Pomůže Pastrňákovi ke gólům Zohorna? Trenéři přeházeli formace, v pátek přiletí Sobotka

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 5. 2017 14:14
Hledání ideální formace českého týmu pokračuje, sestava se ladí. Trápícímu se Davidu Pastrňákovi zkusí k prvnímu gólu na turnaji v elitní formaci nově pomoct Tomáš Zohorna. A ještě jedna novinka: vedení týmu už mluvilo s Vladimírem Sobotkou, ten už je na cestě. V Paříži se připojí k českému týmu v pátek.
David Pastrňák takhle střílí o stošest, na mistrovství světa ale ne a ne dát gól. Do elitního útoku se k němu posouvá Tomáš Zohorna.
David Pastrňák takhle střílí o stošest, na mistrovství světa ale ne a ne dát gól. Do elitního útoku se k němu posouvá Tomáš Zohorna. | Foto: Michal Eger

Paříž (od našeho zpravodaje) - Žádný jiný útočník českého týmu není tak aktivní. Čtrnáct střel na branku, jedna ložená šance za druhou. Jenže taky stále ani jeden gól. David Pastrňák přijel na mistrovství světa v roli nejlepšího českého střelce NHL, v prvních třech zápasech to ale nebylo ono. Do dalšího proti Norsku bude mít nové spoluhráče. 

Dvacetiletý kanón, který na šampionát přijel navzdory tomu, že v Bostonu vyjednává o životním kontraktu, zůstává v první formaci. V ní ale bude nově nastupovat s Janem Kovářem a Tomášem Zohornou. 

Pastrňák je s průměrným časem 19:44 minut na zápas nejvytíženějším útočníkem, z celého týmu zatím na ledě strávili více času jen obránci Michal Kempný a Radim Šimek. Na branku vyslal už čtrnáct střel, vyprodukoval tři asistence.

Na gól stále čeká. Obrovskou šanci spálil v zápase s Finskem, i v předchozích utkáních na turnaji měl smůlu. "Netlačil bych na něj ale. Ty šance si vytváří, je to o tom, aby dal první gól a začal si trošku věřit. Proti Finsku jednu neskutečnou šanci měl, na druhou stranu pak udělal dvě nahrávky," řekl asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Jak už tedy bylo řečeno, elitní český útočník do čtvrtečního zápasu s Norskem vletí na led s Tomášem Zohornou a Janem Kovářem. "On si šance vytvoří. Je to o tom ho udržet na uzdě, aby byl v pozicích, kde má být. To je důležitý. Je na nás na trenérech, abychom ho k tomu donutili," dodal Špaček.

Jak Češi trénovali před zápasem s Norskem

Brankáři:
Mrázek
Francouz

Obrany:
Šimek, Gudas
Krejčík, Jeřábek
Kempný, Rutta
Kundrátek

Útoky:
Zohorna, Kovář, Pastrňák
Voráček, Plekanec, Červenka
Řepík, Hanzl, Birner
Hyka, Horák, Vrána
Radil

Mimo zápasovou sestavu: Furch, Kolář, Šulák, Holík, Lev

Trenéři zatím složení ideální sestavy hledají. Jak nyní vypadají další formace? Jakub Voráček trénoval s Tomášem Plekancem a Romanem Červenkou, ve složení dalších útoků se vycházelo i z povedeného závěru proti Finsku, který přinesl velkolepý obrat z 0:3 na 4:3 v nájezdech.

Až v roli sedmého beka tak dnes bruslil Tomáš Kundrátek. Tomu zápas s Finskem hrubě nevyšel. Na ledě strávil jen tři střídání, za 54 vteřin čistého času stihl být u dvou inkasovaných branek. Trenéři jej následně ze hry stáhli.

Právě hra do obrany, to je zatím největší problém týmu. Pracovalo se na tom i na dnešním tréninku. Hokejisté se vinou nahuštěného programu od začátku turnaje na ledě všichni sešli teprve potřetí. A vůbec poprvé mimo zápasový den. 

"Díky výhře nad Finskem teď máme trošku větší klid a můžeme pracovat. Máme tady hráče z NHL, kteří k nám přijeli na poslední chvíli. Celou sezonu hráli jiným systémem, my je teď do toho našeho musíme zapracovat," řekl Špaček, že první plnohodnotný trénink od začátku turnaje byl více než vítaný. 

"Kluci, kteří s námi jezdili celou sezonu na Euro Hockey Tour, ví, co mají dělat. Ostatní k tomu musíme ještě přizpůsobit, i přechod z malého na velké hřiště je na nich ještě znát, vidět je to třeba na Michalu Kempném, Radko Gudasovi nebo Tomáši Plekancovi. Vlastně na všech hráčích, co přijeli z NHL," dodal asistent trenéra.

Posil z NHL je v týmu včetně brankáře Petra Mrázka šest a další přijede do Paříže v pátek. Vedení týmu už mluvilo s Vladimírem Sobotkou ze St. Louis a dnes byl jeho příjezd potvrzen. "Řekl Martinu Ručinskému, že se připojí v pátek," řekl Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí reprezentace.

Trenéři mohou na soupisku dopsat dva hráče do pole. Kromě Sobotky a Holíka ještě útočníka Jakuba Lva, obránce Libora Šuláka s Janem Kolářem. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy