Lotyši se dočkali vysněného postupu, jako první obrali o body Švýcary

Aktualizováno 23. 5. 2023 21:58
Hokejisté Lotyšska po vítězství 4:3 v prodloužení nad Švýcary postoupili na úkor Slovenska do play off světového šampionátu, ve skupině B přeskočili český výběr a jsou třetí. Američané stejným výsledkem zdolali Švédsko 4:3, vyhráli i sedmý zápas a ovládli skupinu A.
Lotyši slaví gól v zápase Lotyšsko - Švýcarsko na MS 2023
Lotyši slaví gól v zápase Lotyšsko - Švýcarsko na MS 2023 | Foto: Reuters

Výhra Lotyšů nad dosud stoprocentními Švýcary zároveň rozhodla o soupeři českých hokejistů ve vyřazovacích bojích. Bude jím výběr Spojených států amerických, který bez porážky opanoval skupinu A v Tampere.

Lotyši odehráli se Švýcary po bezbrankové první třetině velké drama, v němž dvakrát vedli, ale pak inkasovali v 54. minutě gól na 2:3. V tu chvíli slavili Slováci. O 70 sekund později však vyrovnal kapitán Kaspars Daugavinš. V prodloužení rozhodl v přesilovce další útočník Rudolfs Balcers, jenž si v duelu připsal i dvě asistence.

Švýcaři šetřili některé opory a nastoupili jen s jedenácti útočníky. Nabuzení Lotyši dali hned zkraje najevo své odhodlání a byli herně i střelecky aktivnější, Abols však ve svých šancích neuspěl. Ve 13. minutě naopak uzamkli svého soupeře před gólmanem Šilovsem na dlouhou dobu Švýcaři, stav se však neměnil.

V nástupu do druhé třetiny vymetl Freibergs ranou od modré čáry - i díky zakrytému výhledu gólmana Van Pottelberghea - horní roh branky a slavil první gól na MS v kariéře. Rihards Bukarts byl na hranici brankoviště tísněn Martim, Švýcaři sáhli kvůli jeho kontaktu s brankářem k trenérské výzvě, ale gól potvrdila i kontrola sudích u videa.

Lotyši pak nevyužili více než půlminutovou přesilovku pět na tři a muselo je to mrzet o to více, když v 27. minutě zamířil přesně záhy po buly Fiala. Uběhlo jen 32 sekund a Lotyšům vrátil těsný náskok Abols, přestože mu kotouč při snaze o zakončení zblízka sklouzl z hole. Další rychlou odpověď měl brzy poté na hokejce švýcarský kapitán Haas, blafák do bekhendu ale Šilovs skvěle vykryl.

V úvodu třetí části minul z dobré pozice při dohrávané přesilovce Ambühl. V 45. minutě Jaks znovu oslabil domácí tým a Lotyši na jeho faul doplatili. Ve chvíli, kdy už spěchal pomoci spoluhráčům do obranného pásmu, tečoval Zile pokus Riata do Mirandovy nohy a puk skončil v brance.

Ve 49. minutě se prosadil k zakončení tísněný Ločmelis, jeho pokus však zastavila horní tyčka. Odstartoval tak mimořádně napínavý závěr, u něhož prožili emoční jízdu na horské dráze vedle Lotyšů a jejich příznivců také Slováci, čekající na výsledek.

V 54. minutě si spravil chuť Ambühl, kterému nabil do ideální pozice Fiala. Třetí nahrávku v utkání si připsal útočník Corvi. V tu chvíli postupovalo do play off Slovensko.

Jenže po chybě Glausera u hrazení na červené čáře se domácí dostali do přečíslení dvou na jednoho, v jehož závěru Abols vybídl ke skórování Daugavinše a ten nezaváhal - 3:3. Švýcaři měli v závěru základní hrací doby ještě šance na prodloužení své dosavadní vítězné jízdy, ale neproměnili je.

V prodloužení fauloval Richard a Balcers rozjásal Lotyše. Na MS zdolali Švýcary po osmi letech, v roce 2015 slavili rovněž díky gólu v prodloužení.

Finové byli na ledě pány

Finové vykročili za očekávaným vítězstvím již v úvodu utkání. Ve 3. minutě otevřel skóre pohotovou tečí kapitán Anttila. O 52 sekund později přidal po rychlém protiútoku a přečíslení tři na dva druhou branku obránce Ohtamaa.

Další gól mohli domácí vstřelit ve 47 sekund dlouhé přesilovce pět na tři, kterou sice nevyužili, ale v 19. minutě se postaral o další finský zásah opět po teči střely od modré Pokka.

Finové jasně dominovali, v první třetině vyslali na dánského brankáře Sörensena 20 střel. Hned na začátku druhé části navýšil jejich vedení Björninen. Následně se trefil v oslabení Lammikko, jenž využil zaváhání Sörensena, a z brejku skóroval i Kapanen.

V poslední třetině se oba týmy prosadily jednou. Nejprve zvýšil povedenou střelou od modré čáry na 7:0 Matinpalo. Poslední slovo měl Ehlers, jenž vydařeným zakončením na zadní tyč připravil Larmiho o čisté konto.

Švédům zvrat nevyšel

Švédové proti USA ve třetí třetině smazali dvoubrankové manko, ale nakonec poprvé na šampionátu prohráli a do play off vstoupí z druhého místa.Utkání, ve kterém proti sobě nastoupil tým s nejproduktivnějším útokem a mužstvo s nejlepší obranou na turnaji, rozhodl v čase 61:37 obránce Dylan Samberg.

"Z naší hry máme dobrý pocit. Jsme soustředění a nadšení. Víme, co je v sázce," řekl útočník Conor Garland webu Mezinárodní hokejové federace. Američané vyhráli zlato na MS jen v letech 1933 a 1960, kdy byl turnaj součástí olympijských her.

