Držel jsem se pravidel a dostal jsem pokutu, nechápe Hořava

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
25. 11. 2014 9:00
Rozhovor s litvínovským trenérem Miloslavem Hořavou, který odmítá zaplatit pokutu za kritiku rozhodčích.
Miloslav Hořava pokutu za kritiku rozhodčích odmítá zaplatit
Miloslav Hořava pokutu za kritiku rozhodčích odmítá zaplatit | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Naštvaný Miloslav Hořava na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně šalamounsky okomentoval výkon rozhodčích tak, aby je ve svém vyjádření nezmínil. To udělal, až když jej šéf extraligy Josef Řezníček den poté vyzval k vysvětlení svého výroku.

A nyní musí litvínovský trenér zaplatit za kritiku sudích pokutu deset tisíc korun. Jenže to Hořava odmítá.

"Vadí mi, že jsem se snažil dodržovat pravidla, která si určil svaz, a za to jsem dostal pokutu. Tu nezaplatím," říká Hořava v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pane Hořavo, popište sled událostí, které vedly k tomu, že jste dostal od ředitele extraligy pokutu.
"Na tiskové konferenci po zápase ve Zlíně jsem řekl svůj komentář k utkání. Pan Řezníček na to reagoval tak, že mě druhý den dopisem vyzval, abych se k tomu vyjádřil. Jelikož den po zápase se už k rozhodčím vyjadřovat můžu, tak jsem trochu obšírněji napsal, co si o tom myslím a jak jsem to viděl. Odpověď jsem ale poslal jen panu Řezníčkovi, nikde v médiích jsem to nepublikoval. Na to konto mi dali pokutu."

Vám tedy vadí především to, že jste dostal pokutu až za tu následnou reakci?
"Mně vadí, že jsem se snažil dodržovat pravidla, která si určil svaz, a za to jsem dostal pokutu. Já jsem se po utkání slušně vyjádřil, vlastně NEvyjádřil k tomu, co se dělo na ledě, abych nedostal pokutu. Druhý den, kdy už to říct můžu, tak jsem to slušnou formou vysvětlil pouze činovníkům svazu a na to konto jsem dostal pokutu, což mi přijde úplně nesmyslné."

Udělený trest jste vzápětí odmítnul, odmítáte také zaplatit pokutu a už trochu jadrněji jste celý krok vedení soutěže okomentoval. To vám ale může ještě víc ublížit, nemyslíte?
"Já už nevím, jestli mi to může ublížit, nebo ne. Vždyť můžu dostat pokutu už za to, co si myslím nebo naznačím. Prostě už nevím, nevyznám se v tom. Svým způsobem mi to začíná být jedno."

Opravdu? Taková aféra by mohla docela vážně ohrozit vaši trenérskou kariéru.
"To myslím úplně vážně. Vidím jediné řešení, že svaz tu pokutu stáhne. Jiné řešení nevidím."

Ani nechcete připustit, aby pokutu za vás zaplatil klub?!
"Chápu, že klub by to třeba zaplatil, protože nechce mít se svazem žádný problém. Jenže je to více méně můj problém, a proto nechci, aby na to klub nějak doplácel."

Sám to ale jako gesto také neuděláte?!
"Ne, v žádném případě."

Zaznamenal jste od kolegů nějaké podpůrné ohlasy, že jste se ozval, když se vám něco nelíbí a jste přesvědčen, že jste v právu?
"Něco mi přišlo, ale já to tak neberu, protože s tím už mám zkušenosti ze své hráčské kariéry, když jsem se ozval, ať už právem nebo neprávem. Je to každého věc, jak se k tomu postaví."

Podívejme se na tuto problematiku z obecného hlediska. Měli by podle vás mít aktéři zápasu možnost se po utkání beztrestně vyjádřit k výkonu rozhodčích?
"Nevidím důvod, proč by se to nemohlo říct. Pokud to bude slušnou formou a nebude to vulgární, tak proč ne. Když budu mluvit vulgárně a nesmyslně, tak akorát udělám pitomce sám ze sebe a ještě možná z klubu, pro který pracuju."

Jenže občas ta objektivita hráčům a trenérům při pohledu ze střídačky trochu chybí. Potom na videu poznají, že rozhodčí měl pravdu.
"Já vím. Ale to je právě o tom, co jsem říkal. Když na tiskovce řeknu v emocích bůhví co, pak se podívám na video a budu se omlouvat, tak budu za pitomce já a už si dám příště pozor a radši se nejprve podívám na video."

