Šéf extraligy: Je jasné, že Hořava kritizoval rozhodčí

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
26. 11. 2014 6:00
Rozhovor s ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem o litvínovské kauze s kritikou rozhodčích.
Šéf extraligy Josef Řezníček o pokutě pro Miloslava Hořavu nepochybuje
Šéf extraligy Josef Řezníček o pokutě pro Miloslava Hořavu nepochybuje | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - I když  Miloslav Hořava ve svém vyjádření na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně vyloženě slovo "rozhodčí" nebo jeho synonymum nepoužil, bylo jasné, že právě k nim jeho kritika směřovala.

Proto ředitel extraligy Josef Řezníček udělil litvínovskému kouči pokutu deset tisíc korun. A přestože ji Hořava odmítá zaplatit, Řezníček bere jeho gesto jako irelevantní.

"Nejde o to, co říká pan Hořava. Já jsem v souladu s herním řádem potrestal klub HC Verva Litvínov," vysvětluje Řezníček v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Poopište ve zkratce, jak probíhala komunikace mezi vámi a Miloslavem Hořavou poté, co na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně řekl svůj ostrý komentář k utkání.
"Žádná komunikace mezi námi neprobíhala. Pouze jsme ho vyzvali, aby nám podal vysvětlení ke svým výrokům z tiskové konference. Vysvětlení nám podal a na základě toho jsme rozhodli a udělili pokutu."

Z jeho vyjádření na tiskovce jste tedy nabyl dojmu, že kritika směřovala k rozhodčím, což jste si chtěl dotazem na litvínovského kouče potvrdit, je to tak?
"Ano."

Je tedy jedno, jestli se slovo "rozhodčí" a jeho ekvivalenty v hodnocení hráčů, trenérů a dalších členů klubů po zápase objeví, stačí, že z něj vyplývá, o kom je řeč?
"Vyjádření pana Hořavy bylo takové obecné, proto jsme ho vyzvali, aby nám ho osvětlil, a to on udělal."

Je přímo na vás, abyste posoudil, jestli bylo ustanovení o zákazu veřejného hodnocení výkonu rozhodčích v den zápasu porušeno?
"Vychází to z herního řádu. Máme tady nějaký tým, právního poradce, asistenta, takže to není jen o tom, že bych si ráno otevřel noviny nebo internet a rozhodl se. Ale ano, je to v kompetenci ředitele extraligy."

Myslíte si, že je znění tohoto ustanovení dostatečné? Nebylo by dobré ho více specifikovat?
"Herní řád prochází revizí každou sezonu, extraligové kluby ho mají k dispozici, mohou se k němu vyjádřit, navrhovat změny. Pokud dospějí k tomu, že to nechtějí, že je to omezuje ve svobodě slova, tak se to změní. Ale já tu nejsem od toho, abych to měnil. Už jsme se tohoto tématu jednou dotkli a dostal jsem vyjádření, že ne, že se to měnit nesmí, že by si každý dělat, co chtěl, tak to tam v herním řádu takhle zůstává. My pouze vyžadujeme, aby se to plnilo."

Kouč Hořava však s trestem nesouhlasí. Pokutu platit nechce ani sám, ani prostřednictvím klubu.
"Nejde o to, co říká pan Hořava. Já jsem potrestal klub HC Verva Litvínov, a to tak, jak mi ukládá herní řád. To znamená, že jestli to on bude, nebo nebude chtít zaplatit, je trošku jiná rovina."

Pojďme ještě k přestupku generálního manažera Litvínova Roberta Kysely. Proč jste jeho případ předal disciplinární komisi a od trenéra Hořavy ne?
"Robert Kysela vydal určité prohlášení, které určitě bylo vázáno na vyjádření trenéra Hořavy na zmíněné tiskové konferenci. A v herním řádu je ustanovení, že můžu dát pokutu za poškozování dobrého jména extraligy v minimální výši padesát tisíc korun. Po všech těch vyjádřeních, dění na valné hromadě, jeho omluvám jsem uznal za vhodné předat to disciplinární komisi, která má v disciplinárním řádu daleko víc instrumentů na to, aby mohla tyto polehčující okolnosti posoudit."

... aby ta pokuta nemusela být tak vysoká?!
"Ano. Zdálo se mi, že vzhledem k tomu všemu, co se událo, je pokuta padesát tisíc vysoká. Proto jsem případ předal disciplinární komisi, která to posoudí. Momentálně se zpracovává rozhodnutí."

Co Hořava řekl na tiskovce po utkání ve Zlíně:

V hokeji se pohybuji dlouho, ale to, co se tu dnes dělo, považuji za ostudu a nehoráznost českého hokeje. Jsem zvědav, jak to vyřeší svaz. Hráči by museli být z betonu, aby toto vydrželi. Ale dál už nic (neřeknu), nechci dostat pokutu.

Co Hořava odepsal řediteli extraligy Řezníčkovi:

Z důvodu zákazu vyjadřování se aktérů utkání v den zápasu k výkonu rozhodčích jsem v tu chvíli těsně po utkání a v pozápasových emocích neviděl jinou možnost, jak upozornit na nestandardní vedení našeho zápasu ve Zlíně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy