se mohl připravit. Ať se připravuje na oba.

Co jste si pomyslel, když to vyšlo na Američany? Za posledních pět šampionátů to bude pro český tým už třetí čtvrtfinále proti nim.

Vůbec nic. Jak se to vyvíjelo, předpokládal jsem, že spíš půjdeme na Kanadu. Vyšla Amerika, ale bylo mi to jedno. Jsou kluci, kteří řeknou, že je to lepší, nebo horší, ale všichni tři soupeři jsou silní. Bude záležet hodně na nás, směřoval bych to k tomu, abychom se soustředili na sebe.

Bude potřeba se speciálně připravit na formaci Patricka Kanea?

Máme připravený plán, že bychom proti nim měnili pořadí útoků a posílali na ně určené formace. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, taky nevím, jestli budeme mít první střídání. To znamená, jestli budeme domácí, nebo hostující. Když bude na ledě Kane, všichni to uvidí, a já se budu snažit posílat pětky, které ho ohlídají.

Bude to úkol čtvrtého útoku?

Bude tam Pleky (Tomáš Plekanec) a Faksičova (Radek Faksa) řada.

Máte v hlavě, že to může být váš poslední zápas u reprezentace?

Vůbec ne. Věřím, že vyhrajeme, a ještě budu mít dva.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy