Bohorovný Jágr se mi trénoval těžko, vzpomínal kouč Maďarů. Kdysi ho naháněl po ledě

jzp jzp
24. 5. 2023 9:44
Potřetí v poválečné historii hráli Maďaři elitní úroveň hokejového MS a k udržení byli blíž než kdy jindy, ale zase to nevyšlo. Nespasil je ani hvězdný trenér Kevin Constantine, který léta působil v NHL a má v zásobě řadu historek s Jaromírem Jágrem.
Kevin Constantine na maďarské střídačce při MS 2023.
Kevin Constantine na maďarské střídačce při MS 2023. | Foto: ČTK

Nejvíc zazářil v roce 1994, kdy za to, že zbídačené San Jose hned po příchodu vytáhl do play off, pronikl mezi finalisty Jack Adams Award pro nejlepšího trenéra NHL.

Na podzim 1997 ho čekala další těžká šichta. Jako nový hlavní trenér Pittsburghu měl ukočírovat mladou ligovou superhvězdu Jágra.

"Úžasný hráč, mohl bych vám o něm vyprávět donekonečna. Je to nejtalentovanější hokejista, se kterým jsem kdy pracoval, a to jsem pod sebou měl Kovaljova, Makarova a Larionova," líčil Constantine v průběhu sezony maďarskému deníku Nemzeti Sport.

S odstupem tolika let zároveň neměl problém přiznat, že s Jágrem často bojoval: "Hodně těžko se trénoval. Byl to bohorovný individualista, který chtěl všechno vyřešit sám, protože k tomu měl všechny potřebné nástroje. Ne vždycky ho zajímalo, co se kolem něj na ledě děje, a byl ochotný nastupovat pouze s hráči se stejnou útočnou mentalitou. Hodněkrát jsme se pohádali."

První spor nastal hned na prvním otevřeném tréninku. Constantine dostal od novinářů otázku, jestli Jágr bude trénovat s helmou, a odpověděl, že samozřejmě ano. "Proč by ji nenosil?" pomyslel si.

Netušil, že v Pittsburghu to fungovalo jinak než v San Jose a že Jágr mimo zápasy běžně létal po ledě bez přilby.

Když ho na začátku tréninku takto spatřil, rozhodl se, že českému křídlu hned domluví. I proto, aby si před novináři zachoval tvář.

"Začal jsem se k němu rozjíždět. Já, bývalý brankář s obyčejnými bruslemi, k nejlepšímu hokejistovi na světě. Jakmile jsem přidal, on taky, takže dvacet hráčů koukalo, jak nový trenér honí po ledě svého nejdůležitějšího hráče. Nakonec jsme udělali asi šest koleček, než mě to přestalo bavit," vyprávěl Constantine.

Jágra si poté přece jen odchytil a vysvětlil mu, že podle pravidel by měl trénovat s helmou a v plné výstroji. Uslyšel ale nesouhlasnou reakci: "To jsou tvoje pravidla, ne naše, ne dokud je nepodepíšeme."

Dopadlo to tak, že slavná osmašedesátka začala trénovat s helmou až po podpisu speciální smlouvy.

Americký trenér vydržel v Pittsburghu dva a půl roku, pak dostal padáka. "Je snadné si představit, že mě díky svému obrovskému vlivu vykopl právě Jágr, ale náš společný příběh měl později hezké zakončení," načal Constantine další historku.

V lednu 2002, zhruba dva roky po vyhazovu, dostal práci hlavního trenéra v New Jersey. Když tam Jágr, který mezitím přestoupil do Washingtonu, zavítal jako soupeř, přišel svého bývalého kouče pozdravit po zápase přímo do kanceláře.

"Normální smrtelník by za mnou jen tak přijít nemohl, musíte se totiž dostat skrz důkladné bezpečnostní prohlídky, ale jestli někdo mohl vejít, kam chtěl, tak to byl Jágr," poznamenal Constantine.

"I když jsme nikdy nebyli nejlepší přátelé, jeho návštěva mě potěšila, a tak jsem vstal, abych mu potřásl rukou," pokračoval. "Tahle stodvacetikilová hora svalů mě ale místo pozdravu objala a držela tak, že už jsem ani nestál nohama na zemi. Trvalo to pět sekund, ale přišlo mi to jako hodina."

"Potom mi říká: 'Byl jsi můj nejlepší trenér.' Na to jsem odpověděl: 'Neblázni, Jaromíre, oba víme, že to není pravda.' On si ale trval na svém: 'Ne, ne, vážně, nikdo mě nenechal hrát tolik jako ty.' Samozřejmě že jsem ho nasazoval hodně, byl to extrémně chytrý a cílevědomý chlap," dodal Constantine.

Ve druhé sezoně pod přísným Američanem dosáhl Jágr na icetime 24:18, svůj nejvyšší v zámořské kariéře. Od roku 1997, kdy NHL začala hráčský čas na ledě měřit, dospěli z útočníků k vyšší hodnotě jen Paul Kariya (25:16) a Joe Sakic (24:31), shodou okolností ve stejném ročníku.

Pro Constantinea byla ani ne roční zastávka v New Jersey tou poslední v NHL.

Po štacích v kanadské juniorce a farmářské AHL zamířil v roce 2010 do světa. Přes Francii, Švýcarsko, Jižní Koreu a Polsko se dostal až do Maďarska, kde si v této sezoně přibral k Székesfehérváru tamní reprezentaci.

Na MS v Tampere a Rize ji málem dovedl k udržení v elitní skupině, o neúspěchu rozhodla až nájezdová porážka v posledním zápase proti Rakousku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy