Ztichlá Praha, Jágrova show i zkrat kapitána. Čtvrtfinále s USA mají bohatou historii

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 5. 2023 6:33
Američané jsou nejčastějším čtvrtfinálovým soupeřem Čechů na hokejových šampionátech i na olympijských hrách. Dnes od 15:20 v Tampere půjde už o sedmé střetnutí těchto soupeřů v klíčovém zápase mistrovství světa. Projděte si historii bohatou na zajímavé duely a příběhy.

MS 2005 - Vídeň

Martin Ručinský na MS 2005 při nájezdu proti Ricku DiPietrovi.
Martin Ručinský na MS 2005 při nájezdu proti Ricku DiPietrovi. | Foto: ČTK

O rok později na MS ve Vídni se čtvrtfinálový souboj Čechů s Američany opakoval, jen měl zrcadlově odlišný průběh.

Znovu velmi nabitý český tým, který vedl trenér Vladimír Růžička, tentokrát po dvou třetinách ztrácel dva góly. Kouzlo zámořského brankáře Ricka DiPietra jako by však zlomila tvrdá rána Jiřího Šlégra do masky.

S cizí maskou DiPietro zkraje třetí části inkasoval od Marka Židlického a deset minut před koncem vyrovnal Jaroslav Špaček. To když obranu soupeře dokonale zmátl a vykoupal Aleš Hemský a předložil spoluhráči puk před prázdnou bránu.

Do roka a do týdne rozsekly čtvrtfinále nájezdy. Martin Ručinský začal precizním blafákem a Vokoun nepustil ani gól. V poslední sérii vyčapal osudového nájezdníka z Prahy Roache. V dalších dvou zápasech si Češi na MS ve Vídni došli pro titul.