S prací rozhodčích máte z různých úrovní bohaté zkušenosti. Jak hodnotíte dnešní úroveň soudcování a komunikace rozhodčích s týmy? Zlepšilo se to v posledních letech?
"To si nemyslím. Není to lepší a není to lepší z obou stran. Vím, že to rozhodčí mají těžké, to určitě. Já sám bych nikdy rozhodčího dělat nechtěl. Musím říct, že je to i trochu vina trenérů. Když se podívám na zápasy, co jsme odehráli, tak tam huláká jedna nebo druhá střídačka, což taky není úplně v pořádku."

A co faktor tlaku ze strany hráčů? Kolikrát člověk u televize nechápe, čemu se faulující hráč diví. Snažíte se rozlícené a protestující svěřence krotit, když vidíte, že nemají pravdu?
"My hráče nabádáme, aby se tomu vůbec nevěnovali, aby se soustředili na hru. Ale je to složité, ty emoce se těžko ovládají. Nejhorší, co může být, je nestejný metr. Když je někdo třikrát fauluje, soupeř nejde ven a oni jsou potom za stejný zákrok vyloučeni, tak to cítí jako křivdu. A v tom vidím ten největší problém. Hráči nevědí, podle čeho můžou hrát. Z toho jsou nejvíc vytočeni."

Vraťme se ještě k té vaší kauze. Jaké kroky budou v příštích dnech následovat? Ať už z vaší strany nebo ze strany svazu.
"Já určitě pošlu panu Řezníčkovi nějaký dopis, nějaký rozpor, že s tím nesouhlasím, vysvětlím proč, a že jsem se zachoval v duchu pravidel. Uvidím, co mi odpoví, a podle toho to pak budeme řešit dál."

 

Právě se děje

před 14 minutami

Muž s mačetou přepadl benzinku v Liberci, policie po něm pátrá

Policie pátrá po lupiči, který ve středu před 17. hodinou přepadl prodejnu čerpací stanice v Liberci - Krásné Studánce a odnesl si peníze. Byl maskovaný a ozbrojený mačetou, nikoho nezranil. V případě dopadení mu hrozí až desetileté vězení.

před 42 minutami

Lesy ČR dostaly výjimku na kácení v Boubínském pralese, ale odvolaly se. Nesouhlasí s podmínkami

Státní podnik Lesy České republiky se odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. "S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila. Lesy žádaly o výjimku proto, aby mohly v rezervaci "efektivně zasahovat" proti kůrovci. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ostravský Jánoš dostal za facku Součkovi třízápasový trest

Ostravský záložník Adam Jánoš dostal od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace trest na tři soutěžní utkání za vyloučení po facce opavskému Filipu Součkovi v pátečním zápase 18. kola nejvyšší soutěže.

Souček při slezském derby (0:0) Jánoše ve 40. minutě kousek za polovinou hřiště složil na zem zápasnickým způsobem, ostravský hráč poté neudržel nervy a vleže soupeře udeřil do obličeje. Sudí Ondřej Berka nejprve Jánošovi udělil druhou žlutou kartu, ale po intervenci videorozhodčího a přezkoumání situace mu za facku ukázal rovnou červenou kartu.

Jánoš si už v letošním roce nezahraje. Ostravě bude chybět v ligových zápasech proti Bohemians 1905, dalšímu pražskému týmu Spartě a Slovácku, proti kterému Baník v únoru zahájí jarní část sezony.

Sparta dostala pokutu 50 tisíc korun za fanoušky, kteří v domácím utkání s Českými Budějovicemi používali pyrotechniku. Slavia za obdobné nesportovní chování svých příznivců v Olomouci zaplatí 25 tisíc korun.

Disciplinárka udělila druholigovému Brnu trest 70 tisíc korun za to, že fanoušci Zbrojovky v Pardubicích vedle používání pyrotechniky po zápase vnikli na hrací plochu. Východočeši za porušení povinností pořádajícího klubu zaplatí 40 tisíc korun.

Po čtvrté žluté kartě v ligové sezoně dostali automatický trest na jeden duel příbramský Soufiane Dramé, Adnan Džafič ze Zlína, slávista Josef Hušbauer, karvinský Gigli Ndefe a Tomáš Smola z Ostravy.

Další zprávy