Šéf extraligy: Je jasné, že Hořava kritizoval rozhodčí

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
26. 11. 2014 6:00
Rozhovor s ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem o litvínovské kauze s kritikou rozhodčích.
Šéf extraligy Josef Řezníček o pokutě pro Miloslava Hořavu nepochybuje
Šéf extraligy Josef Řezníček o pokutě pro Miloslava Hořavu nepochybuje | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - I když  Miloslav Hořava ve svém vyjádření na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně vyloženě slovo "rozhodčí" nebo jeho synonymum nepoužil, bylo jasné, že právě k nim jeho kritika směřovala.

Proto ředitel extraligy Josef Řezníček udělil litvínovskému kouči pokutu deset tisíc korun. A přestože ji Hořava odmítá zaplatit, Řezníček bere jeho gesto jako irelevantní.

"Nejde o to, co říká pan Hořava. Já jsem v souladu s herním řádem potrestal klub HC Verva Litvínov," vysvětluje Řezníček v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Poopište ve zkratce, jak probíhala komunikace mezi vámi a Miloslavem Hořavou poté, co na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně řekl svůj ostrý komentář k utkání.
"Žádná komunikace mezi námi neprobíhala. Pouze jsme ho vyzvali, aby nám podal vysvětlení ke svým výrokům z tiskové konference. Vysvětlení nám podal a na základě toho jsme rozhodli a udělili pokutu."

Z jeho vyjádření na tiskovce jste tedy nabyl dojmu, že kritika směřovala k rozhodčím, což jste si chtěl dotazem na litvínovského kouče potvrdit, je to tak?
"Ano."

Je tedy jedno, jestli se slovo "rozhodčí" a jeho ekvivalenty v hodnocení hráčů, trenérů a dalších členů klubů po zápase objeví, stačí, že z něj vyplývá, o kom je řeč?
"Vyjádření pana Hořavy bylo takové obecné, proto jsme ho vyzvali, aby nám ho osvětlil, a to on udělal."

Je přímo na vás, abyste posoudil, jestli bylo ustanovení o zákazu veřejného hodnocení výkonu rozhodčích v den zápasu porušeno?
"Vychází to z herního řádu. Máme tady nějaký tým, právního poradce, asistenta, takže to není jen o tom, že bych si ráno otevřel noviny nebo internet a rozhodl se. Ale ano, je to v kompetenci ředitele extraligy."

Myslíte si, že je znění tohoto ustanovení dostatečné? Nebylo by dobré ho více specifikovat?
"Herní řád prochází revizí každou sezonu, extraligové kluby ho mají k dispozici, mohou se k němu vyjádřit, navrhovat změny. Pokud dospějí k tomu, že to nechtějí, že je to omezuje ve svobodě slova, tak se to změní. Ale já tu nejsem od toho, abych to měnil. Už jsme se tohoto tématu jednou dotkli a dostal jsem vyjádření, že ne, že se to měnit nesmí, že by si každý dělat, co chtěl, tak to tam v herním řádu takhle zůstává. My pouze vyžadujeme, aby se to plnilo."

Kouč Hořava však s trestem nesouhlasí. Pokutu platit nechce ani sám, ani prostřednictvím klubu.
"Nejde o to, co říká pan Hořava. Já jsem potrestal klub HC Verva Litvínov, a to tak, jak mi ukládá herní řád. To znamená, že jestli to on bude, nebo nebude chtít zaplatit, je trošku jiná rovina."

Pojďme ještě k přestupku generálního manažera Litvínova Roberta Kysely. Proč jste jeho případ předal disciplinární komisi a od trenéra Hořavy ne?
"Robert Kysela vydal určité prohlášení, které určitě bylo vázáno na vyjádření trenéra Hořavy na zmíněné tiskové konferenci. A v herním řádu je ustanovení, že můžu dát pokutu za poškozování dobrého jména extraligy v minimální výši padesát tisíc korun. Po všech těch vyjádřeních, dění na valné hromadě, jeho omluvám jsem uznal za vhodné předat to disciplinární komisi, která má v disciplinárním řádu daleko víc instrumentů na to, aby mohla tyto polehčující okolnosti posoudit."

... aby ta pokuta nemusela být tak vysoká?!
"Ano. Zdálo se mi, že vzhledem k tomu všemu, co se událo, je pokuta padesát tisíc vysoká. Proto jsem případ předal disciplinární komisi, která to posoudí. Momentálně se zpracovává rozhodnutí."

Co Hořava řekl na tiskovce po utkání ve Zlíně:

V hokeji se pohybuji dlouho, ale to, co se tu dnes dělo, považuji za ostudu a nehoráznost českého hokeje. Jsem zvědav, jak to vyřeší svaz. Hráči by museli být z betonu, aby toto vydrželi. Ale dál už nic (neřeknu), nechci dostat pokutu.

Co Hořava odepsal řediteli extraligy Řezníčkovi:

Z důvodu zákazu vyjadřování se aktérů utkání v den zápasu k výkonu rozhodčích jsem v tu chvíli těsně po utkání a v pozápasových emocích neviděl jinou možnost, jak upozornit na nestandardní vedení našeho zápasu ve Zlíně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy