Hudáčkové seřvali kabinu a Slováci najednou měli krev v očích. Jenže bod k záchraně stačit nemusí

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
10. 5. 2017 9:11
Slovenští hokejisté se dvě třetiny utkání proti Dánsku trápili, po druhé přestávce ale na led vyjelo jiné mužstvo. Může za to proslov bratrů Hudáčkových. Svěřenci Zdeno Cígera ze stavu 0:3 dokázali srovnat na 3:3, a i když následně padli v nájezdech, vyválčili z duelu se Seveřany alespoň bod. Záchranu v elitní skupině ale jistou nemají.
Michel Miklík byl hlavním strůjcem slovenského vyrovnání, ve třetí třetině dal gól a na druhý nahrál
Michel Miklík byl hlavním strůjcem slovenského vyrovnání, ve třetí třetině dal gól a na druhý nahrál | Foto: ČTK

Kolín - Té změny si nešlo nevšimnout. Zatímco do kabin odcházeli Slováci po druhé třetině úterního duelu s Dánskem za stavu 0:3 se sklopenými hlavami, na led po přestávce vyjeli jako bojovníci připravení ukázat, že na ledě nechají všechno. A vyplatilo se, svěřenci Zdeno Cígera dokázali se Seveřany srovnat krok a ze zápasu nakonec vytěžit alespoň bod. 

Za zázračným obživnutím týmu podle hlasů znějících ze slovenské kabiny stojí bratři Hudáčkové, zejména brankář Július.

"Julo Hudáček přišel, zabouchl dveře šatny a křičel na nás, že on to z té brány vidí, jak hrajeme. Že musíme hrát více se srdcem," popsal Hudáčkův proslov obránce Sparty Martin Gernát. 

"Před třetí třetinou jsme si řekli v šatně trochu tvrdší slova. Takto se totiž na nejvyšší úrovni nehraje. Viděli jste to. Dánové nás trestali a zcela laxním přístupem jsme jim ty góly sami věnovali. Pak jsme si ale řekli věci a najednou tam byla krev v očích a šlo to. Nevím však, proč jsme takto začali hrát až ve třetí třetině," potvrdil sám Hudáček. 

"Pravda je, že jsme s bratrem promluvili. Máme v podstatě nejvíce zkušeností, tak jsme něco řekli a asi to vyšlo," dodal Libor Hudáček, který však nechtěl prozradit, co přesně hráčům říkal. "To zůstane mezi námi. Tyhle věci se z kabiny nevynášejí."

Ještě jeden bod

I přes zlepšený výkon ve třetí třetině, který po proslovu bratří Hudáčkových následoval, nakonec Slováci z utkání s Dánskem vyválčili jen bod za porážku 3:4 v nájezdech. To v důsledku znamená, že mistři světa z roku 2002 dál mají existenční potíže a až do konce skupiny se patrně budou strachovat o udržení v elitní skupině MS. 

Dánové, kteří pořádají šampionát za rok, nemohou sestoupit, a pokud nad nimi Italové zvítězí v posledním duelu skupiny, mohli by mít mít Slováci o bod méně než Itálie, a tedy sestoupit. Cígerovce totiž ve zbylých duelech čekají tři papíroví favorité (USA, Rusko, Švédsko) a duel s Německem, který dost možná o všem rozhodne. 

"Všichni si to umíme spočítat. Víme, že Italové mají poslední zápas s Dány, kterým v podstatě o nic nejde, protože se šampionát koná příští rok u nich. Na záchranu potřebujeme minimálně bod. Nyní nás čekají Němci a další tři velmi silní soupeři. Z těchto čtyř duelů potřebujeme někde vydolovat bod," uvědomuje si nelehkou situaci Libor Hudáček. 

Duel s Němci rozhodne

Ten kýžený bod, ideálně všechny tři, by Slováci rádi získali už v dnešním duelu s Němci. Proti nim ale bude stát nejen ambiciózní soupeř, který hned na úvod MS dokázal porazit Američany, ale také zaplněná hala v Kolíně, která bude domácí hnát dopředu. 

"Čeká náš těžký zápas proti Němcům v jejich domácí aréně. Bude to pro kluky i pro nás velmi náročné, ale věřím, že to zvládneme," věří před klíčovým duelem skupiny asistent Cígera Július Šupler. 

"Doufám, že sil máme dost, vždyť ve druhé třetině (proti Dánsku) jsme nehráli nic, síly jsme tedy ušetřili," dodává s trpkým úsměvem Michel Miklík, který se na obratu proti Dánsku podílel gólem a asistencí. 

A že by došlo i v zápase s Německem na ostrý proslov? "Vypadá to tak, že proslov, jaký jsem pronesl před třetí třetinou, musí být proti Němcům už před tou první," říká Hudáček.

Zápas Slováků s Německem můžete sledovat od 20:15 na ČT Sport nebo v textovém online přenosu na Aktuálně.cz zde.  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 8 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

Další zprávy