Ztichlá Praha, Jágrova show i zkrat kapitána. Čtvrtfinále s USA mají bohatou historii

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 5. 2023 6:33
Američané jsou nejčastějším čtvrtfinálovým soupeřem Čechů na hokejových šampionátech i na olympijských hrách. Dnes od 15:20 v Tampere půjde už o sedmé střetnutí těchto soupeřů v klíčovém zápase mistrovství světa. Projděte si historii bohatou na zajímavé duely a příběhy.

MS 2014 - Minsk

Justin Abdelkader v roztržce s Janem Kovářem na MS 2014.
Justin Abdelkader v roztržce s Janem Kovářem na MS 2014. | Foto: Reuters

Jágr vedl Čechy do čtvrtfinále proti Američanům také o tři roky později v Minsku. Tam zažíval tým pod Růžičkou poněkud rozpačitý šampionát.

V sedmi zápasech ve skupině uspěl v 60 minutách jen proti Itálii a Norsku, prohrál s Dánskem, trápil se s Francií.

Nejlepší vystoupení si schoval na čtvrtfinále. Vyrovnané utkání zlomil likvidační faul amerického kapitána Justina Abdelkadera, jenž na začátku druhé třetiny trefil na hlavu Vladimíra Sobotku a zápas pro něj skončil.

Češi dlouhou přesilovku zhodnotili dvěma góly a posléze vedli už 4:1. Zámořský soupeř s velmi zajímavou sestavou (Tim Thomas, Seth Jones, Peter Mueller, Jacob Trouba, Johnny Gaudreau) v závěru ještě kousal, ale Češi udrželi výhru 4:3.

V zápasech o medaile pak ovšem nedali ani gól a skončili čtvrtí.