Opatrný úvod souboje doposud neporažených týmů ukončil v 6. minutě drsný faul útočníka Eyssimonta na obránce Sandina, po kterém švédský bek s poraněným kolenem ze zápasu odstoupil. Dohrál i Američan, jenž putoval s vyšším trestem do kabin.

Když poté dostal Samberg trest za zdržování hry, dostali Švédové 106 sekund dlouhou přesilovku pět na tři a využili ji. Po Tömmernesově přihrávce otevřel skóre Carlsson. Rychle tak bylo jasné, že tým USA na předešlá dvě utkání bez inkasované branky nenaváže.

Ještě v první třetině si zahráli v pěti proti třem i zámořští hráči, 106 sekund jim ale k vyrovnání nestačilo. V pokračující klasické výhodě přesně zamířil kapitán Bonino a Lars Johansson ve švédské brance inkasoval ve čtvrtém duelu na MS druhý gól.

Na přelomu první a druhé části si Američané opět zahráli proti třem Švédům, nejprve ve čtyřech a poté v pěti. Do vedení se ale nedostali. Druhý gól nedal ani Raymond a Carlsson, kterého vychytal DeSmith. "USA je jiný tým, než na které jsme zvyklí. I když někteří naši kluci hrají také v NHL. Tempo bylo velké," řekl osmnáctiletý Leo Carlsson, kterého čeká draft do kanadsko-americké soutěže letos.

Ve 34. minutě se dostaly do vedení Spojené státy, když v přesilové hře pohotově dorážel Garland. Vyrovnat mohl Nylander, brankář Pittsburghu si ale s jeho brejkem poradil. Jeho protějšek Johansson tak úspěšný nebyl, 30 sekund před koncem druhé části jej z obdobné akce překonal krátce po návratu z trestné lavice obránce Hutson.

Ve třetí části to dlouho vypadalo, že se žádné drama konat nebude. Švédové nebyli v útoku nebezpeční, Američané byli střelecky aktivnější, ale Johansson chytal spolehlivě.

V 55. minutě Alex Tuch nechtěně tečoval Carlssonovu střelu do vlastní branky. Gól Seveřany povzbudil a zásluhou Liljegrena se jim podařilo i vyrovnat. Zápas se tak musel prodlužovat. Druhý bod a vítězství ve skupině nakonec získali Američané, po 97 sekundách nastavení rozhodl Samberg.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Tampere):

Švédsko - USA 3:4 v prodl. (1:1, 0:2, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Carlsson (Tömmernes, O. Lindberg), 55. Carlsson (Berggren, Linus Johansson), 58. Liljegren (Tömmernes, Lindberg) - 17. Bonino (Gauthier, Tynan), 34. Garland (Mazur, Grimaldi), 40. Hutson, 62. Samberg (Mazur, Tynan). Rozhodčí: Langin (Kan.), Schrader (Něm.) - Hynek (ČR), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 7:4, navíc Eyssimont (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 8781.

Švédsko: Lars Johansson - Sandin, Liljegren, A. Lindholm, Tömmernes, L. Bengtsson, Nemeth, Pudas - Berggren, Carlsson, Raymond - Grundström, P. Lindholm, A. Petersson - Everberg, O. Lindberg, A. Nylander - Silfverberg, J. de la Rose, M. Sörensen - Linus Johansson. Trenér: Hallam.

USA: DeSmith - Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, C. Mackey, Thrun, Hutson - A. Tuch, Bonino, Grimaldi - Garland, O'Connor, Eyssimont - Mazur, Tynan, Gauthier - Coronato, Brown, Farrell - Bjork. Trenér: Quinn.

Finsko - Dánsko 7:1 (3:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Anttila (Matinpalo, Björninen), 4. Ohtamaa (Rantanen, Hartikainen), 19. Pokka (Seppälä, Kakko), 23. Björninen (Pesonen, Seppälä), 36. Lammikko (Seppälä), 39. Kapanen (Kakko, Suomela), 43. Matinpalo (Björninen, Oksanen) - 43. N. Ehlers (Krogsgaard, Gammelgaard). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Sewell (Brit.) - Briganti (USA), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 11.491.

Finsko: Larmi - Ohtamaa, M. Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman - Rantanen, Manninen, Hartikainen - Kapanen, Suomela, Kakko - Armia, Lammikko, Pesonen - Anttila, Björninen, Oksanen. Trenér: J. Jalonen.

Dánsko: G. Sörensen - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, A. Koch, Krogsgaard, Gammelgaard - N. Ehlers, Russell, N. Jensen - Boedker, Moelgaard, Storm - Asperup, Poulsen, Bau Hansen - Andersen, Aagaard, Olesen. Trenér: H. Ehlers.

Skupina B (Riga):

Švýcarsko - Lotyšsko 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Fiala (Corvi), 48. Miranda (Riat, Corvi), 54. Ambühl (Fiala, Corvi) - 22. Freibergs (Indrašis), 27. Abols (Balcers, Freibergs), 55. Daugavinš (Abols, Balcers), 63. Balcers (Balinskis, Jaks). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane (USA) - Mackey (Kan.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 9178.

Švýcarsko: Van Pottelberghe - Fora, Siegenthaler, Glauser, Moser, Loeffel, Marti, Geisser - Fiala, Corvi, Ambühl - Simion, Haas, Miranda - Herzog, Richard, Ch. Bertschy - Riat, Senteler. Trenér: Fischer.

Lotyšsko: Šilovs - Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Abols, Balcers - M. Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts - Krastenbergs, Smirnovs, Andersons - Indrašis, Ločmelis, Rihards Bukarts - Golovkovs. Trenér: Vitolinš.