České duo děsí Američany. Ubraňte Pastrňáka s Krejčím, vtlouká kouč hráčům USA do hlavy

Daniel Kinc
16. 5. 2018 14:29
Klíčová čtvrtfinálová bitva proti Spojeným státům se pomalu blíží, zámořský celek chce po nezdaru s Finy opět využít svých předností.
MS v hokeji 2018: USA - Kanada, Radost hráčů USA
MS v hokeji 2018: USA - Kanada, Radost hráčů USA | Foto: Reuters

Herning (od našeho zpravodaje) - Spojené státy se pečlivě připravují na čtvrtfinále, Čechy rozhodně podcenit nechtějí. Na jejich středečním tréninku panovala dobrá a uvolněná nálada, kterou si chtějí přenést i do duelu s českým národním týmem. V něm budou mimo jiné potřebovat oprášit také účinné zbraně, které na soupeře až do zápasu s Finy platily.

Američané si po debaklu 2:6 od Finů vyčistili hlavu klidnějším tréninkem a už se soustředí na bitvu s Čechy. "Oba týmy mají skvělé přesilovky a nesmírně silné první útoky. Jde proti nám těžký soupeř a rozhodně to nebude nic snadného," varoval po tréninku americký trenér Jeff Blashill.

A kudy tedy podle něj má vést cesta k úspěchu? "Chceme předvést to nejlepší, co v nás je, základem bude rychlost pohybu ve středním pásmu. Věříme, že se nám povede účinně napadat rozehrávku Čechů a všechno se sejde, jak má. Musíme hodně střílet, a to ze všech pozic, protože ten aspekt hry nám proti Finům silně chyběl. Soupeře chceme za každou cenu přestřílet," prohlásil kouč USA.

Na sílu útočníků hodlá spoléhat. "Máme hráče, kteří jsou schopni sbírat jeden bod za druhým. Musíme být ale úspěšní i při hře pět na pět, i když, abych pravdu řekl, před čtvrtfinále se chceme zaměřit víc na přesilovky. Máme na to typy, které jsou schopny si je režírovat a zároveň v nich úřadovat," pochvaloval si Blashill. "Každý hráč má svou roli a je opravdu skvělé, že se nám tu sešly různé typy hráčů. Čtvrtfinále je ale jen jeden zápas - vítěz bere vše. Věřím, že se o to porveme a uspějeme," doplnil.

Velkou pozornost ale směřuje k Davidům Krejčím a Pastrňákovi, českým oporám, z jejichž hry mají zámořští hráči zdravý respekt. "Oba jsou lídři. David Krejčí má celoplošný přehled o hře, umí rozdávat puky a tvořit. Pastrňák je střelec a vždy si umí najít pozici ke střele, kterou potřebuje. Uděláme to nejlepší pro to, abychom tyhle dva kluky ubránili," podotkl Blashill.

Zároveň však ví, že jen na nich tíha odpovědnosti z české strany rozhodně ležet nebude. "Mají tam i další dobré útočníky, čehož jsme si vědomi, a musíme být pozorní a dělat to, co máme," doplnil muž, který ve skupině dovedl USA k šesti výhrám v sedmi duelech.

Cam Atkison, jenž hájí v zámoří barvy Columbusu, potkává české Davidy během sezony v pravidelných vzájemných konfrontacích. "Pro mě jsou to jedni z nejlepších hráčů v lize, Pasta běžně hrává s Marchandem a Bergeronem, a vytvořili naprosto zabijácké trio. Krejčí je tvůrce, přehled má neskutečný," prohlásil obdivně.

"Potřebujeme určitě více střílet. Po zápase s Finy musíme přidat a celkově rychleji bruslit," souhlasil Atkinson se svým nadřízeným. "Celé je to o trpělivosti a bojovnosti. Budeme chtít brankáři hodně stínit, z čehož by mohla těžit zmíněná střelba. Musíme soupeře a hlavně jeho gólmana dostat pod co největší tlak," plánoval.

Loni v Kolíně nad Rýnem vyhráli Američané skupiny, ve čtvrtfinále však ale skončili na neoblíbených Finech. Po roce cítí možnost většího úspěchu. "Šance máme rozhodně vysoké, ale pozor na sílu českého útoku. Zaměřili jsme se na chyby Čechů a doufám, že jich na ledě využijeme. Je to pro nás výzva," říká Atkinson před čtvrteční čtvrtfinálovou bitvou s Čechy, která startuje v herningské Jyske Bank Boxen v 16:15.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy